Yurtdışında Üniversite Eğitimi

Yurtdışında Üniversite

Yurtdışında Üniversite Eğitim Programları size dünyayı sınıfınız gibi deneyimleme fırsatı verir. Kitaplardan ve internetten bir şeyler almak yerine, yeni bir manzarada gezinmek, gözlerinizi kültüre, tarihe, yeni bir dile veya mirasınıza açabilir. Yurtdışında üniversite okumak, kişisel gelişim ve keşfetmenin de kapısını açar. Yabancı bir dilde ‘merhaba’ demeyi, arkadaşlar edinmeyi, heyecan verici yeni mutfakları öğrenirken, kendinize olan güveninizi artıracak ve konfor alanınızı genişletecektir.

Başka bir ülkede eğitim görme olasılığı heyecan vericidir ancak çok fazla ileriye dönük planlama gerektirir. Yurtdışında üniversite deneyiminizin olabildiğince sorunsuz geçmesini sağlamak için neleri uygulamaya koymanız gerektiğini keşfedin.

Yurtdışında üniversite eğitimi, yaşayabileceğiniz en ufuk açıcı maceralardan biridir. Yurtdışında eğitim avantajlarından bazıları şunlardır:

  • farklı bir kültür yaşamak
  • yeni bir dil öğrenmek ve aktarılabilir beceriler
  • kişisel gelişiminizi hızlandırmak
  • yeni akademik bakış açıları kazanmak
  • istihdam edilebilirliğinizi artırmak.

Yurtdışında üniversite deneyiminizi gerçekten seyahat etmeden 12-18 ay önce araştırmaya başlamalısınız. Bunu yapmak size başvuruları, finansmanı, vizeleri ve daha fazlasını halletmek için bolca zaman verecektir.

1- Nerede çalışacağınıza karar verin

Yurtdışında üniversite eğitimi görmek için bir yer seçerken, dünya gerçekten sizin istiridyenizdir. Çok sayıda ülke dünyaca ünlü eğitim sistemlerine ve dünya çapında tanınan kurumlara sahiptir, bu nedenle ilk adım seçeneklerinizi daraltmaktır.

Avrupa’da okuyarak evinize daha yakın kalmak istediğinizi veya daha uzaklara gitmek istediğinizi kendinize sorun. Belirli ülkeler, ilgi alanınız için bir merkez olarak kabul ediliyor veya saygı görüyor mu? Mezun olduktan sonra yurtdışında çalışmayı planlıyorsanız, seçiminizi kolayca iş bulabileceğiniz bir yere dayandırmak isteyebilirsiniz.

Çalıştığınız bütçe, nerede eğitim alacağınızı da belirleyecektir. Bazı hedeflerde bir derece kazanmak diğerlerinden çok daha pahalıya mal olur.

Kültürel ufkunuzu da düşünün. Her zaman belirli bir ülkede yaşamanın nasıl olacağını merak ettiyseniz, şimdi denemenin tam zamanı. Belirli bir dili öğrenmek istiyorsanız, ana dilinin konuşulduğu yere gidin.

2 – Kursunuzu seçin

Çoğu zaman, yabancı üniversitelerin çoğunun, örneğin Lisans, Yüksek Lisans ve Doktora gibi İngiltere’de sunulanlarla karşılaştırılabilir nitelikler sağladığını göreceksiniz. Nerede çalıştığınıza bağlı olarak değişebileceğinden, tamamlamalarının ne kadar sürdüğünü inceleyin.

Hangisinin sizin için doğru olduğunu keşfetmek için kısa listedeki tüm programlarınızı araştırın . Üniversite web sitelerini ziyaret etmeden ve öğretim görevlileri, öğretmenler ve kariyer danışmanlarıyla konuşmadan önce , potansiyel kurumlarınızın Times Higher Education Dünya Üniversite Sıralamalarında küresel olarak nasıl sıralandığını keşfederek başlayabilirsiniz.

Ayrıca, aldığınız yeterliliğin İngiltere’de tanınacağını kontrol etmeniz ve şu anda İngiltere’de eğitim görüyorsanız, yurtdışında zaman geçirebildiğinizden ve yine de programa göre derecenizi tamamladığınızdan emin olmanız gerekir. Ödülünüze akademik kredi aktarmayan programlardan kaçının.

3 – Finansman arayın

Yurtdışında üniversite eğitim ücretleri büyük farklılıklar göstermektedir. Avustralya ve ABD de dahil olmak üzere bazı ülkeler uluslararası öğrenciler için çok yüksek ücretler belirlerken, Çin gibi diğer ülkeler çok daha uygun fiyatlıdır. İzlanda ve Norveç gibi bazı destinasyonlar hiçbir şekilde öğrenim ücreti talep etmemektedir.

Seçtiğiniz üniversite ile finansman seçeneklerini tartışın. Dış kuruluşlardan gelenler de dahil olmak üzere, maliyete yardımcı olacak birçok burs vardır.

Bazen uluslararası öğrenciler için fon bulmak daha zordur, bu nedenle destek bulmakta zorlanıyorsanız veya mevcut programlara uygun değilseniz, kitle fonlaması veya okurken çalışmak gibi diğer seçenekleri düşünün. Okurken kazanmak için yabancı öğrencilerin çalışma haklarını ve kısıtlamalarını tam olarak araştırmanız gerekir.

Ancak, kurs ücretlerini karşılamanın yanı sıra yaşam maliyetini de karşılamanız gerekir. Vizenizi güvence altına almak için, muhtemelen ülkede kalarak geçinmek için yeterli paranız olduğunu kanıtlamanız gerekecek.

4 – Programınız için başvurun

İngiltere’deki kurslarda olduğu gibi, ne kadar erken başvurursanız o kadar iyi. Bu, yurtdışında üniversite okurken daha da önemli olabilir, çünkü hazırlanmak için daha fazla zamanınız olacak.

Bir kursa gitmenizi sağlamanın en iyi yolu, doğrudan ilgilendiğiniz bölümle konuşmaktır, çünkü birçok üniversite başvuru sürecinde size yardımcı olacaktır . 2:1 veya 2:2 genellikle yeterli giriş nitelikleridir. Ancak, bazı ülkeler öğrencilerin kabul edilmeden önce giriş sınavlarını geçmelerini şart koşar.

İngilizcenin ana dil olmadığı bir ülkeye gidiyorsanız, ihtiyacınız olan yeterlilik seviyesini not edin ve gerekli standarda ulaşmak için kendinize zaman tanıyın. Çoğu üniversite İngilizce kurslar sunar, ancak bazı seminerler ana dilde olabilir. Bu nedenle yerel dili konuşmak yeni çevrenize alışmanıza yardımcı olacaktır.

5 – Vizenizi alın

Yurtdışında üniversite okumak istiyorsanız, bunu yapmanıza izin verecek uygun vizeyi almalısınız. Birleşik Krallık artık Avrupa Birliği’nin (AB) bir parçası olmadığından, öğrencilerin artık dünyanın geri kalanında olduğu gibi AB ülkelerinde de okumak için vizeye ihtiyaçları olacak.

Bunu halletmek için kendinize bolca zaman tanıyın ve kaldığınız süre boyunca herhangi bir noktada yenilemeniz gerekip gerekmediğini düşünün.

Göç mevzuatı sık sık değişir, bu nedenle en güncel bilgiler için ilgili ulusal web sitelerine bakın.

Eğitim vizelerini tamamlama konusunda yardım ve tavsiye için, okumak istediğiniz ülkenin büyükelçiliği veya konsolosluğu ile iletişime geçin.

6 – Konaklama bulun

Birçok yabancı üniversite kampüste konaklama imkanı sunar ancak daha ucuz alternatifler de mevcuttur. Uluslararası kurumlar genellikle diğer ülkelerden gelen öğrencilere kalacak yer bulmalarında yardımcı olur, bu nedenle sağlanan her türlü yardımdan yararlanın.

Kursunuzdaki veya bölümünüzdeki diğer uluslararası öğrencilerle iletişim kurmayı isteyebilir ve ortak konaklama yeri bulup bulamayacağınızı öğrenebilirsiniz.

Aramanızın büyük bir kısmının çevrimiçi yapılması muhtemeldir, bu nedenle herhangi bir sözleşmeyi imzalamadan önce fırsatların panonun üstünde olduğundan emin olun. Bunu yapmaya gücünüz yetiyorsa, konaklama seçeneklerini şahsen araştırmak için seçtiğiniz destinasyonu ziyaret etmeye değer olabilir.

7 – Bütçenizi yönetin

Uluslararası eğitimden önce para biriktirmek genellikle göz ardı edilir, bu nedenle bir eylem planı oluşturun ve önceden tasarruf etmeye başlayın. Üniversite ve konaklama masraflarından boş zaman aktiviteleri ve kişisel bakım için ihtiyaç duyacağınız miktara kadar her şeyi önceden fiyatlandırın. Bazı üniversite web siteleri, giderlerinizle ilgili tahminler sağlar – bunları kendi yararınıza kullanın.

Yurtdışında yaşamanın maliyeti çok yüksek olabilir, bu nedenle paranız Birleşik Krallık’ta olduğu kadar geniş olmayabilir.

Boş zamanınızı en iyi şekilde değerlendirmek için yedek paraya ihtiyacınız olacak. Ayrıca, ihtiyaç duyduğunuzda eve seyahat için ödeme yapmak için nakit paraya ihtiyacınız olacak.

Öğrenciler için en iyi kredi kartlarını araştırın ve bunu acil durumlarda kullanın. Acil durumlardan bahsetmişken, öngörülemeyen bir durumun ortaya çıkması durumunda kenara biraz para ayırdığınızdan emin olun.

8 – Sağlık ve seyahat sigortasını sıralayın

Çok sayıda öğrenci sigortası seçeneği mevcuttur. Sigorta esastır ve genellikle vize başvurunuzun bir gereğidir, bu nedenle kapsamlı teminat için fazladan ödeme yapmaya hazır olun, buna değer.

Bazı ülkeler, girmeden önce aşı olmanızı şart koşar. Yeni Zelanda gibi diğerleri,  yerine getirilmesi gereken çok özel sağlık hizmetleri yükümlülüklerine sahiptir.

Nereye gidiyor olursanız olun, ayrılmadan önce tam bir tıbbi kontrol için doktorunuzu ziyaret edin. Devam eden reçeteleri veya özel tıbbi gereksinimleri doktorunuzla da çözebilirsiniz. Ayrılmadan önce bunu ayarlamak için yeterli zaman bırakın.

9 – Son kontrolleri tamamlayın

Pasaportunuzun tüm konaklamanız boyunca geçerli olduğundan emin olun. Yenileme yabancı bir ülkede mümkündür, ancak uzun kuyruklarda beklemek ve form doldurmak seyahatinizin en önemli olayı olmayacaktır.

Her ihtimale karşı gerekli tüm belgelere ve bunların kopyalarına sahip olduğunuzdan emin olun. Parayı yerel para birimine dönüştürün, böylece cepleriniz boş gelmeyin. Yerel acil durum numaralarının bir listesini not edin ve yeni ülkenizdeki adresinizi not edin. Ayrıca, ilk telefonunuzu kaybetseniz veya hasar verseniz bile iletişim halinde kalabilmeniz için yedek bir cep telefonuna yatırım yapmaya değer olabilir.

Hangi havaalanına ineceğinizi ve yere indiğinizde toplu taşımanın nasıl olduğunu bildiğinizden emin olun.