SAT Sınavı Nedir?

Birçok kolej, kabul sürecinin bir parçası olarak SAT veya ACT testlerinden puan ister. SAT sınavı puanınız, üniversite başvurularınızın önemli bir bileşenidir.

SAT, çoğu kolej ve üniversite tarafından kabul kararları vermek için kullanılan bir giriş sınavıdır. SAT, College Board tarafından oluşturulan ve yönetilen, çoktan seçmeli, kalem-kağıt bir sınavdır. SAT sınavının amacı, bir lise öğrencisinin üniversiteye hazır olup olmadığını ölçmek ve üniversitelere tüm başvuru sahiplerini karşılaştırmak için kullanılabilecek ortak bir veri noktası sağlamaktır. Üniversiteye giriş görevlileri, lise not ortalamanız, lisede aldığınız dersler, öğretmenlerden veya mentorlardan gelen tavsiye mektupları, ders dışı etkinlikler, kabul görüşmeleri ve kişisel makalelerin yanı sıra standart test puanlarını gözden geçirecektir. Üniversite başvuru sürecinde SAT puanlarının ne kadar önemli olduğu okuldan okula değişmektedir.

Genel olarak, SAT ve/veya ACT’den ne kadar yüksek puan alırsanız, üniversiteye gitmek ve üniversite için ödeme yapmak için o kadar fazla seçeneğiniz olacaktır.

SAT’ı Ne Zaman Almalıyım?

Çoğu lise öğrencisi, SAT, ACT veya her ikisini de ilk yıllarının baharında veya son sınıflarının sonbaharında alır. Üniversiteye başvurmadan önce puanınızı yükseltmeniz gerekiyorsa, sınava yeniden girmek için zaman ayırmanız önemlidir. SAT sınavı ulusal olarak her yıl Ağustos, Ekim, Kasım, Aralık, Mart, Mayıs ve Haziran aylarında yapılır.

2 SAT bölümü vardır:

 • Matematik
 • Kanıta Dayalı Okuma ve Yazma

SAT ayrıca isteğe bağlı bir Deneme bölümü içerir. SAT Deneme puanları, genel test puanlarından ayrı olarak rapor edilir. Bazı kolejler SAT Denemesini tamamlamanızı gerektirebilir. Her kolejin kabul politikalarını okul web sitesinde veya okul profillerimizde onaylayabilirsiniz.

SAT süresi 3 saattir. SAT’ı Essay ile almayı seçerseniz, test 3 saat 50 dakika olacaktır.

SAT’a Nasıl Kayıt Olunur?

SAT sınavı, kolejlerin ve üniversitelerin bir öğrencinin akademik becerilerini belirlemek için kabul için kullandığı standart bir testtir. SAT kaydının bir ebeveyn veya rehberlik danışmanı tarafından değil, öğrenci tarafından tamamlanması gerekir. Kayıt olmak için aşağıdakileri yapmanız gerekir:

 • Test tarihinizi seçin ve SAT kaydınızı mümkün olan en kısa sürede tamamlamaya çalışın. Geç kayıt ek ücretler tahakkuk ettirir ve ayrıca bir kesinti vardır.
 • İsteğe bağlı olan Essay ile SAT ve SAT arasında karar verin. Bazı kolejler SAT makalesini gerektirir, bu yüzden önceden öğrenin. Seçici kolejler tarafından da gerekli olan SAT Konu Testlerine girmeniz gerekip gerekmediğini de öğrenmeniz gerekecektir.
 • Kayıt, College Board web sitesinde çevrimiçi olarak veya SAT ve SAT Konu Testleri için Öğrenci Kayıt Kitapçığında verilen formu doldurarak ve postayla göndererek yapılabilir. Bu kitapçık okul danışmanınızdan alınabilir.
 • Tüm kişisel verilerinizin fotoğraflı kimliğinizdeki bilgilerle tam olarak eşleştiğinden emin olun. Tanımlama amacıyla, kendi resminizi yükleyin .
 • College Board’un ücretsiz olan ancak kendiniz hakkında ek bilgi vermenizi gerektiren Öğrenci Arama Hizmetini kullanmak isteyip istemediğinize karar verin. Verdiğiniz bilgilere göre burs kuruluşları ve kolejler programları hakkında bilgi vermek için sizi bulabilirler.
 • Kaydınız tamamlandıktan sonra, sınav gününde ihtiyacınız olacağından, Giriş Biletinizi yazdırdığınızdan emin olun.

SAT Sınavına Nasıl Hazırlanılır

SAT’a hazırlanmanın en iyi yolu, sınıfta öğrenme ve sizi zorlayan ve sınavda, kolejde ve gelecekteki kariyerinizde başarılı olmak için ihtiyaç duyduğunuz bilgileri oluşturmanıza yardımcı olan kurslar almaktır. Eğer bir alırsan Princeton Review ücretsiz uygulama testi , biz bölgeleri içine kişiselleştirilmiş skor raporu ile sağlayabilir nereye güçlüsün yanı sıra alanları ihtiyacı iyileştirme söyledi. Size SAT’da bulacağınıza en çok benzeyen sorulardan oluşan problem setleri sunmaktan gurur duyuyoruz. Ancak SAT sınavına hazırlanmanın en iyi yolu hem online hem de yüz yüze seçenekleri olan SAT Hazırlık kursumuza kayıt olmaktır .

Sınav Günü Ne Yapılır?

Sınav günü, ders çalışmak için endişelenmemeye çalışın. Doyurucu bir kahvaltının tadını çıkarın ve test alanına erken vardığınızdan emin olun. Çoğu durumda kapılar sabah 7:45’te açılır ve sabah 8’de kapanır ve test başladıktan sonra kabul edilmeyeceksiniz. Cep telefonunuzu, tabletinizi, MP3 çalarınızı ve diğer cihazlarınızı evde bırakmanız en iyisidir, çünkü bu yasaklı elektronik cihazlara sahip olduğunuzu tespit ederseniz, test yöneticisi girişinizi reddedebilir. Bununla birlikte, aşağıdakileri getirdiğinizden emin olmak istersiniz:

 • Giriş Bileti ve fotoğraflı kimlik
 • Silgili iki adet 2 numaralı kurşun kalem
 • Onaylı bir hesap makinesi ve ekstra piller
 • Tüm alarmların susturulduğu bir saat
 • Mola için bir içki ve atıştırmalık

Test yöneticisi, başlamadan önce tüm talimatları harfi harfine okuyacaktır. Ayrıca, her bölüm üzerinde çalışmaya ne zaman başlayıp ne zaman durabileceğinizi de söylerler. Ayrılan süre boyunca her bölüm üzerinde çalışmalısınız ve bir kez tamamlandığında geri dönemezsiniz. Testiniz sırasında muhtemelen hem 10 dakikalık hem de beş dakikalık bir mola alacaksınız, bu sadece yeme ve içme zamanıdır.

Test tamamlandıktan sonra yönetici, öğrenciler serbest bırakılmadan önce her şeyin teslim edildiğinden emin olmak için tüm test kitapçıklarını toplayacak ve sayacaktır.

Sat Sınavına Kimler Girebilir?

 • Adaylar, College Board kurallarına uydukları sürece SAT sınavına istedikleri kadar girebilirler. Kaç kez deneyebileceğinizin bir sınırı yoktur. İlk birkaç denemede iyi puan alanlar ise seçtikleri üniversiteye kabul edilme şansları daha yüksek olacaktır.
 • SAT sınavları tüm lise öğrencilerine açıktır. SAT yönetimi, sınava girmek isteyenler için bir yaş sınırı belirlemedi. 12 yaşın altındaki öğrenciler bazı kurallardan muaftır.
 • Eğitim Gereksinimleri: Teste girmek için belirlenmiş bir eğitim gereksinimi yoktur. Bununla birlikte, sınava girmek için adayın İngilizce dilini iyi bir şekilde kavraması gerekir.

Kolej Kurulu, SAT için herhangi bir eğitim veya akademik gereklilik belirlememiştir. Amerika Birleşik Devletleri veya Kanada’daki kurumlara kabul edilmek isteyen herhangi bir Lise öğrencisi, uluslararası üne sahip sınava girebilir.

SAT, adayın yalnızca kritik bilgisini, yeteneğini, yeteneklerini ve kolej ve işe hazır olma konusundaki anlayışını değerlendirecektir. Ancak, bir SAT sınavına girmek için, testin eğitim dili İngilizce olduğundan, iyi derecede İngilizce bilmeniz önerilir.