• Türkçe
 • English
 • BİRLEŞİK ARAP EMİRLİKLERİNDE EĞİTİM

  Birleşik Arap Emirlikleri kuzey yarım kürede toplamda 83.600 kilometre’ye yayılmış, 200 adaya sahip geniş bir ülkedir. Basra Körfezinin ortasında bulunan ülke, batısında Suudi Arabistan, güneyinde Umman ve Suudi Arabistan, doğusunda ise Umman Körfezine komşuluk yapmaktadır.

  Ülkenin coğrafi stratejik konumu Arap dünyası için hem güvenlik hemde istikrar açısından önemli bir tutmaktadır.

  Ülkenin yedi Emirliği şöyle sıralanmaktadır; Abu Dhabi, Dubai, Sharjah, Ajman, Umm Al Qaiwain, Ras Al Khaimah ve Fujairah. Başkenti Abu Dhabi olan ülkenin resmi diki Arapçadır.

  Resmi dilin yanı sıra ülkede İngilizce, Hintçe, Farsça, Filipince, Rusça, vb. Birçok dil konuşulmaktadır.

  Ülkenin resmi dini İslam’dır. Ama diğer din ve inançlara saygı duyularak, her dinden insanın dini gerekliliklerini yerine getirmelerine imkan tanınmaktadır.

  Ülkede ve özellikle Dubai şehrinde birçok kilisenin yanı sıra bir Hint tapınağı da bulunmaktadır. Birleşik Arap Emirlikleri’nin iklimi, tropikal iklime yakın ve kuraktır.

  Yağışlar, seyrek ve düzensiz olmasına karşı genelde kış aylarında görülür. Sıcaklık yıl boyunca 10 dereceden 48 dereceye kadar değişiklik gösterebilir. Genellikle Ocak ayında en fazla 24 derece olurken Haziran ayında ise 41 dereceyi bulabilmektedir.

  BİRLEŞİK ARAP EMİRLİKLERİNDE EĞİTİM

  Birleşik Arap Emirlikleri eğitim alanında öğrencilerine ilkokuldan koleje ve üniversiteye kadar birçok seçenek sunmaktadır.Ayrıca ülkede birçok sadece profesyonelleştikleri alanlarda kaliteli eğitim veren özel eğitim enstitüleri bulunmaktadır.

  Az sayıda bulunan devlet üniversiteleri ve kolejleri sadece ülke vatandaşlarına açıktır. Ama ülkede bulunan birçok özel okul başvuru koşullarını yerine getiren her adaya açıktır.

  Her öğrenci kendi istediği bir bölümü seçerek başvuruda bulunabilir. Programlar akademikten teknik alanlara, ve çeşitli alanlardaki profesyonel bölümlere kadar bir çok seçenek sunmakta ve öğrencilerini her alanda araştırma ve uygulama disiplinleriyle kariyerlerine hazırlamaktadır.

  ÖĞRENCİ VİZESİ

  İlk, orta ve lise eğitimlerine kayıt olabilmek için oturma izni istenmektedir. Ama bütün kolej ve üniversiteler ve bir kısım enstitüler öğrenci vizesini vermektedir. Her enstitünin kendi kabul şartları vardır ve bazı enstitüler vize başvurusunda bulunulmadan önce öğrenim ücretini talep edebilir. Vizeler genellikle 10 ile 30 gün arasında çıkmaktadır. Vize ücreti genellikle 3 senelik için 1,500 Dirhem’dir. Bazı enstitüler ise vize ücretini başvuru ücreti içinde kabul etmektedir.

  ÜNİVERSİTE EĞİTİMİ

  ÇİN’DE EĞİTİM

  Çin Halk Cumhuriyeti Asya kıtasının doğusunda ve Pasifik Okyanusu’nun batı kıyısında bulunuyor. Dünyanın alan olarak en büyük dördüncü ülkesi olan ÇHC, yaklaşık 1.3 milyar nüfusuyla dünyanın en kalabalık ülkesidir. Dünya nüfusunun yaklaşık 1/5’i ÇHC’nde yaşamaktadır.
  Başkenti Pekin olan ülkenin Kuzeyinde Moğolistan, kuzey doğusunda Rusya ve Kuzey Kore, doğusunda Sarı Deniz ve Doğu Çin Denizi, güney doğusunda Güney Çin Denizi, güneyde Vietnam, Laos, Birmanya, Hindistan, Bhutan ve Nepal, güney batıda Pakistan, Afganistan, Tacikistan, Kırgızistan ve Kazakistan ile çevrilidir.

  YÜKSEK EĞİTİM

  Çin’deki yüksek eğitim, denildiğinde ön lisans, lisans, lisansüstü ve doktora eğitimlerini kapsıyor. Çin’deki yüksek eğitim 100 yılı aşkın bir geçmişe sahiptir.

  Yapılan son araştırmalara bakılacak olursa, şu an Çin’de üçte ikisi devlet, üçte biri özel olmak üzere toplam 3000 yüksek okul bulunuyor.Bu okullarda okuyan öğrencilerin sayısı yaklaşık olarak 20 milyon ve bu rakam aynı yaş grubundaki tüm genç nüfusunun yüzde 17’isini oluşturdu.

  Çin’de üniversite eğitimi alabilmek alabilmek için sınavı kazanmak gerekiyor ayrıca üniversiteler, öğrencilerini istekleri ve sınavdaki puanlarına göre seçiyorlar. Sınav soruları ve üniversiteye giriş puan barajı Eğitim Bakanlığı veya bağlı bulunan eyaletlerdeki eğitim birimleri tarafından saptanıyor.

  Çin’deki yüksek okulların çoğu ve ünlü üniversitelerin hepsi devlet okullarıdır. Genellikle devlet üniversitelerini kazanamayan veya çalışanlar özel üniversiteleri, açık öğretimi ya da yetişkinlere yönelik yüksek okulları tercih ediyorlar.

  YAŞAM MALİYETİ

  Çin’in, metropollerinde yemek, ulaşım, gibi sosyal ihtiyaçlar ve günlük harcamalar ayda 300- 350 USD civarında tutmaktadır. Bu gider daha az yoğun şehirlerde 200- 250 USD civarında gerçekleşmektedir.

  Çin’de Mc. Donalds veya Pizza Hut’ta yiyeceğiniz bir öğle yemeği için ortalama 3 USD genel olarak kaliteli ve lezzetli bir akşam yemeğini 1 veya 2 USD’ye yiyebilirsiniz.

  Çin’in gelişmiş ve önde gelen şehirlerinde de aynı Türkiye’de olduğu gibi uluslararası tüm zincir restoranların birçok şubesi bulunmaktadır.

  Büyük hipermarketlerde Türk mutfağında kullanılan gıda ürünlerini bulabilir, bunları kaldığınız yurtların mutfaklarında da pişirebilirsiniz. Ayrıca Müslüman Çinliler için İslami usullere göre kesilmiş et ürünlerini kolayca marketlerde bulabilirsiniz.

  KONAKLAMA

  Çin Üniversitelerinde genellikle yabancı öğrenciler için hazırlanmış rahat edebileceğiniz yurtları bulunmaktadır. Yurtlarda genellikle klima, TV, internet, mutfak ve banyo bulunmaktadır.

  Üniversite kampüslerinde çift kişilik yurt odalarında konaklama hizmeti sunulmaktadır. Konaklama fiyatları ve özellikleri üniversiteye göre ve yurt odalarını paylaşan öğrenci sayısına göre değişiklik göstermektedir.

  Genelde tek kişilik, çift kişilik, 4 kişilik ve 6 kişilik ortak kullanım alanına sahip yurt odaları bulunmaktadır.

  GÜVENLİK

  Çin dünyanın en düşük suç oranlarına sahip ülkelerden biridir. Çin’de çok sert cezalar olduğundan dolayı ve Konfuçyüs öğretileriyle yetiştirilen Çin halkı nedeniyle hırsızlık alışılmamış ve çok az rastlanan bir olaydır. Çin dünyanın en düşük suç oranlarına sahip ülkelerden biridir.
  Çin’de çok sert cezalar olduğundan dolayı ve Konfuçyüs öğretileriyle yetiştirilen Çin halkı nedeniyle hırsızlık alışılmamış ve çok az rastlanan bir olaydır.

  FİLİPİNLER’DE EĞİTİM

  Filipinler ya da resmî adı ile Filipinler Cumhuriyeti, (Filipince: Repúbliká ng̃ Pilipinas) Güneydoğu Asya’da Malay Takımadaları bölgesinde yer alan adalar ülkesidir. Başkenti Manila’dır.

  Şuan çoğu Filipinli’nin kökeni Avusturalyalı’lara dayanır. Bunların yanında Çinli, İspanyol, Amerikan ve Arap kökenliler de bulunmaktadır. Zengin bir tarihe sahip olan Filipinler, doğu kültüründen büyük izler taşır. Filipince ve İngilizce resmî dillerdir.

  Filipinlerde yaklaşık olarak 2000 tane üniversite bulunmaktadır. Bu sayının büyük oranı başkent Manila`dadır. Filipinlerde yılda iki kere üniversitelere girme imkanı bulunmaktadır her üniversitenin kendine ait sınav seçenekleri bulunmakta tek bir sınav sistemi yoktur ÖSS gibi.

  Bu ülkede eğitim almak için sadece Türkiye`de lise eğitiminizi bitirmis olmanız yeterlidir. Türkiye ‘ de hangi bölümü okumuş olmanız buradaki bölüm seçiminizi etkilemiyecektir.

  Bu ulkede egitim alma imkanlari hakkinda daha fazla bilgi almak isterseniz bizimle iletisime gecebilirsiniz.

  MALEZYA’DA EĞİTİM

  Malezya, Güneydoğu Asya’da yer alan bir ülkedir. Malezya Federasyonu’nun 11 devletinin Singapur, Saravak ve Sabah (eski Kuzey Borneo)’ın birleşmesi ile oluşmuştur.

  Singapur 1965 yılında federasyondan ayrılmıştır. Kuzeyde Tayland, güneyde Singapur ve Endonezya ile komşudur. Ayrıca batıdan Andaman Denizi, doğudan Güney Çin Denizi’ne kıyısı vardır. Ülke coğrafi yönden Batı Malezya ve Doğu Malezya olmak üzere 2 bölgeye ayrılır. Bu bölgeler de 10 devlete ayrılır.

  Malezya sahip olduğu etnik gruplar ve kültürler kadar din bakımından da bütün bir ülke değildir. Malezya’da en önemli din halkın yarıdan fazlasının inandığı Müslümanlık olmakla birlikte ikinci büyük din Budizm’dir.

  Malezya Güneydoğu Asya ülkeleri içerisinde yıllık kalkınma oranı en fazla olan ülkelerden biridir. Malezya, ekonomik açıdan kendi kendine yeterlidir.

  Enflasyonu düşük, güçlü bir sermaye yatırımına sâhip ekonomisi, sürekli gelişme içerisindedir.İşşizlik oranı % 7 civarındadır. Önceleri kauçuk ve kalay’a bağlı kalan ekonomisi, 1980 yılından sonra daha başka alanlara da sarkmıştır.

  Serbest dış alım ve hür teşebbüsün tesirindeki ekonomi 1980 yılında % 8,5 luk artış hızı göstermiştir.Kişi başına düşen milli gelir 2000 dolardır. Yıllık milli hasılanın % 18 ini imalatçılık , % 23’ünü tarım, % 4’ünü de madencilik teşkil eder.

  Üniversite harç parası ve üniversitedeki bütün masraflar projeden sorumlu hoca tarafindan karşılanır. Eğitim süresi Lisans için 3-8 sene, Mastır için 2-3 sene ve Doktora için 3 veya daha fazla senedir.

  Eğitim dili Mühendisliklerde %80 İngilizce, %20 Malayca, Sosyal Bilimlerde %50 İngilizce, %50 Malayca. Mastır ve Doktora egitiminin tamami İngilizce ile yapılmaktadır.[10] Gerek Malezya’daki ekonomik şartların daha rahat olması, gerekse üniversitelerin genelindeki Kalite/Fiyat oranının yüksek olması ülkeyi üniversite eğitimi için daha cazip kılmaktadır.

  Son yıllarda Türkiye’den de Üniversite eğitimi almak için Malezya’yı tercih eden öğrencilerin sayısında artış olduğu görülmüştür.

  RUSYA’DA EĞİTİM

  Rusya ,resmî adıyla Rusya Federasyonu Doğu Avrupa ile kuzey Asya’ya yayılmış, ve 17,075,400 km²’lik yüzölçümü ile dünyanın en geniş ülkesidir.

  Baltık sahillerinin yer aldığı Kuzey ve Orta Avrupa Rusya’sı, soğuk kışların hakim olduğu Sibirya ovaları, Güney Avrupa Rusya’sı ve nispeten daha ılıman bir iklime sahip Karadeniz kıyıları Rusya’nın en dikkat çeken bölgeleridir.

  NEDEN RUSYA?

  ✔ Farklı bir ülkede, farklı bir dilde, dünya standartlarında eğitim
  ✔ Türkiye, Rusya ve diğer bölge ülkeleri arasında her geçen gün artan ticari ve turistik ilişkiler
  ✔ Geniş bir coğrafya üzerinde muhtelif bölgelerde uygun koşullarla çok çeşitli program seçenekleri
  ✔ Entelektüel, ahlaki, duygusal ve fiziksel gelişiminin yanı sıra, genel kültür
  ✔ Bilinçli bir profesyonel/mesleki eğitim programı seçimi yaparak yoluna devam etmeyi mümkün kılacak temelleri hazırlamak
  ✔ Ulaştırma, konaklama ve yemek ihtiyaçları indirimli; Uluslararası gençlik Turist Bürosu-Sputnik (15 Kosygin Street, 117946 Moscow) öğrenciler için özel turlar düzenlemektedir.
  Çok geniş bir coğrafyada konuşulan Rusça’nın Sovyetler Birliği’nin dağılmasından sonra etkisini yitireceği düşünülmüş, fakat bunun doğru olmadığı zamanla ortaya çıkmıştır.

  Rusça öğrenmeye olan ilginin altında yatan bir başka neden ise gelişen teknoloji ve dolayısıyla artan iletişim ve etkileşim ortamıdır. Artık İngilizce den başka dilleri öğrenme istediği de bu anlamda ön plana çıkmıştır.

  Rusya’da dil eğitimi almak son yıllarda en çok konuşulan eğitim seçeneklerinden biri haline gelmiştir.

  EĞİTİM SİSTEMİ

  Rusya eğitim sisteminde bütün eğitim programları iki çeşittir.

  GENEL EĞİTİM

  Profesyonel/ mesleki eğitim

  Genel eğitim, kişinin entelektüel, ahlaki, duygusal ve fiziksel gelişiminin yanı sıra, genel kültür seviyesini şekillendirmeyi; kendisini sosyal hayata adapte etme kabiliyetini geliştirmeyi ve bilinçli bir profesyonel/mesleki eğitim programı seçimi yaparak yoluna devam etmeyi mümkün kılacak temelleri hazırlamayı amaçlamaktadır.

  OKUL ÖNCESİ EĞİTİM

  ✔ İlk genel eğitim (4 yıl)
  ✔ Temel genel eğitim (5 yıl)
  ✔ İkinci (tam) genel eğitim (2-3 yıl)
  ✔ DİL EĞİTİMİ
  ✔ ÜNİVERSİTE EĞİTİMİ