Amerika'da üniversite

Amerika’da üniversite kurumları, lisansüstü okullar olarak bilinir. Lisansüstü dereceleri, en yaygın olarak yüksek lisans ve doktora (PhD) verirler .

Toplam 12 yıllık ilk okul ve orta okul öğrenimin devamı olarak kabul edilir. 18 yaşında olan öğrenciler için üniversitelere veya bir meslek kazanmak amacıyla üniversitelerin iki yıllık yüksek-okulları veya teknik okulları onlar için uygundur. Lise öğrenimini tamamlayan öğrenci, yaklaşık yüksek öğrenim diploması almak için en az dört sene eğitim gerektiren yüksek öğretim diploması, yüksek lisans öğrenimi başvurusunun ilk şartıdır.

Yüksek lisans yapan öğrenciler bir, iki veya üç senelik master programlarına devam edebilir veya en az üç yıllık bir eğitim sonrası diploma alınan doktora-öncesi programlara doğrudan kayıt olabilirler. Öğrenciler, master derecesini tamamladıktan sonra doktora derecesi için aynı dalda olduğu gibi farklı bir dalda da öğrenimlerine devam edebilirler.

Amerika’da Üniversite Okumak

1.000.000’den fazla öğrencinin Amerika’da üniversite okumak ve yaşam deneyimlerini genişletmeyi tercih ettiği ABD, dünyanın en büyük uluslararası öğrenci nüfusuna sahiptir. ABD’de üst düzey eğitime kayıtlı tüm öğrencilerin yaklaşık %5’i uluslararası öğrencilerdir ve sayıları giderek artmaktadır. Uluslararası öğrenci kayıtlarının sadece 35.000’e ulaştığı 1950’lerin ortalarından itibaren, ABD’de uluslararası eğitim çok yol kat etti.

ABD Okul Aramamız aracılığıyla ilgilendiğiniz okulları bulun, araştırın, iletişim kurun ve kaydedin. ABD’de uluslararası öğrencileri kabul eden ve kaydeden tüm üniversitelerin ve kolejlerin listesiyle, ücretsiz bir hesap oluşturduğunuzda, sizin için doğru okulu bulmak için merkezi yeriniz olabilir! 3.000’den fazla okulla ilgili aranabilir verilerle, eğitim programı ve derece, eyalet veya diğer coğrafi konum, öğrenim aralığı, kamu ve özel ve diğer birçok veri noktasına göre okullarla eşleştirme yapabilirsiniz. Doğru okul ve programı seçmenin kapsamlı ve yorucu bir süreç olabileceğini biliyoruz ve bu kaynağı özellikle uluslararası bir öğrenci olarak doğru programı bulabilmeniz için oluşturduk.

Amerika’da Yüksek Eğitim

Amerika’da üniversitelerde kredili sistemde Ön lisans diplomasına sahip olabilmek için 60+ kredi gerekmektedir. Lisans diploması için 120+, Yüksek Lisans için 30+ ve Doktora için 30+ krediyi tamamlamak gerekmektedir.

Amerika’da Not Sistemi

  • A=90-100 = 4.00
  • B=80-89 = 3.00
  • C=70-79 = 2.00
  • D=60-69 = 1.00
  • F=0-59 = 0

Herhangi bir dersten F alan öğrenci o dersi tekrarlamak zorundadır. Ancak F aldığı ders eğer seçmeli bir ders ise tekrarlamak zorunda değildir.

Bir lisans öğrencisinin öğrenimini sürdürebilmesi için, genel akademik not ortalamasının minimum C, yani 4 üzerinden en az 2 olması gerekir. Yüksek lisans ve doktora öğrencilerinin ise en az B, yani 4 üzerinden 3 olması şarttır. Bu not düzenini sağlayamayan öğrenciye genellikle bir dönem daha okuma şansı verilir. Yine bu düzeyin altında kalınırsa okul ile ilişkisi kesilir. Ayrıca gerekli not ortalamasını tutturamayan bir öğrencinin transferi de mümkün değildir.

Amerikan üniversitelerinde zorunlu derslerin yanı sıra öğrenciye sunulan seçmeli ders seçenekleri sayesinde öğrenciler kendi ilgi alanlarına göre yönelip eğitim alabilirler. Eğitim sisteminin yüksek lisans öğrencilerine sunduğu bir başka avantaj ise öğrenim görürken aynı anda araştırma ve eğitmenlik yapabilmesidir. Böylelikle öğrenci kendi eğitimine maddi katkı sağlayabilme imkânı bulur.

Çoğu Amerikan üniversitesi temel olarak sömestr sistemini kullanır. Her bir sömestr ortalama 13 -15 hafta arasında değişmektedir. Bu da akademik takvim olarak Eylül – Aralık ve Ocak – Nisan ayları arasını kapsamaktadır.

İstediğiniz alandan mezun olabilmek için gerekli olan toplam kredinin açılımı aşağıdaki gibidir;

  • Ana dersler(Core Requirements) : 70-80 kredi
  • Seçmeli dersler(Electives) : 10-15 kredi
  • Genel eğitim dersleri(Humanities) : 30-35 kredi

Genel eğitim dersleri, genelde 2 İngilizce, 1 komünikasyon, 1 fen bilimleri, 2 humanities (felsefe, batı uygarlığı), 1 tarih, 1 sosyal bilimler, 1 devlet, 1 teknoloji, 1 kültürel bilimler ve 1 kişisel beceri geliştirme derslerini içerir.

Amerikan Üniversitelerinde Yabancılar

Amerikan okulları sizin kendi ülkenizde yüksek eğitime kabul edilecek niteliklere sahip olmanızı ister. Genellikle Akademik Yetenek Testi’ne (SAT) girmeniz gerekir.

Başvuru süreci şu şekilde işler: başvuru formlarını okula başlayacağınız tarihten – muhtemelen Ağustos ayıdır – 12 ay önce göndermelisiniz. Okula başlamanızdan önceki yılın sonbaharında doldurulmuş başvuru formlarını teslim etmiş olmalısınız. Kabul veya ret mektupları takip eden Ocak ayında gelir. Sonraki bir iki ayda ücret konusu halledilir, vize alınır ve yazın sonunda gitmek için son ayarlamalar yapılır.

Amerika öğrenim açısından bu tarz avantajlar sunmasının yanında, 20 milyonu aşkın yabancı nüfusu ile de birçok etnik kültürün bir arada yaşamasına imkân sağlayan bir ülkedir.

Amerika’da Üniversite Eğitimi için Fiyatlar

Amerika’da üniversite eğitimi  için araştırma yapıyor ve lise eğitiminizi Amerika’da okumaya karar verdiyseniz detaylı bilgi ve kabul şartları için bizimle iletişime geçebilirsiniz.