• Türkçe
 • English
 • Yurtdışında aylık masrafım ne kadar olur?

  Bunun cevabı, kaydolduğunuz okula ve gittiğiniz ülkeye göre değişir. Almanya gibi öğrenci harcı ödemek gerekmeyen bir ülkede üniversiteye devam ediyorsanız, ABD gibi ülkelere göre masrafınız daha az olabilir.

  Konaklama tipiniz, okulunuzun konaklama yerinize uzaklığı ve ulaşım masrafınız ve kişisel harcama alışkanlıklarınız masraf miktarını etkileyen faktörlerdir.

  Konaklama seçeneklerinden hostel hakkında bilgi verebilir misiniz?

  Yabancı şehirlerin pekçoğunda bir gençlik yurdu (youth hostel) bulunur. Böylesi yerler, barınmak için daimi bir yer araştırırken birkaç gün kalmak için uygundur.

  Koğuş tipi geceleme imkanı sunarlar, bazen de büyük odalarda ranzalar bulunur. Gece genellikle sokağa çıkma yasağı söz konusudur, fakat gündüz dışarı çıkılabilir. Fiyat gece başına 5 ila 25 $ arasında değişir..

  Aile yanı konaklamayı kısaca tanıtır mısınız?

  Banyo genelde aile ile veya aynı yerde kalan diğer bir öğrenci ile paylaşılmaktadır. Özel banyolu ailelerin yanında konaklama imkanınız da vardır. Fakat ücretleri daha fazladır. Pekçok evde sadece bir banyo bulunur ve sabahları kuyruk oluşur.

  Çarşaf, yatak, terlik ve havlu genellikle aile tarafından sağlanır, fakat doğal olarak kendi elbiselerinizi yıkamaktan sorumlu tutulursunuz. Bazı aileler misafirin çamaşırlarını yıkarlar. Fakat bu her aile için geçerli değildir.

  Aileler genellikle sabah kahvaltısı ve akşam yemeği vermektedirler. Bazı aileler hafta sonları ek olarak öğle yemeği de vermektedirler. Yemek konusunda seçici davranmanız halinde aileler bu konudaki duyarlılığınızı (domuz eti yememe gibi) dikkate alacaklardır.

  Ailelerde tamamen normal aile yemekleri söz konusudur. Ailelerin çoğu alabildiğine meşguldür ve sabahları tost gibi şeyler yerler. Geç gelecekseniz veya bir öğünde bulunmayacaksanız haber verin. Ev sahibi izin verirse, kendi yemeğinizi mutfakta kendiniz de hazırlayabilirsiniz.

  Dil eğitimi için burs bulabilir miyim?

  Normal koşullarda hayır.

  İngilizceyi hiç bilmeyenler kaç aylık bir kursa devam etmelidir?

  En az sekiz ay bir kursa devam etmeniz yararlı olur.

  Türkiye’de açtıracağım bir banka hesabından yurt dışında para çekebilir miyim?

  Türkiye’de şubesi bulunan yabancı bankalarda hesap açtırıp, kredi kartı ve bankamatik kartı alıp, gittiğiniz ülkede para çekebilirsiniz.

  Yurtdışı eğitim danışmanlığı ücreti ne kadardır?

  Ücret yoktur. Fakat adınıza yürütülen işlemlerin masrafları sizden alınır.

  Okulların kalitesi konusunda nasıl bilgi edinebilirim?

  Üniversitelerin YÖK ve yurtdışındaki akreditasyon kurumlarınca tanınıyor olması önemlidir. Dil kurslarının da yine yurtdışındaki akreditasyon kurumlarınca tanınıyor olmasına dikkat etmelisiniz.

  Yurtdışında burs bulabilir miyim?

  Master ya da doktora eğitimi almak isteyenler lisans öğrencilerine göre daha kolay burs bulabilmektedir. Ayrıca spor dallarında başarılı öğrenciler de burs bulabilmektedir. Dil öğrenenlerin burs alma imkanları bulunmamaktadır.

  Ne kadar zamanda dil öğrenebilirim?

  Bu, kursun yoğunluğundan konaklama seçeneğinizin pratik yapma açısından elverişliliğine kadar birçok etkene bağlıdır. Daha önce bir dil öğrenmiş olmak, yaş, konaklama yerinin elverişliliği vs. gibi faktörler etkili olur. Ayrıca dil öğrenmenin bir yetenek işi olduğunu unutmayın. Sürenin yoğun ve birebir kurslarla kısalması mümkündür.

  Her yaşa uygun dil kursu bulunur mu?

  Dil kursları her yaştan insana açıktır.

  Dil kurslarında sınıflarda kaç öğrenci bulunur?

  Kurs tipine ve ödemeyi göze aldığınız ücrete göre değişir. Normal sınıflarda ortalama 14 kişi bulunurken, daha yüksek ücretle 6-8 kişilik sınıflarda bulunmanız da mümkündür.

  Yaz okulları genellikle her sınıfa ortalama 15 öğrenci yerleştirir. Yöneticiler için düzenlenen İngilizce kursları ise 4-6 kişilik sınıflarda yapılır.

  ABD’yi mi, yoksa İngiltere’yi mi tercih etmeliyim?

  Yaklaşık 3200 civarında üniversite ve binlerce dil kursu bulunan ABD’de güvenlik, iklim, yaşam şartları ve sosyal imkanlar ile ilgili farklı taleplere cevap verebilecek ve her türlü bütçeye uygun birçok şehir bulunmaktadır.

  Ayrıca İngiltere’ye oranla Amerika’da yaşam maliyeti daha düşüktür. 3-4 aydan uzun süre eğitim alacak olanlar için Amerika’ya yüksek uçak bileti maliyeti önemini yitirecektir.

  Dil okulları hangi ücretsiz hizmetleri sunarlar?

  Dil laboratuvarı, kütüphane, dinleme merkezleri ve bilgisayar merkezleri ücretsizdir. Üniversite kampüslerindeki dil okullarında ise öğrenciler spor tesislerinden ve üniversitenin diğer imkanlarından diğer öğrenciler gibi yararlanırlar.

  Dil okulları hangi konaklama seçeneklerine sahiptir?

  Barınma öğrencinin isteğine göre aile yanında, öğrenci yurtlarında, hostellerde veya otellerde yapılır.

  Dil okulları öğrencileri havalimanında karşılar mı?

  Okul görevlisi sizi havalimanında karşılar fakat genelde ek ücrete tabidir.

  Dil okullarında çok sayıda Türk öğrenci bulunur mu?

  Okullar aynı ülkeden gelen öğrencilerin oranının yüzde 10’u geçmemesine genelde dikkat ederler.

  Vize işlemleri ne kadar zaman alır?

  Genelde 2-4 hafta arası sürer.

  Öğrenci vizesi ile çalışabilir miyim?

  Amerika ve Kanada’da öğrenciler sadece tatillerde part-time çalışma izni alabilirler. Avustralya ve İngiltere’de full-time öğrencilik yapanlar part-time çalışabilmektedir.

  Okulumu veya konaklama yerimi değiştirebilir miyim?

  Evet. Eğer konaklama yeriniz kaydolduğunuz okul tarafından ayarlanmışsa okulun accomodation bölümüne yeni bir yer için başvurabilirsiniz.

  Kanada ile ABD’yi karşılaştırır mısınız?

  Üniversitelerin devlet tarafından desteklenip denetlendiği Kanada’da okul ücretleri ve yaşam maliyeti Amerikaya oranla düşüktür. Eğitimin kalitesi tüm ülke genelinde çok yüksek olan Kanada’da yaşam, Amerika’ya göre daha güvenlidir. Sanıldığı kadar olmamakla birlikte Kanada daha soğuk bir ülkedir.

  Öğrenciler için Avustralya’nın avantajları nelerdir?

  Okul ücretleri ve yaşam maliyetlerinin daha uygun olmasının yanı sıra, öğrenci vizesi sahibi olan öğrencilerin yasal olarak haftada 20 saat (part-time) çalışma izinleri bulunmaktadır. Öğrenciler yaz tatili boyunca full-time çalışma hakkına da sahiptirler.

  Amerika’da yabancı öğrenciler tarafından en çok tercih edilen eyalet hangisidir?

  Kaliforniya

  Yaz kursu ücretine etkinlikler dahil midir?

  Genelde dahil değildir.

  Dil öğrenenler için aile yanı mı, kampüs yurdu mu faydalıdır?

  Yanında kaldığınız ailenin yapısına ve kampüste birlikte olduğunuz öğrencilerin dili sizden daha iyi bilip bilmediklerine göre durum değişir.

  Sınav (Exam) kursları hakkında bilgi verebilir misiniz?

  Bunlar, öğrencileri TOEFL , GMAT ve GRE gibi uluslararası sınavlara hazırlayan kurslardır. Test soru tekniklerinin öğretildiği bu kurslar normal kurslara göre daha kısadır.

  Kayıt yaptırdığım üniversitenin Türk makamlarınca onaylandığını nasıl öğrenebilirim ?

  Bunun için YÖK’e başvurmanız gerekir.

  Kaydolduğum üniversiteyi YÖK’ün tanımamasının yol açabileceği sorunlar nelerdir?

  Türkiye’de akademik çalışma yapmak veya üniversitelerde görev almak isterseniz sorun çıkar. Ayrıca erkek öğrenciler askerlik tecil problemi yaşarlar.

  Konaklama seçeneklerinden öğrenci yurtları hakkında bilgi alabilir miyim?

  Yurtlar genellikle çok sayıda öğrencinin kaldığı büyük binalardır. Öğrenciler tek başlarına veya başka bir ya da birkaç öğrenci ile birlikle bir odada kalırlar.

  Yurt sakinleri genellikle duşları ve tuvaletleri olan geniş banyoları ortak kullanırlar fakat, bazı odaların kendi içinde özel banyoları bulunabilmektedir. Her katta bir telefon vardır, ama odalarında telefon bulunan yerlere rastlanmaktadır.

  Yalnız kızlara ya da erkeklere ayrılanların yanı sıra kız ve erkek öğrencilerin beraber kaldığı karma yurtlar da mevcuttur. Kahvaltı ve akşam yemeği bazı yurtlarda verilebilmektedir, ancak yemek çeşitleri sınırlı ve alışık olmadığınız türden olabilir. Bununla birlikte yurtların çoğunda kafeteryalar sayesinde üç öğün yemek yeme imkanı bulunmaktadır. Odalarda mutfak bulunmaz ama herkesin ortak kullandığı mutfaklar bulunmaktadır.

  Bununla birlikte üniversite çeşitli yemekler sunar ve bunlar arasından seçim yapabilirsiniz. Kolej ve üniversitelerin bir çok yemekhanesi, kafeteryası, büfesi ve fast-food restoranları vardır. Küçük kurumların bir veya iki tane kafeteryası vardır ve genellikle yurtlara yakındır.

  Kendin pişir kendin ye tipi yerlerdeki barınma, öğrenci yurtlarına benzemekte fakat öğrenciler kendi yiyeceklerini dışarıdan satın alarak burada pişirip hazırlayabilmektedirler. Böylesi bir yurtta kaldığınızda bir mutfağı diğer bazı öğrencilerle ortak kullanacaksınız.

  Yabancı öğrencilerin birçoğu, farklı mutfak kültürüne sahip oldukları için böyle yurtları tercih etmektedir.

  Konaklama yerimi Türkiye’deyken mi ayarlamalıyım?

  Genellikle Türkiye’deyken ayarlatmanız gerekir. Çünkü birçok Batı ülkesinde uygun yer bulmak kısa vadede çok zordur. Birçok ülkede (mesela Almanya’da) bir öğrenci yurduna yerleşmek için aylarca sıra beklemeniz gerekir.

  Aile yanı mı, yoksa kampüs tipi konaklama mı daha ekonomiktir?

  Genellikle aralarında fazla bir fiyat farkı olmaz.

  Sağlık sigortası öğrenciler için zorunlu mudur?

  Bu, ülkeye göre değişmektedir. Bazıları zorunlu tutarken, İngiltere gibi bazıları mecbur tutmaz. Ancak, öğrenim kurumu sağlık sigortasını herşeye rağmen şart koşuyor olabilir.

  Diğer taraftan, zorunlu olmasa bile sağlık sigortası yaptırmanız sizin yararınızadır, çünkü Batı ülkelerinde sağlık hizmetleri son derece pahalıdır.

  Sağlık sigortası neleri kapsar?

  Sigorta kapsamı anlaşmaya ve doğal olarak ödediğiniz prime göre değişir.

  Almanya’da yüksek öğrenime devam etmek istediğimde Türkiye’de gördüğüm eğitim ne kadar tanınır?

  Almanya’da hem ortaöğretim, hem de lisans öğretimi Türkiye’dekine göre daha uzun olduğu için, Türkiye’den aldığınız diplomalar yeterli kabul edilmez. Şayet lise mezunu iseniz, muhtemelen bir hazırlık sınıfında okumanız gerekir.

  Üniversite mezunu ise, dört yıllık öğreniminizin sadece iki yılı kabul edilir. Eğer Türkiye’de yüksek lisans yaptıysanız, bu durumda size sadece lisans mezunu muamelesi yapılır. Almanya’da genellikle master eğitimi bulunmaz, lisans mezunları doğrudan doktoraya başlarlar.

  Almanya’daki Meslek Yüksek Okullarında (Fachhochschule) doktora yapmam mümkün mü?

  Genellikle mümkün değildir. Bu okullar öğrencileri çalışma hayatına hazırlar.

  Almanya’da okul ücretleri yüksek midir?

  Almanya’da devlet okullarında eğitim hem kaliteli hem de ücretsizdir. Çok az sayıda özel okul ve üniversite bulunur; doğal olarak bunlar ücretlidir.

  Malta’da dil öğrenmenin ne gibi avantajları vardır?

  Malta daha önce İngiltere’ye bağlı bulunduğu için ülkenin resmi dillerinden biri İngilizce’dir ve yaygın biçimde konuşulur. Daha ucuz bir ülkedir. Ayrıca vize gibi konular açısından birçok Batı ülkesinden daha elverişlidir.

  Öğrenim kredisi ile burs arasında ne fark vardır?

  Burslar genellikle karşılıksız ve şartsız verilir. Buna karşılık öğrenim kredisi genellikle faiz karşılığı verilen bir borçtur.

  Burs almak için uygun aday olduğumu nasıl bilebilirim?

  Şartlar burs veren kuruma göre değiştiği için uygun aday olup olmadığınızı bilmeniz oldukça zordur. Şartların ağırlığının yanı sıra bursun kısa sürede sağlanabilmesi de mümkün değildir. Burs veren sponsorların bazıları, çalışmak istediğiniz alanda ne kadar söz sahibi olduğunuzla ilgilenir.

  Öğrenim kurumları genellikle, mali ihtiyaç gözetmeksizin öğrencilerin akademik başarı durumlarına göre burs verirler. Bununla birlikte, burslar tek bir kritere göre verilmez. Mesela mali ihtiyaç göz önünde bulundurularak burs verilmesi halinde bile, adaylar arasından daha başarılı olanların tercih edileceği açıktır.

  Birçok durumda başka etkenler de göz önünde bulundurulur; sportif ve sanatsal beceriler, sosyal etkinliklere katılım gibi. O nedenle, burs başvurusu yaptığınızda salt akademik başarınıza güvenmemeniz gerekir. Öte yandan, sportif amaçlı burslara başvuran adaylar da, durumlarının akademik programların gerektirdiği şartlara uygun olduğunu kanıtlamak zorundadırlar.

  Sosyal alanda aktif biri olmamın burs bulmama katkısı olur mu?

  Batılılar sosyal alanda aktif olmaktan topluma yararlı faaliyetlerde bulunmayı anlarlar, Türkiye’de genellikle zannedildiği gibi eğlence partilerinde ve gezilerde sık yer almayı değil.

  Burs başvuruları değerlendirilirken adayların toplumsal etkinliklere katılımı ve toplumsal açıdan faydalı olup olmadıkları da göz önünde tutulur.

  Mesela çevre, kültür ve tarihi mirası koruma konulu derneklere üye olduğunuzu, özürlüler, yoksullar ve kimsesiz çocuklar yararına çalışan oluşumlarda faal bir biçimde çalıştığınızı belgelemeniz etkileyici bir sunum olur.

  İyi bir sporcu olmam burs bulmamda etkili olur mu?

  Evet. Bazı öğrenim kurumları, özellikle belirli bir alanda başarı gösteren öğrencilere burs verirler. Mesela, fizikte özel yetenek sahibi bir öğrenci, eğitimini devam ettirmesi için üniversite tarafından desteklenebilir.

  Öte yandan, belirli projeleri olan öğrencilere çalışmalarını sürdürmeleri için öğrenim kurumlarınca araştırma bursları verilebilmektedir. Başarılı sporcuları çekmek için burs sağlayan öğrenim kurumları da bulunmaktadır. İyi bir sporcuysanız, sportif burs almaya hak kazanabilirsiniz.

  Sanatsal yetenekler burs bulmada etkili bir faktör müdür?

  Evet. Sanatsal alanlarda ulusal ya da uluslararası bir serginiz varsa ya da uluslararası bir festivalden ödül almış bulunuyorsanız, bunun burs almanıza olumlu katkısı olur. Ayrıca birtakım müzik aletlerini çalabiliyor olmanız da burs yarışında öne geçmenizi sağlayabilir.

  Saz, ud ya da ney gibi kültürümüze ait müzik aletlerini çalabiliyor olmanız da önem taşır. Edebî yeteneğiniz (şiir, öykü vs.) varsa veya resimde başarılıysanız, bu da olumlu bir özellik olarak değerlendirmeye alınır.

  İnternetteki burs vaatleri güvenilir nitelikte midir?

  Hepsi değil. Üniversitelerin çoğu yabancı öğrencileri internet yoluyla kendisine çektiği için, interneti faaliyet alanı olarak seçen düzenbazların sayısı da artmaktadır.

  Yabancı öğrenciler genellikle, burs sağlayan organizasyonlara katılma bahanesiyle kandırılmaktadır. Aşırı ihtiyatlı insanların bile söz konusu tuzaklara düşebilecekleri belirtilmektedir. Çünkü dolandırıcılar bu işi gayet özenlice yapmakta, minareyi kılıfına uydurmaktadırlar.

  Size büyük vaatlerde bulunup başvuru ücreti talep ederler. Sizin gibi binler, hatta onbinlerce öğrencinin aynı tuzağa düşebileceğini göz önüne alırsanız, bu yolla ele geçirebilecekleri meblağın büyüklüğünü anlayabilirsiniz. Burs veren hiçbir kurum, bağışlayacağı para için ön ödeme yapılmasını istemez.

  Burs işlemlerinin yapılması gibi bahanelerle çeşitli kuruluşlar tarafından ön şart olarak tahsil edilmek istenen ödemeleri yapmamalısınız.

  Dolandırıcıların tuzağına düşmemek için, burs garantisi verenlerden uzak durmalısınız. Çünkü burs konusunda hiç kimse garanti veremez. İlk başvuranların şanslı olacaklarını söyleyenlere de kanmayın. Tüm çalışmaları sizin adınıza yürüteceklerini söyleyenlerden de uzak durun.

  Öğrencilerin burs için şahsen başvurmaları gerekir. Bazı durumlarda bursu yatırma bahanesiyle kredi kartı ya da banka hesap numaranızı isteyebilirler. Bu, hesabınızdan para çekme çabasının ilk aşaması olabilir. Bazen de başvurmadığınız bir burs için seçildiğinizi söyleyerek sizi aldatabilirler.

  Burs bulmada özellikle hangi kriterler etkilidir?

  Yabancı dili iyi biliyor olmanız çok önemlidir. Ayrıca iyi bir kişisel tanıtım ve amaç yazısı yazmalısınız. Daha önceki öğrenim hayatınızın başarılı geçmiş olması önem taşır. Daha önce gerçekleştirdiğiniz başarılar ve özel yetenekleriniz varsa bunları ispatlamalısınız.

  Yurtdışında lisans öğrenimim sırasında burs bulabilir miyim?

  Genellikle bulamazsınız. Yurtdışındaki burslar daha çok lisans üstü öğrencilerine tahsis edilir.

  Vize almada en önemli faktörler nelerdir?

  Bunlardan biri izin veya ailenizin maddi gücüdür. Mali durumunuz çok iyi ise, vize almanızda bir sorun yaşamamanız gerekir. Buna karşılık ekonomik gücünüz yeterli değilse, vize almanız neredeyse imkansızdır. Ülkeler, çalışacak ve bu şekilde işsizliği artıracak kişilerin değil, getirecekleri dövizle ekonomilerine katkıda bulunacak kişilerin gelmesini istemektedir.

  Şayet ailenizin maddi gücü sizi yurtdışına eğitim için göndermeye yetiyorsa, sizin döndükten sonra da oldukça iyi bir durumda olacağınıza vize görevlileri inanacaktır. Öte yandan, ailenizin parası yoksa ve siz yurtdışında eğitim alabilmek için binlerce dolar borç alıyorsanız, eğitiminiz biter bitmez ülkenize döneceğinize vize görevlilerini ikna etmeniz oldukça zor.

  Vize almada önem taşıyan bir diğer faktör, öğreniminizi bitirdikten sonra ülkeyi hemen terk etmeyi düşünüp düşünmediğinizdir. Bu, vize görevlisi açısından anlaşılması zor bir husustur. Ayrıca sizin tarafınızdan ispatlanması da oldukça zordur.

  Bununla birlikte vize görevlisi, herhangi bir öğrenciye vize verildiğinde onun, eğitimi biter bitmez Türkiye’ye döneceğine inanmak ister. Başvuruların reddedilme sebeplerinin başında çoğunlukla söz konusu ziyaretçi ya da öğrencinin yurtdışına yerleşme ve bir daha terk etmeme niyeti taşıyor olması ihtimali gelir.

  Başvuru sahipleri, bu geçici süre sonunda ülkeye dönmelerini zorunlu kılan, Türkiye’ye ilişkin birtakım bağları ve ikamet durumlarının varlığını kanıtlamalıdır. Bu bağlar kişiden kişiye veya durumdan duruma farklılık gösterir.

  Bağlar, sizi Türkiye’ye ya da yaşadığınız yere bağlayan yaşamınızın çok çeşitli yönlerini ifade eder. Malvarlığınız, sosyal ve ailevi ilişkileriniz bunlardan sadece bazılarıdır. İşiniz, geliriniz, eviniz, arabanız, banka hesaplarınız vs. bu konuda size yardımcı olabilir.

  Schengen vizesi nedir?

  Schengen vizesi, Schengen Anlaşması’na dahil olan tüm Avrupa Birliği ülkelerinde seyahat edebilmeyi mümkün kılmaktadır. Bu ülkelerin herhangi birinin sürekli oturum vizeleri dışında verdiği tüm vizeler (turistik gezi, ticari/kültürel amaçlı v.s.), Schengen vizesi kapsamına girmektedir.

  Bu ülkeler şunlardır: Lüksemburg, Norveç, Avusturya, Almanya, Fransa, Belçika,İtalya Danimarka, Norveç, Finlandiya, Yunanistan, Hollanda, İzlanda, İsveç, Portekiz ve İspanya’dır. Ziyaretiniz birkaç Shengen ülkesini kapsıyor ise seyahatinizin asıl amacını kapsayan ya da en çok kalacağınız ülkenin konsolosluğuna başvurmalısınız.

  Her ülkede aynı süre kalacaksanız, ilk olarak hangi ülkeye gidecekseniz, o ülkenin konsolosluğuna başvurmalısınız. Schengen ülkelerinde pasaport kontrolü yapan yetkililer, yukarıda belirtilen hususlara dikkat etmektedirler.

  Vize için askerlik belgesine ve sabıka kaydına ihtiyaç duyulur mu?

  Her ülke istemez. Fakat genellikle İngiltere ve Avustralya talep etmektedir.

  Askerlik tecil süresi ne kadardır?

  Dil öğrenimi için 1.5, ön lisans eğitimi için 3.5, lisans öğrenimi için 7, master için 3.5, doktora için ise 6 yıl tecil hakkınız vardır.

  Askerliği kaç yaşına kadar tecil ettirmek mümkündür?

  29 yaşına geldiği halde lisans eğitimini, 33 yaşına geldiği halde de lisansüstü eğitimini tamamlayamayanların askerlik ve pasaport işlemleri yurtdışındaki diplomatik temsilcilikler tarafından yapılmaz.

  YÖK, uzaktan öğretim yoluyla alınan diplomalara denklik belgesi veriyor mu?

  Hayır.

  Evli ve çocuklu doktora öğrencileri için tahsis edilen konaklama yerleri bulunur mu?

  Bir çok ülkede bu durumda olan öğrenciler için uygun küçük daireler kiralayan kurum ve vakıflar bulunmaktadır. Fakat bunların sayısı çok fazla değildir.

  Yurtdışında Dil Eğitimi almak istiyorum. Dil Eğitimime ne zaman başlayabilirim?

  Yurtdışında dil eğitimi alabileceğiniz özel dil okulları, üniversiteler, enstitüler ve kolejler bulunmaktadır. Üniversite, enstitü ve kolejler hazırlık bölümlerinde dil eğitimi programları sunmaktadır. Bu programlara başlangıç genellikle üniversite eğitimi için başlagıç olarak kabul edilen Ağustos-Eylül, Aralık-Ocak, Mart-Nisan, Haziran-Temmuz aylarıdır. Yani üniversite, enstitü ve kolejler altında dil eğitimi almayı planlayan öğrenciler dil eğitimlerine sömestr başlangıç tarihlerinde başlayabilirler. Fakat bazı üniversite, kolej ve enstitüler daha sık aralıklarla dil eğitim başlangıcı sunar. Özel Dil Okullarında dil eğitimine ise genellikle hemen hemen her pazartesi başlangıç yapılabilir. Unutulmamalıdır ki bazı özel amaçlı dil eğitimi programları (İşletme İngilizcesi, İngilizce+staj, Hukuk İngilizcesi, Sınav Hazırlık Kursları vb) için her pazartesi başlangıç olmayabilir. Detaylı bilgi için WESTEDU ofislerini arayabilirsiniz.

  Özel Dil Okulları ile Üniversitelerin Dil Eğitimi arasında ne gibi farklılıklar vardır?

  Özel Dil Okulları sadece dil eğitimi hizmeti vermektedirler (Bazı durumlarda özel dil okulları sertifika vb programlar da sunarlar). Özel dil okulları hemen hemen her amaca yönelik dil eğitimi (Genel İngilizce Kursları, Akademik İngilizce Kursları, Sınav Hazırlık Kursları, İş İngilizcesi Kursları, Yaz Kampı Programları, Akademik Sömestr, Yıl Kursları, İş Adamlarına Yönelik Dil Kursları, küçük yaşlı öğrencilere dil + aktivite, gezi programları vb) verirler.

  Çok farklı amaçlara yönelik programlara yine farklı yaş gruplarından katılım söz konusudur. Özel dil okulları genellikle şehir merkezlerindeki binaların 1 yada birden fazla katında eğitim verirler (Bazı dil okulları üniversite kampüsleri içerisinde eğitim verirler).

  Özel Dil Okullarının pek çoğu kampüste eğitim vermediği için yurt konaklama imkanı sunmazlar. Özel Dil okulları genellikle aile yanı konaklama hizmeti verirler. Fakat aile yanı konaklmanin yanı sıra yurt konaklaması sunan özel dil okulları da bulunmaktadır.

  Üniversitelerin hazırlık bölümlerinde dil eğitimi genellikle yılın 4 farklı zamanı başlar(Ağustos-Ocak-Mart-Haziran). Üniversite Dil Eğitim programları genellikle dil eğitimi sonrasında aynı okulda yada başka bir üniversitede lisans yada lisansüstü eğitim planlayan öğrenciler tarafından tercih edilir.

  Dolayısıyla Üniversite Dil Eğitimi programlarının çoğunlukla eğitim planlayan öğrencilere yönelik akademik İngilizce verdiğini söylemek yanlış olmayacaktır. Üniversite Dil Programları yurt, aile yanı ve apartman kiralama seçenekleri sunar.

  Üniversite dil eğitimi programları eğitimine yurtdışında devam edecek öğrencilere dil eğitimi süresince ülkeye, üniversite eğitim sistemine alışma ve kavrama şansı tanır. Her iki durumda da özel dil okulları yada üniversitelerin dil eğitimleri yetkili bakanlıklar, akreditasyon örgütleri tarafından onaylıdırlar. Böylelikle alınacak eğitim de büyük farklılıklar bulunmamaktadır. Sadece farklı beklentilere hizmet etmektedirler.

  Şu anki dil seviyemi tam olarak bilmiyorum. Sizce ne kadar süre dil eğitimi almalıyım?

  Ne kadar süre ile dil eğitimi almanız gerektiği, ulaşmak istediğiniz seviye (TOEFL 600, TOEFL 500 puan gibi) ve mevcut dil bilginize bağlıdır.

  Yurtdışındaki dil eğitimi programlarının ilk günü seviye tespit sınavı ile başlar. Öğrenciler yazılı ve sözlü olmak üzere iki aşamalı bir seviye tespit sınavına alınırlar. Bu sınavın sonucuna göre bir sınıfa alınan öğrenci mevcut seviyesi görme ve eğitimini planlama şansına sahiptir.

  Yurtdışında dil eğitimi için bir süre kısıtlaması yoktur. İstenilen sürede katılım sağlanabilir.

  Yurtdışında Dil Eğitimi maliyetleri nedir?

  Yurtdışında dil eğitimi maliyetleri ülkeden ülkeye ve okuldan okula değişmektedir. Katılımcının gitmek istediği ülke, şehir, takip etmek istediği kurs(genel ,akademik,sınav hazırlık vb), katılımcının seçeceği program yoğunluğu(haftada 20, 25, 28, 30, 35 saat gibi), katılımcının konaklama tercihi (aile yanı, yurt,apartman, tek, çift kişilik oda, yarım yada tam pansiyon konaklama gibi) programının maliyetini belirleyecektir.

  Yurtdışında dil eğitimine gitmek için ne kadar önce başvurmalıyım?

  Yurtdışında Dil Eğitimine başlamak istediğiniz tarihten en geç 1,5 ay önce başvurmalısınız. Aksi taktirde konaklama organizasyonu ve vize işlemleri için geç kalabilirsiniz.

  Dil eğitim programı bitiminde sertifika alacak mıyım?

  Evet yurtdışında dil eğitimine devam eden katılımcılar dil eğitimini süresi sonunda, üzerinde katılım süresinin ve ulaşılan seviyeyi belirten bir bitirme sertifikası almaktadır.

  Dil eğitimi alacağım sınıfın mevcudu ne olacak?

  Özel dil okullarında sınıf mevcutları 10-15 kişi arasında değişmektedir. Bazı özel programlar daha az mevcutlu sınıflarda görülmektedir.

  Yurtdışında 6 ay süreli dil eğitimine gideceğim. Bu süre bitiminde eğitim yeterli olmaz ise süreyi uzatabilir miyim?

  Evet. Katılımcılar yurtdışında dil eğitimlerini uzatmak isterler ise okuldan alacakları yeni bir kabul belgesi ile vizelerini uzatmalıdırlar. Her ülkede vize uzatma kurallarının farklı olduğu unutulmamalıdır.

  Dil eğitimine gideceğim okulda benden başka Türk öğrenci olacak mı?

  Yurtdışındaki dil okullarının her milliyetten öğrenci için belirlediği bir kota bulunmaktadır. Sizden başka Türk öğrenci olabilir. Fakat bu sayı katılımcıların dil eğitimini etkileyecek sayılara ulaşmaz. Ayrıca dil eğitimi süresince aile yanı konaklamalarda aynı ülkeden iki öğrenci aynı aileye verilmez.

  Yurtdışında dil eğitimi için yaş sınırlaması varmı? Yetişkinler için programlar varmı?

  Yurtdışında dil eğitimi için yaş sınırlaması yoktur. Fakat her program için belirlenmiş bir minimum yaş sınırı mevcuttur. Yetişkinlere özel İngilizce programları da mevcuttur.

  Bu sene liseden mezun oldum. Yurtdışında üniversite okuyabilmem için ÖSS sınavına girmiş olma şartı aranıyor mu?

  Yurtdışındaki üniversiteler(Amerika,Kanada,İngiltere,Avustralya ) başvuru aşamasında ÖSS sınavına girilmiş olmasını istemektedir. Yurtdışındaki üniversitelerin kabul aşamasında başvuru sahibini değerlendirmek üzere istediği başka şartlar mevcuttur.

  Fakat YÖK yurtdışında eğitime gidecek öğrencilerin, yurtdışında eğitim programlarına başlayacakları yıla ait ÖSS sınav sonucunu denkli işlemleri için şart koşmaktadır. Yurtdışında eğitim alacak öğrencinin eğitim alacağı bölüme göre; Ön lisans yada lisans programları için ilgili alanlarda (Sayısal, Sözel, Eşit Ağırlık,Yabancı Dil) barajı aşmış olmasını istemektedir. YÖK bu şarta alternatif olabilecek başka sınavlar da belirlemiştir. Ayrıntılı bilgi için YÖK’e başvurabilirsiniz.

  Yurtdışında üniversite eğitimi almak istiyorum şartlar nelerdir?

  Yurtdışında lisans eğitimi alabilmek için en önemli şart lise mezunu olmaktır. Ayrıca yurtdışındaki üniversitelerin belirlemiş olduğu minimum lise mezuniyet ortalamaları vardır. Her okulun kabul için şart koştuğu minimum ortalama birbirinden farklıdır. Ayrıca eğitim almak istediğiniz bölüm,fakülteye göre lise eğitiminiz süresince belli kredide belirtilen dersleri almış olmanız istenir. Amerika ve Kanada’daki bazı okullar SAT, ACT yada ikisinin de alınmış olmasını ister. Ve yurtdışında eğitim almak isteyen tüm uluslar arası öğrencilerin minimum 500-550 TOEFL yada 6,0 IELTS alması gerekmektedir.

  Lise mezuniyet ortalamam iyi fakat İngilizcem yok yurtdışında eğitim alabilir miyim?

  Akademik olarak şartları yerine getiren fakat dil seviyesi yetersiz öğrenciler devam edecekleri üniversite’de yada özel bir dil okulunda hazırlık eğitimi alabilirler. Dil eğitimini tamamlayarak istenilen sınav skorlarını okula sunan öğrenci takip eden dönem eğitimine başlayabilir.

  artlı kabul nedir?

  Yurtdışında lisans yada lisansüstü eğitim almak isteyen öğrencilerden istenilen sınavlar mevcuttur. TOEFL, IELTS, GMAT, GRE gibi. Diğer tüm kriterleri uygun fakat istenilen sınavı almamış öğrencilere şartlı kabul verilebilir. Şartlı kabul alan öğrenci belirtilen sömestr başlangıcına kadar sınav sonucunu okula sunmak koşulu ile programa kabul edilir. Şartlı kabul birden fazla şart yerine getirilmemişse verilmez. Ayrıca yurtdışındaki her üniversitenin şartlı kabul vermediği unutulmamalıdır.

  Yurtdışında üniversiteler ne zaman başlar?

  Yurtdışındaki üniversitelerin başlangıç tarihleri ülkene ülkeye ve okuldan okula değişmektedir. Fakat Amerika, Kanada ve Avustralya’daki okulların çoğu Ağustos-Eylül, Aralık-Ocak, Mart-Nisan aylarında uluslar arası öğrenci kabul eder. İngiltere’deki okulların bir çoğu ise sadece Eylül döneminde öğrenci kabul eder. Her başlangıç dönemi size uygun olmayabilir. Örneğin; Bazı okullar üniversiteye transfer olmak isteyen öğrencilerin başvurularını sadece Eylül dönemi için kabul eder.

  Yurtdışında üniversite okuyabilmek için ne zaman başvurmalıyım?

  Yurtdışındaki üniversiteler her başlangıç dönemi için bir son başvuru tarihi belirler. Başvuru sahiplerinin bu tarihe kadar başvurusunu sunması gerekmektedir. Son başvuru tarihleri başlangıç döneminden 6 yada 9 ay öncesinde olabileceği gibi başlangıç dönemine 1 ay kalana dek başvuru kabul eden okullar da mevcuttur.

  Yurtdışında Üniversite başvurusu için ne tür belgelere ihtiyacım var?

  Başvuru yapacağınız her okul için 1 yada 2 İngilizce lise ders dökümü (İngilizce verilmiyor ise İngilizce’ye çevrilip noterden onaylatılmalıdır)

  Öğretmenlerinizden alacağınız İngilizce hazırlanmış 2 yada 3 referans mektubu

  Banka Referans mektubu

  Niyet mektubu

  Varsa daha önce alınmış sertifikalar

  TOEFL sınav skoru başvuru yapılacak okullara ETS den göndertilmelidir