Polonya'da Üniversite Eğitimi 1

Krakow Üniversiteleri

Krakow Ekonomi Üniversitesi

Polonya'da Üniversite Eğitimi 2

Krakow Ekonomi Üniversitesi (CUE, İngilizce:Cracow University of Economics, Polish: Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie), Polonya’nın en büyük ekonomi üniversitesi, Krakow’un da en büyük üçüncü üniversitesidir. Krakow Ekonomi Üniversitesi, Polonya’da İngilizce eğitim vermeye başlayan ilk yüksek öğrenim kurumudur.

Rakamlarla Krakow Ekonomi Üniversitesi

 • Kuruluş: 1925
 • Akademik Personel: 690
 • Öğrenci Sayısı: 20.000 (%63 bayan)
 • Yabancı Öğrenci Sayısı: 500

Fakülteler:

 • İktisat ve Uluslararası İlişkiler Fakültesi
 • Finans Fakültesi
 • İşletme Fakültesi
 • Ticari Bilimler Fakültesi

EğitimHer Krakow Ekonomi Üniversitesi öğrencisi, günümüzün rekabetçi iş gücü piyasasına uygun olarak öğrenim görür. Bu nedenle CUE öğrencilerin problem çözme becerileri yüksektir.AltyapıÜniversitede 13 bina mevcuttur. En az 250 kişinin aynı anda çalışabileceği 14 bilgisayar laboratuvarı bulunmaktadır.

CUE modern spor tesisleri, tenis kortları, kapalı yüzme havuzu, sauna dahil olmak üzere aktivite bakımından zengindir.

Tüm öğrencilerin, personelin ve ziyaretçilerin ihtiyacını karşılayan bir kantin ve restoran bulunmaktadır.

Üniversitenin spor tesisleri Polonyalı ve yabancı öğrenciler içindir. Katılmak istiyorsanız masa tenisi, voleybol, aerobik, dağ bisikleti, atletizm, badminton, basketbol, vücut geliştirme, futbol, hentbol, judo, kayak, yüzme, tenis, spor bölümleri gibi birçok seçenek mevcuttur.

Üniversite Kütüphanesi80 yıllık kütüphane, Kraków’un üçüncü büyük kütüphanesidir ve Polonya’da ikinci büyük ekonomi kütüphanesi haline gelmiştir.

Jagiellonian Üniversitesi1364 yılında kurulan Jagiellonian Üniversitesi (İngilizce: Jagiellonian University, Lehçe: Uniwersytet Jagielloński) neredeyse 650 yıldır Kraków hayatının ayrılmaz bir parçası olmuştur. 15. yüzyılda bile öğrencilerinin % 44′ü yurt dışından geliyordu Okul’un antik salonları şimdi modern bir kampüse dönüşmüş durumda, bugün gittikçe geliştirilen müfredatı, yabancı dilde sunulan programları ile, JU dünya çapında tanınan bir üniversite olmasının yanı sıra Avrupa Üniversiteler Birliği, Coimbra Group ve Utrecht Network üyesidir.

Rakamlarla Jagiellonian Üniversitesi

Polonya'da Üniversite Eğitimi 3

 • Kuruluş: 1364
 • Akademik Personel Sayısı: 3657
 • Öğrenci Sayısı: 46 545 (% 70 Bayan)
 • Yabancı öğrenci sayısı: 1914

Antik diyebileceğimiz Jagiellonian Üniversitesi, üzerinde yüzyılların yosunu kaplı ama aynı zamanda bir o kadar da genç, yenilikçi bir yerdir. Zakrzówek ve Pychowice yolları arasındaki yeni ve modern kampüsü, Kraków merkezinden sadece 4 km mesafededir. 1999 yılında Araştırma Merkezi ve Yaşam Bilimleri, 2002 yılında ise Moleküler Biyoloji ve Biyoteknoloji binalarının açılması ile okul en güncel bilimsel ve teknolojik gelişmeleri artık buradan izliyor. 2005 yılında Çevre Koruma Enstitüsü,Coğrafya ve Alan Yönetimi Enstitüsü için yeni bir yer açıldı. Yine 2005 yılında Krakov’un ilk gerçek konferans merkezi Auditorium Maksimum açıldı.

Okul bugün neredeyse 46 bin öğrencisine; 3.700 kişilik akademik kadrosu ve yaklaşık 500 seçkin profesörü ile profesyonel bir şekilde, en önemli alanlarda eğitim imkanı sağlıyor.

Jagiellonian Üniversitesi, son birkaç yıldır Polonya’da en iyi üniversiteleri sıralamasında sürekli üst sıralarda yer almaktadır ve JU diploması dünya çapında tanınmaktadır.

Krakow Teknoloji Üniversitesi1945 yılında kurulan Krakow Teknoloji Üniversitesi (İngilizce: Cracow University of Technology, Lehçe: Politechnika Krakowska), mühendislik ve teknik bilimler alanında 60 yıldır eğitim vermektedir. 37 binin üzerindeki mezunuyla Polonya’nın en büyük üniversitelerinden biridir. Üniversite, 7 fakültede, Lehçe ve İngilizce dillerinde eğitim vermektedir. Öğrenciler Lehçe dilinde 19 lisans, 16 yüksek lisans ve 1 doktora programında eğitim alabilmektedir. İngilizce dilinde ise bir lisans, 9 yüksek lisans ve bir doktora programında eğitim verilmektedir. Üniversite, 2008 yılında Newsweek Polonya tarafından Polonya’daki en iyi teknik üniversite olarak gösterilmiştir. Okul mezunları yüksek nitelikleri nedeniyle işverenler tarafından sıklıkla tercih edilmektedir.

Sayılarla Krakow Teknoloji Üniversitesi:

Polonya'da Üniversite Eğitimi 4

 • Kuruluş: 1945
 • Akademik Kadro: 1.150
 • Öğrenci Sayısı: 15.700 (%27,5 Bayan)
 • Yabancı Öğrenci Sayısı: 290

Uluslararası İşbirliğiKrakow Teknoloji Üniversitesi gerek AB üyesi ülkeler gerekse Avustralya, Japonya, Tayvan, Singapur, Güney Kore, ABD, Kanada, Meksika’da eğitim veren 60′ın üzerindeki üniversite ile anlaşması bulunmaktadır. Bunun yanı sıra 195 üniversite ile Erasmus programı çerçevesinde öğrenci ve akademisyen değişimi yapmaktadır..OlanaklarKampüste 2200 kapasiteli 4 öğrenci yurdu mevcuttur, tüm odalarda internet bağlantısı bulunmaktadır. Öğrencilerin, üniversite korosuna ve farklı spor kulüplerine üyelikleri mümkündür.

Üniversitede ayrıca iki spor salonu, üç vücut geliştirme kulübü, aerobik salonu, spor alanları ve tenis kortları bulunmaktadır. Ayrıca, merkezi bir buz pateni pisti ve bir yüzme havuzu da yer almaktadır.

Lodz – Łódź (Vuç diye okunur)Łódź, Polonya’nın nüfus bakımından en büyük ikinci şehridir (2004’te 776.297 idi). Ülkenin ortasında bulunup Łódź Voyvodası’nın da başkentidir. Łódź Lehçede (Polonyaca) “sandal” anlamına gelip armasında da sandal resmi bulunur.

Polonya’nın üçüncü büyük kenti olan Lodz (Łódź), ülkenin orta kesiminde yer alır. Nüfusu, Haziran 2011 itibariyle, yaklaşık 980 bindir. Şehir, Lodz Voyvodasının başkentidir ve başkent Varşova’nın yaklaşık 135 kilometre güney batısında kalmaktadır. “Lodz” kelimesi Lehçe’de sandal anlamına gelmektedir ve “sandal” resmi, şehrin armasında da yer almaktadır.

Bir endüstri şehri olan Lodz, üç büyük imparatorluğun sınırları içinde yer almıştır: Rusya, Avusturya ve Prusya. Şehir, yüzyıllar boyunca fakir bir kent olarak kalmış; ancak XIX. yüzyılda, Rönesansdan sonra çok hızlı bir gelişme göstermiştir. Lodz, Polonya’nın merkezinde, birçok önemli Avrupa yolunun geçiş noktası üzerinde yer almaktadır. Şehirde Leh, Alman, Rus ve Yahudi kültürü iç içe yaşanmakta; bu çok kültürlü yapı, şehre eşsiz bir karakter kazandırmaktadır.

Lodz, günümüzde sadece büyük ve dinamik bir sanayi kenti değil aynı zamanda yerli ve yabancı yatırımcılar için çok önemli bir ekonomi ve ticaret merkezidir.

Lodz çok farklı kültür, din ve milletten insanın barış içerisinde yaşadığı bir şehirdir.

Lodz Üniversiteleri

Lodz Üniversitesi1945 yılında kurulmuştur. Üniversitede 12 fakültede, 45′den fazla bölümde, Lehçe ve İngilizce eğitim verilmektedir. Lodz Üniversitesi, Polonya’nın en büyük ve en popüler üniversiteleri arasında saygın bir yere sahiptir. Üniversite, öğrencilerinin gelişimi için sürekli uluslararası işbirliği anlaşmaları yapmaktadır. Üniversitede 45 bölümde, 180′den fazla alanda uzmanlık eğitimi sunulmaktadır. Bununla birlikte birçok alanda doktora programı ile MBA’de dâhil olmak üzere 90′dan fazla alanda yüksek lisans programı tercih edilebilmektedir. Üniversitede; İletme, Bilgisayar Bilimleri, Kalkınma Ekonomisi, Ekohidroloji, İngilizce Dili ve Edebiyatı, Enformatik ve Ekonometri, Uluslararası İşletmecilik ve İşletme bölümlerinde lisans ve/veya yüksek lisans programlarında İngilizce eğitim verilmektedir.

Okulda az sayıda bölümde Almanca ve Fransızca eğitim de verilmektedir. Lodz Üniversitesinde 3800′ün üzerinde personel çalışmaktadır. Bunlardan yaklaşık 2300′ü akademik personeldir. Üniversitedeki profesör sayısı 200′ün üzerindedir.

Üniversitede 41 binin üzerinde öğrenci lisans, yüksek lisans, doktora programlarında eğitim görmektedir. Üniversite, her yıl çok sayıda panel ve toplantı düzenlemekte, bunlara Polonya’dan ve Polonya dışından çok sayıda siyasetçi, iş adamı ve öğretim görevlisi konuşmacı olarak davet edilmektedir.

Lodz Üniversitesi, birçok yabancı üniversite ile ikili anlaşmalar yapmıştır. Bunun sonucunda öğrencilerine çift diploma alma imkanı sunmaktadır. Üniversitenin partnerlik anlaşmasına vardığı bazı üniversiteler şunlardır:

 • Université Jean Moulin Lyon 3,
 • Université François – Rabelais (Tours),
 • Westfälische Wilhelms – Universität Münster,
 • University of Texas at Austin,
 • University of Michigan,
 • University of Baltimore
 • R. H. Smith School of Business,
 • University of Maryland
 • Towson University

Bunun yanı sıra Lodz Üniversitesinin dünya genelinde 230 üniversite ile partnerlik anlaşması bulunmaktadır. Ayrıca 390 Avrupa üniversitesi ile Erasmus öğrenci değişimi programı çerçevesinde anlaşması bulunmaktadır.

Üniversiteden, 1952 yılından beri 15 binin üzerinde yabancı öğrenci mezun olmuştur. Okul kampüsü, şehir merkezinden 15 dakikalık yürüyüş mesafesinde, yeşillik bir alanın içerisinde bulunmaktadır. Kampüs içerisinde spor ve jimnastik salonları, yüzme havuzu, lokanta ve kafeteryalar, bankalar, mağazalar ve öğrenci yurtları yer almaktadır.

KonaklamaKampüs İçinde Konaklama:

Üniversite 11 yurtta yaklaşık 4500 odalık (tek ya da iki kişilik) konaklama imkânı sunmaktadır. Yurtlarda ERASMUS öğrencileri ile devlet bursundan yararlanan öğrencilere öncelik tanınmaktadır. Öğrenciler, kalan odalara, başvuru sırasına göre yerleştirilmektedir.

Yabancı öğrenciler için tek kişilik standart oda ücreti 115 €, iki kişilik paylaşımlı odalar ise 90 €’dur. Oda ücreti her ayın 25′inde postane veya banka aracılğıyla ödenmesi gerekmektedir.

Yurtlarda danışma masası 7/24 hizmet vermektedir.

Her odalarda, duş ve tuvaletin olduğu bir banyo bulunmaktadır. Ayrıca bir nevresim de verilmektedir. Odaların birçoğunda buzdolabı bulunmakta her katta da ortak kullanıma açık bir mutfak yer almaktadır. Öğrenciler, yurt içindeki çamaşır odası, tv ve fitness salonlarından faydalanabilmektedirler.

Her odada internet hattı ve dışarıdan aranma için telefon bağlantısı bulunmaktadır. Diğer görüşmeler için koridorlarda kartlı telefonlar bulunmaktadır.

Yurtta, öğrencilerin farklı şehir ve ülkelerden gelen ziyaretçileri için misafir odaları bulunmaktadır.

Lodz Üniversitesinin binaları şehrin değişik yerlerinde bulunmakla birlikte, yurtlar kampüs içlerinde bulunmakta; güvenli, rahat ve sosyal bir ortam sağlamaktadır. Üniversite kampüsü içerisinde kütüphane spor alanları, yüzme havuzu, öğrenci kulüpleri, eczane, postane, lokanta ve restaurant ve banka yer almaktadır.

Yemekhanede 4 çeşit yemek sunulur ve fiyatlar oldukça uygundur. 3 öğün yemeğin aylık maliyeti yaklaşık 75€’dur.

Öğrenciler oda kayıtlarında aceleci davranmalıdır. Çünkü en iyi ve en ucuz odalar Eylül sonuna kalmadan tükenmektedir.

Eğitim ÜcretiLodz Üniversitesinde, fakülte ve bölümlere göre değişmekle birlikte yıllık eğitim ücreti 2 bin ila 3 bin Euro arasında değişmektedir.

Akademik TakvimPolonya Üniversitelerinde akademik yıl, 15′er haftalık dönemler halinde iki sömestrde tamamlanmaktadır.

Kış dönemi Ekim ayının ilk haftasında başlamakta ve Ocak ayının ortasında tamamlanmaktadır. Dönem içerisinde iki haftalık Noel tatili verilmektedir. Dönem sonunda birkaç haftalık sömestre tatili verilmektedir.

Yaz dönemi ise Şubat ayının ortalarında başlamakta, dersler Haziran ayı içerisinde bitmekte, sömestre ise Eylül ayına kadar devam etmektedir.

Üniversite KütüphanesiLodz Üniversitesinde bir merkezi kütüphane ve her fakülte binasında da ayrı ayrı fakülte kütüphaneleri yer almaktadır.

Kütüphane servisi, kitap okuma salonları ve kitap/dergi katalogları hafta için her gün 08.00 – 20.00 saatleri arasında hizmet vermektedir.

Lodz Üniversitesinin her bir öğrencisi, kimlik kartı veya kütüphane kartları ile ana kütüphaneyi veya fakülte kütüphanelerini kullanma hakkına sahiptir.

Bilgisayar MerkeziÜniversitenin bilgisayar merkezi Matematik Fakültesi binasında bulunmaktadır. Öğrenciler kendi fakültelerindeki bilgisayarları kullanabilecekleri gibi kampüs içerisindeki internet kafeleri de kullanabilirler. Ayrıca öğrenci yurtlarında da internet bağlantısı bulunmaktadır

Lodz Teknik Üniversitesi

Polonya'da Üniversite Eğitimi 5

1945 yılında üç fakülte ile eğitime başlayan Lodz Teknik Üniversitesi (İngilizce: Technical University of Lodz, Lehçe: Politechnika Łódzka), bugün 9 fakülte, 70 enstitü ve bölümde eğitim vermektedir. 30 hektar alan üzerine kurulu olan kampüste 70′e yakın bina bulunmaktadır. Lodz Teknik Üniversitesinde eğitim dili, Lehçe, İngilizce ve Fransızcadır. Üniversitenin temel amacı, yabancı dil bilen profesyonel mühendis ve yöneticiler yetiştirmektir. Üniversite; bölgesinde, teknik eğitimi yüksek düzeyde sağlayabilecek tek devlet üniversitesidir. Üniversite Bilgisayar bilimlerinden, diğer modern teknolojinin hemen hemen tüm alanlarında eğitim verilmektedir.

 

 

 

Rakamlarla Lodz Teknik Üniversitesi

 • Kuruluş: 1945
 • Akademik Personel: 1521
 • Öğrenci: 21.000 (% 37 Bayan)
 • Yabancı Öğrenci: 380

Ödüller ve Eğitim SıralamasıLodz Teknik Üniversitesine Avrupa Komisyonu tarafından ECTS Etiketi verilmiştir. Polonya’da bu prestije sahip, sertifika çalışmaları ve uluslararası değişimdeki kaliteli standartları ile kabul gören tek üniversitedir.Lodz Teknik Üniversitesi, Rzeczpospolita gazetesine göre Polonya’da en iyi teknik üniversiteler arasında gösterilmiştir. 2008 yılı Newsweek Polonya dergisi TUL’u Lodz bölgesindeki en iyi üniversite olarak göstermiştir.

Okul, Bachelor of Arts (BA), Bachelor of Science (BSc), Yüksek Lisans (MA) ve Yüksek Lisans (MSc) eğitimi sunmaktadır. Bu sistem, yeni Avrupa Kredi Sistemi esasına dayanmaktadır. Böylece sistem Polonya’da ve yurt dışında diğer üniversitelere de bir mobilite sağlamaktadır.

Üniversite, yatakhane, kantin, öğrenci kulüpleri, bilgisayarlı kütüphanenin olduğu bir yerleşke içinde yer alır. Ayrıca tüm TUL öğrencileri ve yurtdışından gelen öğrenciler için Lehçe dil kursları sunulmaktadır.

 Öğrenci Hayatı:TUL her öğrencinin gelişimi için mükemmel koşullarda eğitim ve eğlence imkânı sağlamaktadır. TUL’a ait Spor Merkezi , 3 adet oyun salonu, küçük bir spor salonu ve oyun alanı mevcuttur.

FakültelerPolonya’nın üçüncü büyük kentinde yer alan üniversitede 9 ayrı fakülte yer almaktadır. Bunlar:

 • Makine Mühendisliği
 • Elektrik, Elektronik, Bilgisayar ve Kontrol Mühendisliği
 • Kimya
 • Malzeme Teknolojileri ve Tekstil Tasarımı
 • Biyoteknoloji ve Gıda Bilimleri
 • İnşaat Mühendisliği, Mimarlık ve Çevre Mühendisliği
 • Fizik Mühendisliği, Bilgi Teknolojileri ve Uygulamalı Matematik
 • Organizasyon ve Yönetim
 • Proses ve Çevre Mühendisliği

Lodz Tıp Üniversitesi 1950 yılında kurulan Lodz Tıp Üniversitesi (İngilizce: Medical University of Lodz, Lehçe: Uniwersytet Medyczny w Łodzi), 2002 yılında Polonya Meclisinin aldığı kararla iki tıp okuluyla birleştirilmiştir: Lodz Tıp Akademisi ve Lodz Askeri Tıp Akademisi. Okul, diğer üniversitelerle birlikte; diş hekimliği, tıp doktorluğu, fizik tedavi uzmanlığı ve eczacılık alanlarında 34 binin üzerinde mezun vermiştir. Lodz Tıp Üniversitesi, Polonya’daki en büyük devlet tıp üniversitesi olarak; başta Tıp, Diş Hekimliği ve Eczacılık alanlarında eğitim vermektedir.

Üniversitenin Medikal Altyapısı:

 • 6 araştırma enstitüsü
 • 49 bölüm
 • 7 tam teçhizatlı üniversite eğitim hastanesi
 • 22 uluslar arası üniversite ile işbirliği
 • Rakamlarla Lodz Tıp Üniversitesi
 • Kuruluş: 1950
 • Akademik personel sayısı 1.600
 • Öğrenci sayısı 8501 öğrenci (% 73 Bayan)
 • Yaklaşık Yabancı öğrenci sayısı 321

Üniversite insan odaklı hareket ederek, mesleki eğitim kavramını her zaman geliştirmeyi hedeflemektedir. Şu anda 8000 üzerinde Polonyalı öğrenci çeşitli fakültelerde tıp ile ilgili alanlarda eğitim almaktadır. İngilizce Tıp öğretim ise 2003/2004 yılında başlatılmıştır. Çeşitli ülkelerden gelen yabancı öğrenciler halen 300′den fazla tıp ve diş hekimliği bölümlerine devam etmektedirler. İngilizce Tıp Bölümü global düşünmeyi teşvik etmek ve öğrenciler arasındaki işbirliğini sonucu benzersiz bir çok kültürlü eğitim sunmaktadır.

Okulun öğretim kalitesi resmi sıralamalara göre Lehçe Eğitim veren üniversiteler arasında en yüksektedir. Okul öğrencileri Polonya Bilimler Akademisi ya da “Medical Laurels” nin En İyi Öğrenci ödüllerini almışlardır.

Bilim ve AraştırmaBilim ve Araştırma

Lodz Tıp Üniversitesi Polonya’nın önde gelen tıbbi araştırma merkezlerinden biridir. Okul yabancı akademik merkezler ve araştırma merkezleri gibi uluslararası bilimsel işbirliği faaliyetlerini yoğun bir şekilde sürdürmektedir.

 • Nijmegen Katolik Üniversitesi, Hollanda
 • Duke Üniversitesi Tıp Merkezi, Durham, North Carolina
 • Toronto Humboldt Universitat, Berlin, Almanya
 • Friedrich-Alexander Universitat, Erlangen
 • London King’s College
 • Universite degli Studi di Milano
 • Howard Tıp Merkezi, ABD Hughes
 • Bielefeld Üniversitesi, Almanya
 • Universite Claude Bernard, Lyon, Fransa
 • Kuopio Üniversitesi, Finlandiya
 • Friedrich-Alexander Universitat Erlangen, Almanya

Klinik Etkinlik1600 yatak kapasiteli hastanesiyle Lodz bölgesindeki insanların sağlık ihtiyaçlarını karşılamaktadır.PoznańPoznań (Almanca:Posen), Orta-batı Polonya’da bir şehir, Wielkopolska ilinin merkezdir. Warta Nehri etrafına kurulmuş olması şehri önemli tarihsel, ticari, endüstriyel ve eğitim alanında önemli bir merkez yapmaktadır. 597,900 (2002) nüfusu ile Polanya’nın 5. en büyük kenti olan Poznań aynı zamanda ülkenin en büyük 4. ekonomik merkezidir.

Poznań ortaçağdan beri önemli bir ticaret merkezidir.19. yüzyılın başından itibaren ağır sanayi büyümeye başladı ve önemli birkaç fabrika bu zaman kuruldu,bunların içinde çelik fabrikası ve Hipolit Cegielskiın demiryolu fabrikasıda bulunmaktadır.

Bugünlerde Poznań Almanya ile ticarette önemli şehirlerden biridir.Birçok Batı Avrupa firmaları Polonya pazarına girişte Poznan ile giriş yaparlar.

Her yıl yapılan Malta Tiyatro festivali şehrin en önemli kültürel etkinliğidir. Ayrıca Henryk Wieniawski Keman yarışması (5 yılda bir), and Klasik Müzik Festivali (yıllık) düzenlenmektedir.

Poznan Ekonomi Üniversitesi

Polonya'da Üniversite Eğitimi 6

Poznan Ekonomi Üniversitesi (İngilizce: Poznan University of Economics, Lehçe: Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu), Polonya’nın en iyi, en eski ve en prestijli ekonomi okullarından biridir. Okul yüksek eğitim standardıyla ünlüdür. İşletme eğitimi ve yöneticilik alanında, dünya genelinde geçerli eğitim yöntemleri kullanılmakta ve en yeni trendler takip edilmektedir.

Üniversitenin, iş dünyası ile sıkı bir işbirliği bulunmaktadır.

 Rakamlarla Ponzan Ekonomi Üniversitesi

 • Kuruluş: 1926
 • Akademik Personel: 546
 • Öğrenci: 12 102
 • Yabancı Öğrenci: 124

Poznan Tıp Üniversitesi

Polonya'da Üniversite Eğitimi 7

Poznan Tıp Üniversitesi (İngilizce: Poznan University of Medical Sciences, Lehçe: Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu), Polonya’nın önde gelen tıp üniversitelerinden biridir. Polonya’nın batısında yer alan Poznan şehrinde bulunan üniversite, Avrupa’nın en eski okullarından biridir.Okul; 1919 yılında kurulmuş, 1950 yılında tekrar düzenlenmiş ve 2007 yılında üniversite haline getirilmiştir.

Rakamlarla Poznan Tıp Bilimleri Üniversitesi

 • Kuruluş: 1919
 • Öğrenci sayısı 9.200 öğrenci (% 77 bayan)
 • Yaklaşık Yabancı öğrenci sayısı 1.000

Poznan Tıp Bilimleri Üniversitesi (PUMS) Polonya’daki en iyi ve en büyük Tıp Üniversitelerinden biridir. 90 yıla varan akademik tecrübe ve sahip olduğu potansiyel ile hızla kendi yolunda ilerlemekte ve diğer tıp üniversitelerine de çoğu alanda liderlik etmektedir.

Okul’un 9200 öğrencisinden bine yakını İngilizce olarak eğitim almaktadır,

Üniversite çalışanlarıLehçe ve İngilizce tıbbi çalışmalarda istihdam edilen toplam kişi sayısı 750′yi bulmaktadır. Aralarında 104 profesör, 115 yardımcı doçent, 139 assistan, PhD dereceli 181 araştırma görevlisi, doktorası henüz bitmemiş 117 araştırma görevlisi, 83 üst düzey öğretim görevlisi, 10 okutman ve 1 öğretim görevlisi, çoğu tıp doktoru olan 565 kişi, 94 kişilik bilim temsilcisi ve 91 diş hekimi bulunmaktadır.

Uluslararası işbirliğiÜniversite, sürekli öğretim teknikleri ile eğitim ve gelişimi amaçlamaktadır. Uluslararası programlar ve araştırma projelerinin yanı sıra ortak yayınlar ve bilimsel konferanslar, öğrenci ve öğretmen değişimi gibi işbirlikleri sürekli arttırılmaktadır. Tüm dünyadan, Rennes ve Nancy üniversiteleri de dahil olmak üzere (Fransa), Berlin, Halle, Kiel, Nürnberg, Mainz, Münih Regensburg (Almanya), Linkoping (İsveç), Oslo Üniversitesi ve Agder University College ( Bloomington Norveç), Perugia (İtalya), Chicago Illinois Üniversitesi, Indiana Üniversitesi, Widener Üniversitesi, Chester Pennsylvania ve Pennsylvania Üniversitesi (ABD), Edinburgh Üniversitesi (İngiltere) ve Türkiye’deki bazı üniversitelerle hali hazırda işbirliği ve ortak çalışmaları mevcuttur.

MüfredatPoznan Tıp Bilimleri Üniversitesi heyecan verici yeni bir tıbbi müfredatı planlamaya başlamıştır. Öğrencilerin iletişim becerileri, profesyonellik, tedavi becerileri, tanı, hasta ile uyum, ahlaki, kültürel, etik ve sosyal sorunlar ve yaşam boyu öğrenme becerilerinin duyarlı bir şekilde hayata geçirilmesi müfredatta yer alan temel konulardır.

 

AkreditasyonOkul’un İngilizce programları, ABD Eğitim Komisyonu tarafından Dışişleri Tıp Mezunları (ECFMG), National Board of Medical İncelemesi üzerinde akredite edilmiş, ABD, Kanada ve İskandinavya kredi kurumları tarafından kabul görmektedir.

MezunlarÜniversitenin, yurtdışında 1200′den fazla mezunu bulunmaktadır. Avrupa, Kuzey Amerika, Güney Afrika ve diğer yerlerdeki hastanede çalışan ve hatta bölüm başkanı olan mezunu vardır. Geçen yıl Ponzan Tıp Üniversitesi cerrahi profesörü Dr. Maria Siemionow liderliğinde Cleveland Ohio Hastanesinde, yüz nakli yapılmıştır

WrocławWrocław Almanca: Breslau; Çekce: Vratislav; Latince: Vratislavia veya Wratislavia; Yidiş: ברעסלוי Brasloi), Güneybatı Polonya’da bulununan Aşağı Silezya’nın tarihi bölgesi ve başkentidir. Odra nehri üzerine kurulmuştur. 2006 resmi nüfus verilerine göre, nüfusu 635.280 olarak, Polonya’nın dördüncü büyük şehridir. Varşova’dan sonra, Polonyanın ikinci büyük finansal merkezi olduğu

Wroclaw Üniversiteleri

Wroclaw Ekonomi Üniversitesi

Polonya'da Üniversite Eğitimi 8

Wroclaw Ekonomi Üniversitesi (İngilizce: Wroclaw University of Economic, Lehçe: Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu), 1947′de kurulmuş bir devlet üniversitesidir. Köklü bir tecrübe ve geleneğe sahip olan üniversite, Polonya’daki Ekonomi üniversiteleri arasında ilk sıralarda yer almaktadır. Faaliyetlerini başarıyla sürdürmeyi ve bölgesel, ulusal ve uluslararası düzeydeki mevcut konumunu daha da yukarıya taşımayı hedefleyen Üniversite, 150′si profesör olmak üzere toplam 800 kişilik akademik kadroya sahiptir. 18 binin üzerinde öğrencinin eğitim gördüğü üniversitede, bugüne kadar 70 bin kişi mezun olmayı başarmıştır.

 Fakülteler

 • İktisadi Bilimler Fakültesi
 • İşletme, Bilgisayar Bilimleri ve Finans Fakültesi
 • Mühendislik ve Ekonomi Fakültesi
 • Ekonomik İlişkiler ve Turizm Fakültesi
 • Wroclaw Ekonomi Üniversitesinin Bölümleri

Üniversite; alanında uzman, sözlü ve yazılı iletişim becerisine ve problem çözme yeteneğine sahip; yönetici, analist ve uzman yetiştirmek üzere altı temel alanda eğitim vermektedir. Bunlar:

 • İktisat
 • İşletme
 • Finans ve Muhasebe
 • Uluslararası İlişkiler
 • İşletme ve Üretim Mühendisliği
 • Bilgisayar Bilimleri ve Ekonometri

Öğrenciler Üniversite tarafından sunulan 40 uzmanlık alanından istediklerini seçebilirler.

Wroclaw Ekonomi Üniversitesi (WUE), Bologna Eğitim Kriterleri üzerine hareket eder ve Avrupa Birliği Kredi Transfer Sistemi’yle (ECTS) öğrencilerine tüm Avrupa’da geçerli olacak bir eğitim sunmaktadır.

Öğrenci Değişim Programları ve Akademik İşbirliği

Üniversitede, Erasmus, Leonardo da Vinci programları kabul görmektedir. Örneğin 2009/2010 Akademik Yılında Erasmus öğrencileri için okuyabilecekleri yüzden fazla program sunulmuştur. Bu kapsamda WUE’nin diğer üniversitelerle 86 Erasmus ve 40 genel işbirliği anlaşması vardır.

Wroclaw Ekonomi Üniversitesinde Eğitim

Dersler tam zamanlı (hafta içi) ve yarı zamanlı (hafta sonu) olmak üzere iki ayrı sistemde verilmektedir.

WUE bir kompakt kampüs şeklinde Wroclaw’ın merkezinde konumlanmıştır, Bölgesel Ekonomi ve Turizm kampüsü ise Jelenia Góra’da, ana kampüsten ayrı olarak yer alır.

Üniversitede kablosuz internet yaygındır. WUE Merkez Kütüphanesinde, basılı kitaplar ve süreli yayınlar olmak üzere 400 bin basılı materyal bulunmaktadır. 19 bin elektronik dergi, 21 bin online kitap ve 4 veritabanı öğrencilerin ve akademisyenlerin kullanımına açıktır.

Yabancı Diller Bölümü dört ayrı dilde yaklaşık 75 öğretmene sahiptir.

Spor Bölümü iki aerobik-jimnastik salonu, tırmanma duvarı, halter spor salonu ve yüzme havuzuna sahiptir. Kampüs içerisinde 3 adet kafeterya, 2 adet yurt binası ve bilgisayar laboratuvarları, bulunmaktadır.

WUE, değişim ülkelerden gelen öğrenciler için ücretsiz Lehçe kursları sunmaktadır. Ayrıca okulun sunduğu yaz programıyla öğrenciler; hem pratiğe yönelik eğitim alabilmekte hem de bu dersleri kredi olarak saydırabilmektedirler.

Belçika, Fransa, İrlanda, Almanya ve İngiltere üniversiteleri birlikte organize edilen Executive MBA Programı Lehçe ve İngilizce olarak verilmektedir.

Wroclaw Tıp Üniversitesi

Polonya'da Üniversite Eğitimi 9

1950 yılında kurulan Wroclaw Tıp Üniversitesi (İngilizce: Wroclaw Medical University, Lehçe: Akademia Medyczna im. Piastów Śląskich), Tıp, Diş Hekimliği, Eczacılık ve Sağlık Bilimleri alanlarında; İngilizce ve Lehçe dillerinde yüksek kalitede eğitim vermektedir. 300’ü uluslararası olmak üzere 5 bin öğrencinin eğitim gördüğü okulda, akademik personel sayısı 1.100’dür. Wroclaw Tıp Üniversitesinin en büyük ve en önemli yatırımı Eğitim Hastanedir. Klinik Merkez, toplam 9 binadan oluşmaktadır. Klinik Merkezi inşaatının ilk aşaması Ocak 2008’de tamamlanmıştır.

 

Wroclaw, zengin bir tıbbi geleneği olan bir şehirdir. Hastane 13. yüzyılda kurulmuştur. 1745 yılında Collegium Mediko-Chirurgicum kurulmasıyla da Tıp eğitimi verilmeye başlanmıştır. Eğitim süreci, üstün nitelikli uzman bir ekip tarafından gerçekleştirilmektedir.

Wroclaw Tıp Üniversitesi Erasmus programına dâhildir ve şu anda Wroclaw Tıp Üniversitesi uluslararası değişimde lider konuma sahiptir. Okul 39 uluslararası işbirliği anlaşmasına sahiptir. Özellikle Fransa, Almanya, İtalya, İsveç, İspanya, Hollanda ve İngiltere ile birlikte bu anlaşmalara imza atmıştır.

İngilizce Tıp Eğitimi

İngilizce olarak altı yıllık bir tıp programı ve beş yıllık diş hekimliği programı sunmaktadır. İngilizce Bölümü 2003 yılında kurulmuştur. Eğitim sistemi, Avrupa kabul standartlarına uygun bir şekilde hazırlanmıştır.

İngilizce bölümü öğrencileri çoğunlukla; Norveç, Alman, Amerikan, İsveç ve Kanada vatandaşıdır. 2009/2010 öğretim yılı itibariyle Tıp Fakültesinde 258, Diş Hekimliği Fakültesinde de 58 öğrenci olmak üzere toplamda 309 öğrenci İngilizce eğitim almaktadır.

Wroclaw Tıp Üniversitesi bilimsel süreli yayınları,

Klinik ve Deneysel Tıp

Diş ve Tıbbi Sorunlar,

Polimer Tıp

Üniversitenin aylık bülteni olan Gazeta Uczelniana (www.gazeta.am.wroc.pl), üniversite yaşamı ve akademik olaylara dair haberler vermektedir.

Okuldan Mezun Olan Ünlü Bilim Adamları

 • Alois Alzheimer – nörolog ve psikiyatrist, (Alzheimer Hastalığı)
 • Jan Ewangelista Purkyne – fizyolog,
 • Wiktor Bross – Cerrah, 1958 yılında Polonya’da ilk açık kalp ameliyatı yaptı.
 • Ludwig Hirszfeld – mikrobiyolog, kan grupları biliminin temelini oluşturmuştur.
 • Jan Mikulicz-Radecki – cerrahi profesörü,
 • Robert Koch – modern bakteriyolojinin kurucusu (Nobel Ödülü 1905 yılında).
 • Paul Ehrlich – Mevcut kemoterapi (Nobel Ödülü 1908) öncüsü.
 • Johan Pfannenstielow – Dünyada modern tıp yöntemiyle ilk sezaryen doğumu gerçekleştirdi.
 • Albert Neisser – dermatolog

Varşova

Varşova Polonya’nın başkenti olup, aynı zamanda bu ülkenin en büyük şehridir. Vistül Nehri üzerinde yer alan şehir Baltık Denizi’nden yaklaşık 360 kilometre; Karpatlar’dan ise 300 kilometre uzaklıktadır. Haziran 2009 tarihi itibari ile 1,711,466 kişilik bir nüfusa sahip olan şehirin Varşova Metropol Bölgesi sınırları içindeki nüfusu ise yaklaşık 2,785,000’dir.[1] Şehir 516.9 kilometrekarelik bir alana yayılmıştır. Varşova Metropolitan Bölgesi (Lehçe: Obszar Metropolitalny Warszawy) ise 6,100.43 kilometrekarelik bir alana yayılmıştır.  Avrupa Birliği’ne üye ülkelerin şehirleri arasında Varşova nüfusu bağlamından en büyük 9. şehirdir.

Warszawianka (1831) Varşova şehrinin gayriresmi marşı olarak kabul görmektedir. 9 Kasım 1940 yılında şehir Varşova Kuşatması’daki kahramanca direnişi nedeniyle Polonya’daki en önemli askeri madalya olan Virtuti Militari ile onurlandırılmıştır.

Varşova aynı zamanda bir Feniks şehri olarak bilinmektedir. Mitoloji’delo feniks kuşunda olduğu gibi İkinci Dünya Savaşı’nda %80’i harap olan bu şehir de hem Polonyalıların hem de Sovyetler Birliği’nin yardımıyla yeniden inşa edilmiştir. Şehir ismini Varşova Konfederasyonu, Varşova Paktı, Varşova Düklüğü, Varşova Konvansiyonu, Varşova Anlaşması ve Varşova Ayaklanması gibi ünlü oluşumlara veya olaylara ismini vermiştir.

Varşova Üniversiteleri

Polonya’daki en büyük üniversitedir. 2011 yılında Avrupa sıralamasında ilk 100 üniversite içindedir ve bu sıralamadaki en yakın Türk üniversitesi ODTÜ 442. sıradadır.

Yaklaşık 66.000 öğrenci öğrenim görmektedir.

Birçok önemli tarihi binanın özellikle 19. Yüzyılda devlet tarafından kamulaştırılmasıyla bugünki halini almıştır.

Varşova Üniversitesi ana kampüsü Warşova merkezinde Krakowskie Przedmieście bölgesindedir.

Merkez bina içinde aşağıdaki departmanları barındırır:

Kazimierzowski Sarayı (Pałac Kazimierzowski) Rectörlük ve Senato Binası

Eski Kütüphane Binası (Stary BUW) – Yeni restore edilmiş Dersliklerinde bulunduğu kısım

Ana eğitim Binası (Szkoła Główna) – 1863 sonrası  biyoloji eğitim fakültesi olarak kullanılmıştır, şuanda bir kısmı arkeoloji enstitüsünün kullanımına açılmıştır.

Aana anfi salonu – (Auditorium Maximum ) Yüzlerce öğrenciyi alabilecek büyüklüktedir

Bu ana yapıda ayrıca yeni kütüphane binasıda bulunmaktadır. Yeni bina göz kamaştuırıcı bahçeler ve avlular barındırmaktadır. Bu bölümde bircok enstitü ve dersliğin girişide bulunmaktadır. (ulica Banacha) bu bölgedeki başlıca enstitülere örnek vermek gerekirse matematik ve bilgisayar bilimleri enstitüleri sayılabilir.

Varşova üniversitesi 12 binadan oluşan mega bir komplekse sahiptir.

En Çok Öğrencisi olan Bölümler

 • Uygulamalı Dilbilim ve Doğu-Slav Filolojisi
 • Uygulamalı Sosyal Bilimler
 • Biyoloji
 • Kimya
 • Fizik
 • Ekonomik Bilimler
 • Eğitim
 • Coğrafya ve Bölgesel Çalışmalar
 • Jeoloji
 • Tarih
 • Gazetecilik ve Siyaset Bilimi
 • Hukuk ve Yönetim
 • Yönetim
 • Matematik
 • Bilişim ve Mekaniği
 • Modern Diller
 • Şarkiyat
 • Sosyoloji ve Felsefe
 • Psikoloji

Bünyesindeki  Diğer Araştırma Enstitüleri

 • Amerikan Araştırmaları Merkezi
 • İngiliz Çalışmaları Merkezi
 • Novae Arkeolojik Araştırma Merkezi
 • Çevre Araştırma Merkezi
 • Avrupa Merkezi
 • Avrupa Bölgesel ve Yerel Araştırmalar Merkezi (EUROREG)
 • Yabancı Dil Öğretim Merkezi
 • Beşeri bilimler fakültesi
 • Bireysel Çalışmalar Merkezi
 • Latin-Amerikan Araştırmaları Merkezi (CESLA)
 • Açık Multimedya Eğitim Merkezi
 • Polonya ve Doğu-Orta Avrupa’da Klasik Kültür Araştırmaları Merkezi
 • Bölgesel Yönetimler
 • Özerklik ve Yerel Kalkınma Çalışmaları Merkezi
 • Ağır İyon Laboratuvarı
 • Matematik ve Doğa Bilimleri
 • Bireysel Inter-öğretim Çalışmaları
 • Amerika Enstitüsü ve Avrupa Uluslararası İlişkiler Enstitüsü – GMAPIR
 • Sosyal Araştırmalar Robert B.Zajonc Enstitüsü
 • Çevre Koruma Inter-öğretim Eğitim Programı
 • Davranışsal Genetik araştırma Merkezi
 • Matematiksel ve Sayısal Modelleme Merkezi

Varşova Teknoloji Üniversitesi

Polonya'da Üniversite Eğitimi 10

 

1826 yılında, uygulamalı bilimlerde Lisans ve Lisansüstü eğitim vermek üzere kurulmuştur.

Varşova Teknoloji Üniversitesi, Polonya’nın hatta Orta Avrupa’nın en önemli teknik üniversitelerinden biridir. Mühendislik denilince Polonya’da akla gelen ilk üniversitelerden biridir. Okulda 2 binin üzerinde profesör eğitim vermekte, 35 binin üzerinde öğrenci de öğrenim görmektedir.

Çok çeşitli konularda eğitim veren okulda lisans ve lisansüstü programlar İngilizce olarak verilmektedir.

Üniversitede 18 fakültede eğitim verilmektedir:

 • Yönetim ve Sosyal Bilimler Fakültesi
 • Otomotive ve Yapı Makineleri Mühendisliği Fakültesi
 • Mimarlık Fakültesi
 • Kimya ve Proses Mühendisliği Fakültesi
 • Kimya Fakültesi
 • İnşaat Mühendisliği Fakültesi
 • Elektrik Mühendisliği Fakültesi
 • Elektronik ve Enformasyon Teknolojisi Fakültesi
 • Çevre Mühendisliği Fakültesi
 • Jeodezi ve Kartografi Fakültesi
 • Matematik ve Enformasyon Bilimi Fakültesi
 • İşletme Fakültesi
 • Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Fakültesi
 • Mekatronik Fakültesi
 • Proses Mühendisliği Fakültesi
 • Fizik Fakültesi
 • Enerji ve Havacılık Mühendisliği Fakültesi
 • Taşımacılık Fakültesi

Üniversite, MBA programı da sunmaktadır. Fakültelerin ve araştırma merkezlerinin çoğunluğu doktora çalışmaları için yabancı öğrenci kabul etmektedir.

Konaklama:

WUT öğrencileri farklı öğrenci yurtlarında konaklamaktadırlar. Öğrenciler genellikle yurtlarda tek kişilik ve çift kişilik odalarda ya da kendi kiraladıkları dairelerde ikamet etmektedirler. Yurtlarda konaklamayı garanti altına almak için erken başvuru çok önemlidir. 2008 yılından bu yana Avrupa Birliği tarafından finanse edilen “Varşova Teknoloji Üniversitesi Kalkınma Programı” projesi sayesinde bazı bölümler ücretsiz hale getirilmiştir.

Ortalama okul ücreti yıllık 2000 ila 3500 Euro arasındadır.

Varşova Tıp Üniversitesi

Polonya'da Üniversite Eğitimi 11

Polonyanın en büyük Tıp Üniversitesi olan Varşova Tıp Üniversitesi (MUW) 120si tam zamanli toplam 1414 akademik personeli ve 9.000 öğrencisiyle eğitim veren bir kurumdur. Öğretim görevlisi başına düşen öğrenci sayısındanda anlaşıldıgı gibi elit ve kaliteli eğitim veren bir ünversitedir. Varşova Tıp Üniversitesinde 11 dalda eğitim verilmektedir.

Varşova Tıp Üniversitesinin başlıca program ortağı ülkeleri Almanya,  Fransa,  İsveç, İngiltere, Hollanda ve ABD dir.

Varşova Üniversitesi Tıp – kütüphane

Üniversitemizin kütüphanesinde bilimsel dergi, CD ve video kaset de dahil olmak üzere yaklaşık 450.000 cilt kitap bulunmaktadır Anatomy binası yakınında ayrıca bir kütüphaneye daha sahiptir.

Departmanları ve Klinikler

Üniversitenin toplam 141 bölüm ve kliniği vardır.

Dinlenme tesisleri  ve sosyal aktiviteler

Spor grupları, dans grupları, spor ve fitness tesisleri, yüzme havuzu gibi çeşitli aktiviteler sunmaktadır.

Varşova Tıp Üniversitesi tarafından sunulan programlar

Üniversite Amerikan egitim sisteminde bulunan 4+2 tipi egitim vermektedir. Üniversitede Lehçe ve Ingilizce eğitim verilmektedir.

Başlıca ortak üniversiteler

Max-Planck-Enstitüsü , ABD Ulusal Sağlık Enstitüsü, Enstitü Pasteur, Harvard Tıp Fakültesi ve Karolinska Institutet

Masraflar

Üniversiteye ve eğitimin türüne göre bir akademik yıl 2000- 4000 Euro tutmaktadır. Polonya Avrupa birliğine dahil ülkeler içinde temel gıda maddelerinin en ucuz olduğu ülkedir. 18 – 30 yaş arasında genç bir bireyin aylık besin giderleri ortalama 100 Euro tutmaktadır. Besin giderleri sigorta, aylık paso, internet ve benzeri harcamalar ve öğrenci yurdunda konaklama ortalama olarak 300 Euro civarındadır. Üniversite öğretimi ücretli olmasına rağmen hayatın ucuz oluşu nedeniyle Polonyada öğrenci hayatı Türiyeden hem maddi hemde sosyal olanaklar açısından karşılaştırılamayacak derecede uygundur.

Ingilizce mi yoksa Lehce mi?

1-    Avrupa genelinde cikan entegrasyon yasalari sadece ulkenin ana dilinde egitim goren ogrencilere calisma musadesini mumkun kilmaktadir. Polonyada ulkenin ana dilinde egitim goren ogrencilerin calisma hakki varken ingilizce egitim goren ogrencilerin bu hakki yoktur.

2-    Lehce dallarda okul harclari yaklasik %30 daha ucuzdur

3-    Okulda ders veren profesorler polonyali oldugu icin anlatirken  bilgi kaybi, karsida bilgiyi alan ogrencide Turk oldugu icin ikinci bilgi kaybi yasandigindan ogreten ve ogrenen icin ucuncu dil konumundaki ingilizce egitim mezunlarin kalitesi karsilastirildiginda lehce bölümlere kiyasla basarisiz kalmaktadir. Avrupada sadece Ingilterede ingilizce egitim alinmasi durumunda ingilizce universite egitimi alinmasi mantikli bir secim olacaktir.

4-    Polonya ulkenin ana dilinde egitim alip mezun olmus ogrencilere suresiz oturum musadesi verir ve vatandaslik alinmasi mumkundur.

5-    Ingilizce enternasyonel bir dildir, her universitede zorunlu yabanci dil icin ogretilir ve bir amac olmamalidir, unutmayin ki yabanci dil bir aractir amac degildir…

6-    Is sahalarinda artik cok insanin bilmedigi ingilizce disinda bir yabanci dilide biliyor olmak cok buyuk avantajdir. Bugun lehce bilen bir turk universite mezununun ortalama ise baslangic maasi 1500 eurodur.

Vize

Polonyaya egitim amacli gelen herkes gerekli belgeleri temin etmesi durumunda vizesini en gec 3 hafta icinde alir.

Konaklama

Polonya'da Üniversite Eğitimi 12

Konaklama ucretleri genel olarak polonyaya gelindiginde odenir. Yurtlarda 1-2 ve 3 kisilik oadalarda konaklamak mumkundur.  Erken kayit iyi bir yurt kiralamak icin onemlidir.

Yurt Kiralari Varşova ve Krakow da 120 -250 Euro arasındadır, diğer şehirlerde ise 80-200.

Sigorta

Öğrenci sigortası her yabancı öğrencinin hakkıdır. Aylık yaklaşık 10 Euroya yapılan sigorta tüm sağlık hizmetlerinden ücretsiz faydalanmanızı sağlar.

Üniversiteler ve Harç ÜcretleriLehçe Hazırlık Okulu

Milli Eğitim bakanlığı Lodz Üniversitesi Lehçe Hazırlık Okulu

Bu okuldan mezun olan öğrenciler Polonyadaki tüm üniversitelerde eğitim görme hakkına sahiptir.

1 Senelik harç Bedeli: 3000 Euro

 • Ekonomi ile alakalı branşlar 2000-3500 Euro
 • İktisat –  İşletme – Dış Ticaret
 • Lodz Üniverstesi 2500
 • Varsova Ekonomi 2500  – 3000 (İngilizce bölüm)
 • Poznan Ekonomi 2000
 • Wroclav Ekonomi 2000 – 3000 (ingilizce bölüm)
 • Lazarski    3500 (İngilizce)
 • Kozminski 3500 (İngilizce)
 •  
 • Hukuk 2000 – 4000
 • Lodz 3000
 • Varşova 3000
 • Jagiellonski 3000
 • Poznan 3000
 • Lazarski 3500 (İngilizce)
 •  
 • Uluslararası İlişkiler 2000 – 4000
 • Lodz 2000
 • Varşova 3000
 • Poznan 2000
 • Lazarski 3000 (İngilizce)
 • Özel Üniversiteler 1500 -2500 (Denklik var, Lehçe)
 • Filolojiler 2000 – 4000
 • Lodz 3000
 • Varşova 3000
 • Poznan 3000
 • Jagiellonski 3000
 • Psikoloji 2000 – 4000
 • Lodz 3000
 • Varşova 3000
 • Poznan 3000
 • Jagiellonski 3000
 • Özel Üniversiteler 2000 -2500 (Denklik var, Lehçe)
 • Tıp 8.000 – 13.500
 • Lodz Tıp 9000 – 13000 (İngilizce)
 • Varşova Tıp 10.000 –  13.500 (İngilizce)
 • Wroclaw 8.000 – 12.000 (İngilizce)
 • Poznan 8000 – 10.000 (İngilizce)
 •  

Fizik Tedavi 2000 – 4000

 • Lodz Tıp 3000
 • Varşova Tıp 3000 –  4000 (İngilizce)
 • Wroclaw 3.000 – 4.000 (İngilizce)
 • Poznan 3000 – 4.000 (İngilizce)
 • Özel Üniversiteler 1500 -2000 (Denklik var, Lehçe)

 MühendisliklerLodz Teknik

 • Bilgisayar 2000
 • Makina 2500
 • İnşaat 3500

 Varşova Teknik

 • Bilgisayar 2500
 • Makina 3000
 • İnşaat 3000
 • Uçak  3500

 Wroclaw Teknik

 • Bilgisayar 2500
 • Makina 3000
 • İnşaat 3000 

Krakow

 • Bilgisayar 2500
 • Makina 3000
 • İnşaat 3000 

Rzesow

Uçak Mühendisliği 3500