• Türkçe
 • English
 • Amerika'da üniversite

  Toplam 12 yıllık ilk okul ve orta okul öğrenimin devamı olarak kabul edilir. 18 yaşında olan öğrenciler için üniversitelere veya bir meslek kazanmak amacıyla üniversitelerin iki yıllık yüksek-okulları veya teknik okulları onlar için uygundur. Lise öğrenimini tamamlayan öğrenci, yaklaşık yüksek öğrenim diploması almak için en az dört sene eğitim gerektiren yüksek öğretim diploması, yüksek lisans öğrenimi başvurusunun ilk şartıdır.

  Yüksek lisans yapan öğrenciler bir, iki veya üç senelik master programlarına devam edebilir veya en az üç yıllık bir eğitim sonrası diploma alınan doktora-öncesi programlara doğrudan kayıt olabilirler. Öğrenciler, master derecesini tamamladıktan sonra doktora derecesi için aynı dalda olduğu gibi farklı bir dalda da öğrenimlerine devam edebilirler.

  Amerika’da Yüksek Eğitim

  Amerika üniversitelerde kredili sistemde Ön lisans diplomasına sahip olabilmek için 60+ kredi gerekmektedir. Lisans diploması için 120+, Yüksek Lisans için 30+ ve Doktora için 30+ krediyi tamamlamak gerekmektedir.

  Amerika’da Not Sistemi

  • A=90-100 = 4.00
  • B=80-89 = 3.00
  • C=70-79 = 2.00
  • D=60-69 = 1.00
  • F=0-59 = 0

  Herhangi bir dersten F alan öğrenci o dersi tekrarlamak zorundadır. Ancak F aldığı ders eğer seçmeli bir ders ise tekrarlamak zorunda değildir.

  Bir lisans öğrencisinin öğrenimini sürdürebilmesi için, genel akademik not ortalamasının minimum C, yani 4 üzerinden en az 2 olması gerekir. Yüksek lisans ve doktora öğrencilerinin ise en az B, yani 4 üzerinden 3 olması şarttır. Bu not düzenini sağlayamayan öğrenciye genellikle bir dönem daha okuma şansı verilir. Yine bu düzeyin altında kalınırsa okul ile ilişkisi kesilir. Ayrıca gerekli not ortalamasını tutturamayan bir öğrencinin transferi de mümkün değildir.

  Amerikan üniversitelerinde zorunlu derslerin yanı sıra öğrenciye sunulan seçmeli ders seçenekleri sayesinde öğrenciler kendi ilgi alanlarına göre yönelip eğitim alabilirler. Eğitim sisteminin yüksek lisans öğrencilerine sunduğu bir başka avantaj ise öğrenim görürken aynı anda araştırma ve eğitmenlik yapabilmesidir. Böylelikle öğrenci kendi eğitimine maddi katkı sağlayabilme imkânı bulur.

  Çoğu Amerikan üniversitesi temel olarak sömestr sistemini kullanır. Her bir sömestr ortalama 13 -15 hafta arasında değişmektedir. Bu da akademik takvim olarak Eylül – Aralık ve Ocak – Nisan ayları arasını kapsamaktadır.

  İstediğiniz alandan mezun olabilmek için gerekli olan toplam kredinin açılımı aşağıdaki gibidir;

  • Ana dersler(Core Requirements) : 70-80 kredi
  • Seçmeli dersler(Electives) : 10-15 kredi
  • Genel eğitim dersleri(Humanities) : 30-35 kredi

  Genel eğitim dersleri, genelde 2 İngilizce, 1 komünikasyon, 1 fen bilimleri, 2 humanities (felsefe, batı uygarlığı), 1 tarih, 1 sosyal bilimler, 1 devlet, 1 teknoloji, 1 kültürel bilimler ve 1 kişisel beceri geliştirme derslerini içerir.

  Amerikan Üniversitelerinde Yabancılar

  Amerikan okulları sizin kendi ülkenizde yüksek eğitime kabul edilecek niteliklere sahip olmanızı ister. Genellikle Akademik Yetenek Testi’ne (SAT) girmeniz gerekir.

  Başvuru süreci şu şekilde işler: başvuru formlarını okula başlayacağınız tarihten – muhtemelen Ağustos ayıdır – 12 ay önce göndermelisiniz. Okula başlamanızdan önceki yılın sonbaharında doldurulmuş başvuru formlarını teslim etmiş olmalısınız. Kabul veya ret mektupları takip eden Ocak ayında gelir. Sonraki bir iki ayda ücret konusu halledilir, vize alınır ve yazın sonunda gitmek için son ayarlamalar yapılır.

  Amerika öğrenim açısından bu tarz avantajlar sunmasının yanında, 20 milyonu aşkın yabancı nüfusu ile de birçok etnik kültürün bir arada yaşamasına imkân sağlayan bir ülkedir.

  Amerika’da Üniversite Eğitimi için Fiyatlar

  Amerika’da üniversite eğitimi  için araştırma yapıyor ve lise eğitiminizi Amerika’da okumaya karar verdiyseniz detaylı bilgi ve kabul şartları için bizimle iletişime geçebilirsiniz.