Fransa'da Üniversite Eğitimi 1

Fransa’da Üniversite Okumak

Fransa'da Üniversite Eğitimi 2

Fransa’da Bakolorya olarak da bilinen lise öğrenimi sonrasında, öğrenciler yüksek öğrenime başlayabilirler. Fransa’ da yüksek öğrenim, kalitesi ve erişilebilirliğiyle dünyaca ünlüdür.

Devlet okullarına devam edenlerin okul ücretleri ve sağlık sigortaları Fransız hükümeti tarafından ödenir.

Fransa, eğitim kurumlarına başvuran 120,000 den fazla yabancı öğrenciyi okullarına ve üniversitelerine kabul ederek Avrupa Topluluğuna öncülük eder.

Fransız yüksek devlet ve özel eğitim kurumları aşağıdaki gibi iki kategoriye ayrılır:

✔ Üniversiteler
✔ Grande Ecole

Fransada Üniversite Okumak İçin Gerekenler

Yabancılar Fransa’da üniversite okumak için Fransa’da üniversite eğitiminin ön koşulu DELF veya DALF sınavlarından geçerli bir puan alabilmektir. Fransa’da lisans düzeyinde yüksek eğitime başlamak isteyen yabancı uyruklu öğrencilerde lise ve dengi ortaöğretim diplomasına sahip olmak ve en az B2 düzeyinde Fransızca bilmek şartı aranmaktadır.

Fransa Üniversite Kabul Şartları

Yabancılar için Fransa’da üniversite eğitiminin ön koşulu DELF veya DALF sınavlarından geçerli bir puan alabilmektir. Fransa’da lisans düzeyinde yüksek eğitime başlamak isteyen yabancı uyruklu öğrencilerde lise ve dengi ortaöğretim diplomasına sahip olmak ve en az B2 düzeyinde Fransızca bilmek şartı aranmaktadır

 

FRANSIZ ÜNİVERSİTELERİ

Fransa 20’si Paris’te, 64’ü Paris dışında ve 3 tanesi denizaşırı bölgelerinde olmak üzere 87 eyalet üniversitesine sahiptir. Her bir üniversite departmanlara ya da fen bilimlerinden beşeri bilimlere kadar tüm disiplinleri kapsayan UFR’ ye (Unités de formation et de recherche) ayrılmıştır.

Her bir disiplinden mezun olmabilmek için geçilmesi gereken ders ünitelerine UV (Unités de valeur) denir.
Üniversite diplomaları ulusal bir standarta sahiptir ve kurumlar arasında değişime elverişlidir.

Üniversite çalışmaları;Premier Dönemi, Deuxième Dönemi, ve Troisième Dönemi olarak 3 aşamaya ayrılırdı.Fakat yüksek öğrenimle ve bir ülkeden diğerine geçiş yapabilme ile ilgili uluslararası koşulları yerine getirebilmek adına, bir çok üniversite LMD (Lisans/Mastır/ Doktora) biçimini temel alan bir sistem geliştirdiler.

Bu nedenle Fransa’da eğitim almak, dünyanın her yerinden gelen öğrencilerin kendi ülkelerinde geçerli olacak bir diploma almalarını sağlar.

Fransa Devlet Üniversiteleri

Paris ÜniversitesiFransa'da Üniversite Eğitimi 3

Paris Üniversitesi, Fransa’nın başkenti Paris’teki başlıca akademik öğretim kurumlarının toplandığı bilim ve araştırma kurumudur. Kurum, özellikle günlük dilde Sorbonne adıyla bilinir. Paris Üniversitesi, 12’inci yüzyılın ikinci yarısında oluşmaya başladı

 

Fransa Lyon Üniversitesi

Lyon Üniversitesi , Fransa’nın Lyon şehrinde bulunan ve 16 enstitüyü içinde barındıran bir üniversitedir. Üç ana merkezi bulunur: 27.000 öğrencisi ile Sağlık Bilimleri dalında çalışmalarını yürüten Claude Bernard Üniversitesi Lyon 1, yaklaşık 30.000 öğrenci ile Sosyal Bilimler dalında çalışmalar yürüten Lumière Üniversitesi Lyon 2 ve yaklaşık 20.000 öğrenci ile Hukuk alanında çalışmalar yürüten Jean Moulin Üniversitesi Lyon 3

Fransa Gastronomi Üniversiteleri

Le Cordon Bleu

Le Cordon Bleu dünyanın en çok bilinen aşçılık ve konaklama hizmeti okulları ağıdır. Le Cordon Bleu, sunduğu yaratıcı ve inovatif Lisans ve Yüksek Lisans programları ile birlikte sürekli büyüyen uluslararası konaklama ve aşçılık endüstrisinin ihtiyacı olan profesyonel ve tam donanımlı eleman ihtiyacını karşılamaktadır.

Le Cordon Bleu, Fransız mutfağının 500 yıldan fazla geleneğinden yararlanarak uluslararası eğitimlerini tam bir profesyonellik içinde ve dünyanın en ünlü Master Chefsleri ile vermektedir.  Öğrencilere de her zaman deneyim kazandırma politikası ile yaklaşmaktadır.

Son yüzyılda, Le Cordon Bleu devrimsel bir dönüşüm içinde Paris mutfak okulları arasında uluslararası alana yükselmiş ve Fransa’nın en ünlü aşçılık okulu olmuştur.

Fransa Mühendislik Üniversiteleri

École Centrale Paris

CentraleSupélec, bilimlere ve mühendisliğe adanmış, bakanlık tüzüğü altındaki bir kamu kurumudur. Bu tüzük, Yüksek Öğrenim, Araştırma ve Yenilik Bakanlığı ile Ekonomi, Sanayi ve Dijital Teknolojiler Bakanlığı arasında paylaşılmaktadır.

CentraleSupélec resmi olarak 1 Ocak 2015’te kuruldu ve Fransa’nın önde gelen iki mühendislik okulunu bir araya getirdi; Ecole Centrale Paris ve Supélec. Fransız sisteminde bilindiği şekliyle iki grandes écoles arasındaki işbirliği, üç temel alanda sürdürülen ittifakla, 2009’dan beri giderek ivme kazanıyordu: mühendislik eğitimi, yönetici eğitimi ve araştırma.

1969’dan beri okullarımız aynı kabul sürecini paylaşıyor; rekabetçi giriş sınavları yoluyla. İlgili öğrenci popülasyonlarımızdaki benzerlikler, doğal olarak inovasyon, girişimcilik, uluslararasılaşma ve liderlik gelişimi konusundaki yaklaşımımız açısından belirli bir uyuma yol açtı. CentraleSupélec olma yolundaki yolculuğumuz, araştırmamızı tüm mühendislik ve sistem bilimlerini kapsayacak şekilde pekiştirmemizi sağladı.

Bugün ülke genelinde birden fazla kampüse sahibiz; Paris bölgesinde, Metz ve Rennes. 4200 öğrencimiz ve 370 öğretim üyemiz ve araştırmacımız var ve bunların hepsi küresel ağımızla etkileşim halinde: üç uluslararası kampüs (Çin, Hindistan ve Fas) ve beş ilişkili laboratuvar (Brezilya, Kanada, Amerika Birleşik Devletleri ve Çin). Ayrıca 176 uluslararası üniversite ve 140 kurumsal kurumla başarılı ortaklıklarımız var. Akademik ve araştırma mükemmelliğimiz, şirketimizde ve CNRS, CEA, INRIA, ISERM ve ONERA gibi büyük ulusal kurumlarla verimli işbirliklerimizde yer almaktadır.

OKUL ÜCRETLERİ VE HARÇLARI

✔ Fransız devlet üniversite ücretleri tamamen devlet tarafından karşılanır

✔ Devlet yüksek öğrenim kurumlarındaki öğretim yılı harçları 115€ ile 685€ ( yaklaşık olarak $140 ile $820) arasında değişir.

✔ Bazı durumlarda 380€ ile 760€ (döviz kuru farkına bağlı olarak yaklaşık $450 ile $910) arasında sağlık sigortasını kapsayan bir ek ücret ödenebilir.

✔ Özel üniversite ücretleri kuruma bağlı olarak değişkenlik gösterir, devlet tarafından karşılanmaz.

NEDEN FRANSIZ ÜNİVERSİTELERİ TERCİH EDİLİYOR? 

Fransa'da Üniversite Eğitimi 4

 

✔ Fransız Üniversiteleri devlet destekli üniversitelerdir. 13. yüzyılda kurulan ilk üniversiteleri ile eğitim bir Fransız geleneğidir ve Amerikan Üniversitelerinden çok daha yüksek bir eğitim kalitesine sahiptir.

✔ Fransa dünyanın 4. büyük ekonomisidir, Danone, L’Oréal, Airbus, ve Lafarge gibi büyük Fransız şirketleri dünyaca ünlüdür. Bu şirketlerin üst düzey yöneticilerini de kapsayan bir çok çalışanı Fransız Devlet Üniversitelerinden mezun olmuşlardır.

✔ Paris ofisimizde, ilgilendiğiniz tüm üniversitelerle ilgili size yardımcı olabiliriz. Fakat bize ilgilendiğiniz üniversiteyi ve bölümü (işletme, biyoloji, hukuk ya da mimarlık gibi…) belirtirseniz seviniriz.

✔ Üniversite ücretlerinin düşük oluşu ise dikkate değer bir özelliktir.

✔ Fransız olduğumuz için öğrencilere muadillerimizden daha iyi bir hizmet sunuyoruz.

 

GRANDES ECOLES

Grandes Ecoles’ Fransız Yüksek Öğreniminin en saygı değer kurumlarıdır. Bir okulun ‘Grande Ecole’ olarak kabul edilebilmesi için, 1973 yılında kurulan ‘Conférence des Grandes Ecoles’ adlı derneğin bir üyesi olması gerekir.

Grandes Ecoles giriş sınavlarına hazırlanırken öğrencilerin hazırlık sınıflarına kaydolmaları gerekir. Bu kurslar belirlenen devlet liselerinde ya da özel enstitülerde yapılır, geçerlilik süreleri 2 sene ile 3 sene arasında değişir.

ECOLES NORMALES SUPERİEURE

Fen bilimleri ve edebiyat hazırlık dersleri öğrencileri bilimum mesleklerde, teknoloji öğretmenliğinde, ya da temel ve uygulamalı araştırma konularında öncü olan bu okulların giriş sınavlarına hazırlar.

MÜHENDİSLİK OKULLARI

Fransa’da mühendislik bölümlerinde eğitime açık kurumlar:

✔ Bir sınav sonucu kazanılan okullar; Bu okullar bazen Fransa dışında okumuş olan adayların deneyimlerine uygun olarak bazı özel sınavlar yapar.

✔ Fransız Bakaloryası seviyesinde eğitim veren okullar.

✔ Yurtdışında alınan lisans eğitiminden sonra öğrenci alan okullar.

✔ Fransız enstitüleriyle yabancı ülke enstitüleri arasında çift mühendislik diplomasına yönelik ortaklıkları olan okullar.

GROUPE ECOLE DES MİNES (GEM)

Fransa'da Üniversite Eğitimi 5

 

✔ Köklü bir mükemmellik geleneğine sahiptir.

✔ Geçmiş 2 Fransız Başkanı Ecole des Mines ‘ ta öğrenim görmüştür.

✔ Eiffel Kulesi, Manş Tüneli,hızlı trenyolu Ecole des Mines mühendisleri tarafından inşa edilmiştir.

✔ Disiplinlerarası yaklaşımı

✔ Mühendislik + Ekonomi, İşletme, Proje yönetim teknikleri ile özel bir eğitim anlayışına sahiptir.

✔ Fransa dünyanın 4. büyük endüstri ülkesidir.

✔ Mühendislik alanında en yetkin Avrupa ülkelerinden biridir

10 farklı master seçeneği aşağıda belirtilmiştir;

✔ Powders, Products, Processes (Albi)

✔ Risk Yönetimi ve Sosyal Etki Değerlendirmesi(Ales)

✔ Tasarım ve Üretimde Yenilik Stratejileri (Design and Manufacturing Innovation Strategy ) (Douai)

✔ Endüstriyel Ekonomi ve Uluslararası İşletme

✔ Doğal Kaynaklar ve Arazi Yönetimi üzerine Uluslararası Projeler (Nancy)

✔ Malzeme Mühendisliği(Nancy)

✔ Lojistik ve Üretim Sistemleri(Nantes)

✔ Çevre ve Enerji Mühendisliği üzerine Proje Yönetimi (Nantes)

✔ Kültürel Miras Yönetimi ve Muhafaza (Saint Etienne)

İŞLETME OKULLARI

Genellikle özel enstitülerdir, bazen ticaret ve sanayii odaları tarafından yönetilirler. Fransız işletme okulları yabancı öğrencilere çeşitli Mastır ve MBA seçenekleri sunar, her okulun farklı kabul koşulları vardır.

ESG

Sunduğu imkanlar ve özellikleri şöyledir :

✔ İşletme bölümlerine hazırlık için sunulan, lise mezunlarına verilen 1 senelik dil ve işletme hazırlık programları.

✔ 45 ülkeden gelen Öğrenciler

✔ Fransa Devlet Başkanı Jacques Chirac tarafından finanse edilir.

✔ Öğrenci evleri

✔ Mezun olduktan sonra ortalama yıllık 33,000 € maaş .

AGSB (AMERİCAN GRADUATE SCHOOL OF BUSSİNESS)

✔ Mezuniyet sonrasında 35,000 US $ lık dolgun bir maaş.

✔ Amerika’ nın Georgia Eyaletine bağlıdır.

ESCEM

✔ Fransa’ nın en iyi 15 Işletme okulu arasındadır.

✔ Uluslararası MBA İngilizce olarak öğretilir.

✔ 4 ay Fransa ‘da ,4 ay İngiltere ‘de okuma fırsatı ve 4 aylık bir proje ortaklığı sunar.

✔ Maksimum 25 kişilik küçük öğrenci grupları ile çalışma imkanı sunar .

Ecole Nationale d’Administration Ulusal Kamu Hizmetlerinin üst düzey makamlarında çalışabilecek öğrenciler yetiştirir.

Ecole des Hautes Etudes en Sciences Sociales (EHESS) Sosyal Bilimler Yüksek Okulu

Ecole Supérieure de Journalisme de Lille (ESJ) Gazetecilik Yüksek Okulu

SİYASAL BİLİMLER ENSTİTUSU (IEP)

IEP iletişimden siyaset bilimine, iktisattan uluslararası ilişkilere kadar birçok farklı bölüm seçeneği sunar. Bakaloraya sahibi olduktan sonra ya da 2 senelik bir üniversite öğrenciliği sonrasında okula kabul edilebilirsiniz. Eğitim süresi 1 seneden 4 seneye kadar değişir.

SCİENCES PO” (PARIS IEP)

Fransa'da Üniversite Eğitimi 6

Paris’te bulunan ‘ Science Po’ olarak adlandırılan Siyasal Bilimler Enstitüsü 800 den fazla yabancı öğrenciye çok çeşitli program seçenekleri sunuyor. Bunlar; Uluslararası Mezuniyet aracılığı ile verilen Science Po’nun diploma programına doğrudan kayıt imkanının yanında, Siyasal ve Sosyal Bilimler’de Uluslararası Programı ve Sosyal Bilimler’de Araştırma Seminer Programını da kapsıyor.

 

OTEL İŞLETMECİLİĞİ OKULLARI

GLION

Dünyanın en iyi üç otel okulu arasındadır. Öğrencilere ingilizce lisans diploması, ve lisans üstü diploma fırsatı sunuyor.

6 aylık staj süresince öğrencilere ayda 1000-1200 İsviçre Frangı kazanma fırsatı sunuyor.

AIM

✔ Paris’ tedir.

✔ Fen fakültesi mezunları yetiştirir.

✔ Fransızca ve İngilizce eğitim verir.

✔ Otelcilik alanında en yetkin profesyoneller burada dersler verir.

MODA VE TASARIM OKULLARI

LISAA

✔ Fransa ‘ nın en iyi moda okullarından biridir. Fransız Eğitim Bakanlığı tarafından tanınır. Christian Dior ile ortak çalışan bir okuldur. Modanın kalbinin Fransa‘ da attığını da unutmamak gerekir.

✔ İlk sene hazırlık , 2. sene Grafik ve Moda , 3. sene ise Moda Tasarımı dersleri görülür.

✔ Öğrenciler Yves Saint-Laurent, Christian Dior,… gibi ünlü markalarda staj yapabilirler.

✔ Öğrenciler Paris Moda Show ‘ larına katılabilir, ünlü modacılarla ve geleceğin yetenekleriyle tanışabilirler.

PAA

✔ LISAA gibi bir okul olup eğitim dili ingilizcedir.(Christian Dior ile bir ilişkisi yoktur) Lisans diploması ve staj, üzerinde fazlaca eğildiği konulardır

✔ Lise mezunlarını kabul eder.

✔ Ünlü Profesyonellerle doğrudan temas halindedir.

✔ Paris ‘in kalbinde, güzel bir konumda eşsiz bir ortam sunar.

FRANSIZCA DİL EĞİTİMİ PROGRAMLARI

FRANSIZ OKULLARI

Bu programlar, özellikle yabancılar için tasarlanmış olup bir Fransız Üniversitesi ya da özel bir dil okulu tarafından sunulan programlardır. Üniversite programları, sömestr ya da üç aylık dönemler olan trimestrlardan oluşur ve kısa yaz dönemlerini de kapsar.

Öğrenciler istedikleri dönemde okula başlayabilirler.Bir çok özel okul yıl boyunca haftalık ya da aylık kısa dönemli kurslar sunar.

Bu kurslar başlangıç seviyesinden daha ileri seviyelere doğru Fransızca olarak yönetilir, fakat yabancı öğrencilerin ihtiyaçlarını tümüyle göz önünde bulundurur.

Genellikle başvuru için herhangi bir Fransızca seviyesi öngörmezler ve yerleştirme sınavları genelde okula başvururken yapılır. Başvurular doğrudan Fransız enstitülerinde yapılır ve okula giriş için herhangi bir eleme söz konusu değildir.

Bir çok dil enstitüsü Fransız Üniversitelerine girişi kolaylaştıran ve hatta üniversite kredisi kazandıran ’İkinci Dil Olarak Fransızca’ sertifikası ve diploması verir.

Bir çok öğrenci bir Fransız Üniversitesine başvurmadan önce Fransızcalarını bir dil eğitimi programında geliştirmeyi düşünmelidir.

DELF & DALF DİL TESTLERİ

✔ Fransızca dil becerileri resmi olarak şöyle belgelenmiştir

✔ DELF:Diplôme d’Etude en Langue Française (Fransız Dili Diploması)

✔ DALF :Diplôme Approfondi de Langue Française (Üst Düzey Fransız Dili Diploması)

DELF ve DALF Fransız Eğitim Bakanlığı tarafından 1985 yılından itibaren verilen iki resmi dil diplomsıdır, bu diplomalar şu anda devlet yönetiminde, Paris’te CIEP (Centre International d’Etudes Pédagogiques) adlı bir makam tarafından takip edilir. Bugün DELF ve DALF Fransız Eğitim Bakanlığı ve Avrupa Yabancı Diller Konsorsiyumu tarafından resmen tanınmaktadır.

www.fransaegitim.net