İsviçre’de Lise Eğitimi

İsviçre’de lise eğitimi 4 yıl sürmektedir ve eğitim yapısı her kanton tarafından belirlenmekle beraber ülke genelinde ortak anlaşmalar yer almaktadır.

İsviçre’de Lise eğitimi için kabul almak belirli mülakatlara girmek ve eğitim alınacak lisedeki dil yeterliliği için uluslararası kabul görmüş sınavlardan geçerli not almasını gerektirmektedir.

İsviçre’de lise eğitimi alırken yatılı okulları ya da aile yanı konaklama seçenekleri ile konaklama seçeneklerini değerlendirebilirsiniz.

İsviçre’de Liseler

İsviçre’de lise eğitimi için aşağıdaki liselerin detay sayfalarını inceleyebilirsiniz.

İsviçre'de Lise 1    İsviçre'de Lise 2

İsviçre’de Lise Eğitimi için Fiyatlar

İsviçre’de lise eğitimi  için araştırma yapıyor ve lise eğitiminizi İsviçre’de okumaya karar verdiyseniz detaylı bilgi ve kabul şartları için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Neden İsviçre?

Her sene açıklanan “International Student Satisfaction” ödüllerine göre, İsviçre hem lise, hem de lisans ve sonrası eğitimler için dünyada en çok tercih edilen ve öğrencilerin en çok memnun kaldığı ülkelerden biridir. Yüksek eğitim kalitesi ve Avrupa’nın merkezindeki konumunun yanı sıra, İsviçre, birden fazla Avrupa dilleri ve kültürünü içinde barındıran nadir ülkelerden biridir! Fransızca, İtalyanca, Almanca ve Romanşça, ülkede ana dil olarak konuşulmaktadır. Bu durum, daha fazla dil öğrenmek ve uluslararası deneyim kazanmak isteyen öğrenciler için çok faydalıdır.

Bunların yanı sıra, İsviçre’nin dünyaca saygı duyan eğitim kalitesi ve güvenli, düzenli bir ülke olması, uluslararası öğrenciler için çok cazip taraflarıdır. İsviçre’den lise diploması almış bir öğrenci, dünyanın her ülkesinde üniversite eğitimi için çok avantajlı bir konuma gelmiş olur, ve istediği her ülkede, en iyi okullara başvuru yapmaya hak kazanır.

Brilliantmont: International School

İsviçre'de Lise 3

Brilliantmont, 1882’de kurulan ve Lozan’ın merkezinde, şehir aktivitelerine beş dakikalık yürüme mesafesinde bulunan yatılı bir okuldur. Okulun konumu, Leman Gölü’nün ve İsviçre Alpleri’nin ortasında, mükemmel bir manzaraya sahiptir.

Brilliantmont’da yaklaşık 100 adet yatılı kız ve erkek öğrenci yer almaktadır. Öğrenciler, IGCSE ve A-Level sınavlarına, veya tercihe göre Amerikan Yüksek Okulu Mezuniyet Diplomasına hazırlanmak için İngilizce eğitim görürler. Öğrenimlerini tamamladıktan sonra öğrenciler, dünyanın dört bir yanındai üniversitelere yerleşmektedir, ve coğu İngiltere veya ABD’yi tercih etmektedir. Sınıf ebatları küçüktür, her sınıfta ortalam 12 kişi bulunmaktadır. Eğitim dili İngilizce’dir, ancak her öğrenci yerel dil olan Fransızca’yı da öğrenmektedir. Sınıf büyüklükleri küçük, ortalama 12’dir. Tüm öğretim İngilizce’dir, ancak her öğrenci yerel dili Fransızca öğrenmelidir. Okul, Uluslararası Okullar Konseyi ve New England Okullar ve Üniversiteler Birliği tarafından akredite edilmiştir.

College du Leman International School, Geneva

İsviçre'de Lise 4

Collège du Léman, İsviçre’nin Cenevre kentinde bulunan Versoix’te bir uluslararası okuldur. Dünya’daki pek çok eğitim kriter ve listelerine göre”en seçkin yatılı okullardan biri” olarak gösterilmiştir. Yaklaşık 1900 adet, 100 farklı ülkenin vatandaşlığı temsil eden uluslararası öğrenciye eğitim vermektedir. Hem Uluslararası Avrupa Okulları Konseyi hem de NEASC (New England Association of Schools and Colleges) tarafından akredite edilmiştir.

Burada eğitim alan öğrenciler, uluslararası akreditasyonları olan 3 farklı diploma türünden birini seçerek bu yolda eğitim alabilir. Bunlar: Anglofon eğitim diplomalarından biri (Amerikan Lise Diploması, IGCSE veya IB), Swiss Maturité veya French Baccalaureate’dır.

Institut Auf Dem Rosenberg

İsviçre'de Lise 5

Rosenberg Enstitüsü (genellikle Rosenberg olarak bilinir), St. Gallen, İsviçre’de bulunan özel, uluslararası bir yatılı okuldur. Institut auf dem Rosenberg, ülkenin en eski ve en iyi bilinen özel okullarından biridir. 40’dan fazla ülkeden gelen 260 yatılı öğrenci küçük sınıflarda okutulmakta (sınıftaki öğrenci sayısı yaklaşık 8-10 arasıdır) ve eğitim ve kariyer planlamasında bireysel ilgi görmektedir.

1889 yılında kurulan ve çok köklü bir uluslararası kurum olan Rosenberg, uluslararası vizyonu sebebiyle pek çok farklı diploma ve eğitim imkanı sunmaktadır. Bunlar: German Abitur, Amerikan Lise Diploması (AP dersleri de dahil), Birleşik Krallık IGCSE ve A-Level, Swiss Matura ve Italian Maturità’dır.

College Alpin International Beau Soleil

İsviçre'de Lise 6

1910’da kurulan Collège Alpin International Beau Soleil, İsviçre’nin en eski özel yatılı okullarından biridir. İsviçre, Villars-sur-Ollon’daki İsviçre Alpleri’nde deniz seviyesinden 1,350 metre (4,430 ft) yukarıda bulunur. Okul, 11-18 yaşları arasındaki 60 farklı ülkeden öğrenciler için tam bir yatılı eğitim sunmaktadır. Beau Soleil, 2016 yılında Daily Telegraph tarafından “Dünyanın En Seçkin Okullarından” biri olarak listelenmiştir.

Beau Soleil, iki ayrı, paralel sistem sunmaktadır: bir Fransız Bölümü ve bir Uluslararası Bölüm. Akademik kursların yanı sıra okul, sanat, müzik, tiyatro ve spor konularında üniversite düzeyine kadar eğitim sunmaktadır.

Fransız Bölümünü seçen öğrenciler Fransız Baccalauréat diploması almaktadır. Uluslararası Bölümdeki öğrenciler ise 10. Sınıfa kadar Uluslararası Orta Orta Öğretim Sertifikasına (IGCSE), 12. Sınıfın sonunda ise Uluslararası Bakalorya (IB) diplomasına hazırlanırlar.

KAYNAK: yurtdisindaliseegitimi.com