• Türkçe
 • English
 • NEDEN AMERİKA’DA EGİTİM?

  Amerika Birlesik devletleri yabancı Ogrenci ve turistlerin en cok tercih ettikleri ulkelerin basinda gelmektedir.

  Dünyada 1,2 milyon yabancı öğrenci yüksek öğrenim görmek için Amerika ‘yı seçmektedir.
  Amerika’nın bu denli tercih edilmesinin sebebi dünyanın en iyi üniversite sistemine sahip olması, tüm alanlarda programların kalitesi, üniversitelerin bir çoğunun prestij sahibi olması ve bu okullardan alınacak diplomaların dünya genelinde tanınırlığa sahip olmasıdır.
  Bunun yanında çoğu Amerikan üniversitesi, endüstriyel ve ticari çevrelerle sıkı ilişkiler içindedir.
  Akademik yönü ağır basan, her isteğe ve her öğrencinin niteliklerine göre değişik alanlarda eğitim imkânı sunan, Amerikan üniversitelerinin öne çıkan bir özelliği de eğitimde her zaman en yeni teknik ve teknoloji ile kullanmaya gösterdikleri özen ve bu kaynakları öğrencilerinin kullanımına sunmalarıdır.

  Amerika’da Eğitim Sistemi

  Amerika’da liseler aşağıdaki şekilde gruplanmıştır;

  • Military schools : Klasik lise düzeninin yanı sıra sıkı disiplin kuralları içinde temel askeri bilgilerin de verildiği okullardır. Bazı derslerde atış ve resmi kıyafet mecburiyeti vardır.
  • ESL Bridge Programs :Bu programın temelinde yatan, hiç ingilizce bilmeyen öğrencilere Amerika’da herhangi bir okulda kendini kolaylıkla ifade edebilecek ve okuyabilecekleri düzeyde İngilizce öğretmektir. Amerika’da bu programa katılmak isteyen öğrencilerin yaz aylarında veya Nisan ayında programa dahil olmalarında fayda vardır.
  • Postgraduate programs : Liseyi bitirmiş olmasına rağmen, üniversite için hazır olmadığını düşünen öğrenciler için hazırlanmış bir yıllık programlardır. Program özellikle okuma yazma gibi sözel becerilerin yanı sıra Matematik yeteneklerin geliştirilmesi amacını taşır. 16-18 yaş arasındaki öğrenciler için bu program uygundur.

  Liseden Sonraki Yüksek Öğrenim

  Toplam 12 yıllık ilk okul ve orta okul öğrenimin devamı olarak kabul edilir. 18 yaşında olan öğrenciler için üniversitelere veya bir meslek kazanmak amacıyla üniversitelerin iki yıllık yüksek-okulları veya teknik okulları onlar için uygundur. Lise öğrenimini tamamlayan öğrenci, yaklaşık yüksek öğrenim diploması almak için en az dört sene eğitim gerektiren yüksek öğretim diploması, yüksek lisans öğrenimi başvurusunun ilk şartıdır.

  Yüksek lisans yapan öğrenciler bir, iki veya üç senelik master programlarına devam edebilir veya en az üç yıllık bir eğitim sonrası diploma alınan doktora-öncesi programlara doğrudan kayıt olabilirler. Öğrenciler, master derecesini tamamladıktan sonra doktora derecesi için aynı dalda olduğu gibi farklı bir dalda da öğrenimlerine devam edebilirler.

  Yüksek Eğitim

  ABD’ de üniversitelerde kredili sistemde Ön lisans diplomasına sahip olabilmek için 60+ kredi gerekmektedir. Lisans diploması için 120+, Yüksek Lisans için 30+ ve Doktora için 30+ krediyi tamamlamak gerekmektedir.

  Amerika’da Not Sistemi

  • A=90-100 = 4.00
  • B=80-89 = 3.00
  • C=70-79 = 2.00
  • D=60-69 = 1.00
  • F=0-59 = 0

  Herhangi bir dersten F alan öğrenci o dersi tekrarlamak zorundadır. Ancak F aldığı ders eğer seçmeli bir ders ise tekrarlamak zorunda değildir.

  Bir lisans öğrencisinin öğrenimini sürdürebilmesi için, genel akademik not ortalamasının minimum C, yani 4 üzerinden en az 2 olması gerekir. Yüksek lisans ve doktora öğrencilerinin ise en az B, yani 4 üzerinden 3 olması şarttır. Bu not düzenini sağlayamayan öğrenciye genellikle bir dönem daha okuma şansı verilir. Yine bu düzeyin altında kalınırsa okul ile ilişkisi kesilir. Ayrıca gerekli not ortalamasını tutturamayan bir öğrencinin transferi de mümkün değildir.

  Amerikan üniversitelerinde zorunlu derslerin yanı sıra öğrenciye sunulan seçmeli ders seçenekleri sayesinde öğrenciler kendi ilgi alanlarına göre yönelip eğitim alabilirler. Eğitim sisteminin yüksek lisans öğrencilerine sunduğu bir başka avantaj ise öğrenim görürken aynı anda araştırma ve eğitmenlik yapabilmesidir. Böylelikle öğrenci kendi eğitimine maddi katkı sağlayabilme imkânı bulur.

  Çoğu Amerikan üniversitesi temel olarak sömestr sistemini kullanır. Her bir sömestr ortalama 13 -15 hafta arasında değişmektedir. Bu da akademik takvim olarak Eylül – Aralık ve Ocak – Nisan ayları arasını kapsamaktadır.

  İstediğiniz alandan mezun olabilmek için gerekli olan toplam kredinin açılımı aşağıdaki gibidir;

  • Ana dersler(Core Requirements) : 70-80 kredi
  • Seçmeli dersler(Electives) : 10-15 kredi
  • Genel eğitim dersleri(Humanities) : 30-35 kredi

  Genel eğitim dersleri, genelde 2 İngilizce, 1 komünikasyon, 1 fen bilimleri, 2 humanities (felsefe, batı uygarlığı), 1 tarih, 1 sosyal bilimler, 1 devlet, 1 teknoloji, 1 kültürel bilimler ve 1 kişisel beceri geliştirme derslerini içerir.

  Amerikan Üniversitelerinde Yabancılar

  Amerikan okulları sizin kendi ülkenizde yüksek eğitime kabul edilecek niteliklere sahip olmanızı ister. Genellikle Akademik Yetenek Testi’ne (SAT) girmeniz gerekir.

  Başvuru süreci şu şekilde işler: başvuru formlarını okula başlayacağınız tarihten – muhtemelen Ağustos ayıdır – 12 ay önce göndermelisiniz. Okula başlamanızdan önceki yılın sonbaharında doldurulmuş başvuru formlarını teslim etmiş olmalısınız. Kabul veya ret mektupları takip eden Ocak ayında gelir. Sonraki bir iki ayda ücret konusu halledilir, vize alınır ve yazın sonunda gitmek için son ayarlamalar yapılır.

  Amerika öğrenim açısından bu tarz avantajlar sunmasının yanında, 20 milyonu aşkın yabancı nüfusu ile de birçok etnik kültürün bir arada yaşamasına imkân sağlayan bir ülkedir.

  Neden Kanada’ da Egitim?

  Kanada’daki okullar, eğitimde öncelikli sırada gelen ve en fazla talep edilen okullar arasında yer alır. Kanada eğitim sisteminde kişi başına ayrılan harcama diğer G–7 ülkelerinin ayırdığından daha fazla olduğu gibi, Kanada OECD ülkeleri içindeki ilk üçte yer almaktadır. Kanada üniversitelerinden alınan diplomaların dünya çapinda tanınmasına bağlı olarak Kanadalı üniversitelerden mezun olan yabancı öğrenciler başarılı ve saygın bir kariyere sahip olurlar.

  Dunya Sıralamasında Birinci

  Son birkaç yıldır Birleşmiş Milletlerin yaptığı araştırmalar Kanada’nın yaşamak için dünyadaki en iyi yer olduğunu ortaya koymuştur. Her yıl yapılan bu araştırma 174 ülkede, 200’ün üzerinde gösterge kullanarak ülkelerdeki yasam kalitesini değerlendirmektedir.

  Kanada özellikle, eğitimde ulaştığı kalite, yüksek yasam beklentileri (Evrensel sağlık sisteminden dolayı), suç ve şiddet oranlarının azlığı ile yüksek puanlar kazanmıştır. Buna ek olarak, temiz ve güvenli olan, zengin kültürel aktivite imkânlarına sahip ve cazip yasam tarzı sunan Kanada’nın en büyük şehirlerinden Vancouver, Toronto ve Montreal, yasamak ve çalışmak için dünya kalitesindeki şehirler olarak tanınmışlardır.

  Ekonomik Fiyatlarla Kanada’da Eğitim

  Kanada’da okumak için gereken ücretler oldukça ekonomiktir. Yabancı bir öğrenci için Fen Edebiyat programlarının bir öğretim yılı (8 ay) için maliyeti 7.100 Kanada Dolarıdır. (4.765 US) Buna rağmen okul ücretleri kurumdan kuruma farklılık gösterebilir.

  Kanada dünyada en yüksek yasam standartlarına sahip ülkelerden biridir. Kanadalıların %65’inden çoğu kendi mülklerine, otomobil buzdolabı, çamaşır makinesi, televizyon, telefon ve radyo gibi dayanıklı tüketim mallarına sahiptir. Kanada’da basın, eğlence ve sanatsal aktiviteler oldukça gelişmiştir. Kanadalılar 1.000 den fazla AM ve FM radyo istasyonu ile dinleyici ve izleyicileri eğitmek, eğlendirmek amacıyla hizmet veren 719 televizyon istasyonunu içeren gelişmiş ve dünya çapındaki kapsamlı yayın sistemi ile gurur duymaktadır.

  Konuksever Ortam

  Kanada kültürel çeşitliliği teşvik eden gelenek ve politikalara sahip bir göçmen ülkesidir. Kanada’da dünyadaki etnik grupların hemen hemen tamamının varlığı dikkat çekmektedir. Bunun sonucunda, Kanada’da spesifik kültürlerle özdeşleşmiş etnik mutfakları ve eğlenceli aktiviteleri bulmak mümkündür.

  Kanada’da kulüplere ve etnik altyapıların çeşitliliğini temsil eden derneklere kolayca ulaşılabilir. Okullarda yabancı öğrencilerin danışmanları öğrencilere bu tarz gruplarla iletişime geçebilmek konusunda yardımcı olmaktadır.Tüm büyük şehir merkezlerinde çok çeşitli alışveriş alanları, restaurantlar, tiyatrolar, sanat galerileri ve müzeler bulunmaktadır. Kanada’daki şehirlerde genel kullanıma açık çok sayıda parklar, bahçeler ve plajlar olduğu kadar kusursuz spor ve aktivite alanları da bulunmaktadır.

  Doğal Güzellikler

  Kanadalılar doğal çevrelerine büyük önem vermektedirler. Kanada’da her eyalet ve bölgede yerleşmiş toplam 39 adet doğal park ve doğal park rezervleri bulunmaktadır. Her eyalet ve bölgede, eyalet parkları, kir alanları, ekolojik ve doğal rezerv olarak ayrılmış alanlar mevcuttur. Ülkede 2000’in üzerinde benzer alan tahsis edilmiştir.Kanada’ya gelen öğrenciler dünyadaki en güzel ve doğal ortamlardan birine tanık olurlar. Kanada farklı coğrafyaların ülkesidir. British Columbia’nın yeşil kıyıları, Alberta’nin Rocky Dağları, ovalara bakan geniş gökyüzü, St. Lawrence ve Great Lakes (Büyük Göller)’teki “akçaağaçsekeri ülkesi” ve Atlantik’in muhteşem sahilleri ve engebeli tepeleri ile Kanada’nın dış mekânlarında görmeye değer çok fazla şey vardır. Ulusal Parklar Kurulu ve Federal Eyalet Parkları Kurulu.

  Güvenli Eğitim

  Kanada güvenli, adil ve huzurlu bir toplum olarak tanınmaktadır. Kanada’da suç oranları 1990’lardan beri düzenli olarak düşmektedir. 1977 Kanada polis raporlarına göre suç oranlarının altı yıldır %5 oranında azaldığı görülmektedir. Son 5 yıldır, şiddet suçlarındaki düşüş de dikkat çekicidir. Kanada’da cinayet oranları, tüm raporlanan şiddet eğilimli kazaların %1′ inden de az bir oranı oluşturmaktadır. Güneydeki komsusu ABD’den farklı olarak ateşli silahlar sıkı bir şekilde kontrol edilir ve genellikle bu silahların Kanada içinde bulundurulmasına izin verilmez.

  Yüksek Teknoloji Ülkesi

  Bilgisayar ve enformasyon teknolojisinde uluslararası lider durumunda olan Kanada telekomünikasyon, nakliye, mühendislik, havacılık, şehir ulaştırma, mikro elektronik, tip aletleri, gelişmiş software hidroelektrik ve nükleer güç, lazer ve opto-elektronik, bioteknoloji, yiyecek içecek, geometrik, okyanus ve çevre sanayii gibi sektörlerdeki gelişmişliği ile tanınmaktadır.

  Kanada’nın telekomünikasyon endüstrisinin önemli bir kısmını oluşturan ve transoceaning ve multimedia aktarımının yüksek hız ve yüksek kapasite dağıtımını destekleyen Teleglobe’un CANTAT 3 kablosu kendi alanında dünyada bir ilktir. The Stentor Alliance telefon şirketleri 2005 yılına kadar Kanada’daki evlerin %80’ine broadband teknolojilerindeki son yenilikleri sağlamak amacıyla 8 milyar dolarlık yatırım yapmaktadır.

  Kanada, ayrıca internetteki kütüphane ve okullara bağlanma ihtiyacına cevap veren ilk ülkedir. Oluşturduğu SchoolNet programı tüm dünyada örnek alınmıştır. Kanada’nın SchoolNet programı Kanada’yı, okul ve kütüphanelerini Information Highway’e bağlayan ilk ülke haline getirmiştir.

  İki Resmi Dil

  Kanada, hem İngilizce hem de Fransızcanın resmi dil olduğu bir ülkedir. Kanada’nın Fransızca konuşan yerleşik halkının büyük çoğunluğu (%75) ülkenin doğu kısmında bulunan Quebec eyaletinde yasar, fakat ülke genelinde de Fransızca konuşan topluluklar bulunmaktadır. 1991yilindakii nüfus sayımına göre, Quebec nüfusunun %82’sinin anadili Fransızcadır. Quebeclilerin %83’ü Fransızca konuşmaktadır. Uluslararası platformda, 800 milyon kişinin İngilizce, 250 milyon kişinin Fransızca konuştuğu tahmin edilmektedir. İki dilin hakim olduğu bir ülke olarak Kanada, öğrencilere verdiği eğitim olanakları ile İngilizce (ESL) ve/veya Fransızcayı (FSL) ikinci dil olarak öğretme imkanını sunmaktadır.