• Türkçe
 • English
 • İNGİLTERE’DE LİSE EĞİTİMİ

  İngiltere elbette İngilizce öğrenmek için gidilebilecek en iyi yerdir. Bunun yanısıra koyunlarla bezenmiş yemyeşil doğası, zengin tarihi ve kültürü ve bunları moderniteyle mükemmel bir şekilde harmanlamış sayısız müzeyle dolu şehirleriyle görülmeye değer bir yerdir. Mizah anlayışı, futbol ve değişik yemek anlayışlarıyla ünlü bir ülkedir.

  KISACA İNGİLTERE:

  • Nüfusu:60.6 milyon
  • İklim:Güneybatı rüzgarlarının hakim olduğu ılıman bir iklimi vardır. Yılın büyük kısmı bulutludur.
  • Başkent:Londra
  • Yönetim şekli:Meşruti monarşi
  • Para birimiİngiliz sterlini
  • Din:%71.6 Hıristiyan (Anglikan, Katolik, Presbiteryen, Metodist), %2.7 Müslüman, %1 Hindu, %1.6 Diğer, %23.1 belirtilmemiş ya da herhangi bir dine mensup değil
  • Diller:: İngilizce, Galce (Galler nüfusunun %26sı), Galcenin İskoç formu (İskoçya’da yaklaşık 60.000 kişi)
  • Ulusal bayram:İngiltere’de kutlanılan tek bir belirli ulusal gün yoktur

  İngiltere’de Eğitim Sistemi

  İngiltere’de 11-13 yaş arası öğrenciler (7, 8 ve 9. sınıflar) Türkiye’deki orta okula benzer şekilde Secondary School’a giderler. 14-15 yaşlarında (10 ve 11. sınıflar) Secondary School Graduation adında bir “orta okuldan mezun olma” dönemi yaşarlar ve son olarak 16-17 yaşlarında (12 ve 13. sınıflar) “üniversiteye hazırlık” olarak adlandırdıkları dönemden geçerler ve bundan sonra da üniversite hayatına atılırlar.

  İngiltere’de ayrıca eğitim sistemi tek bir bakanlık tarafından yönetilmez; İskoçya’nın, Galler’in ve Kuzey İrlanda’nın bağımsız eğitim bakanlıkları vardır; sistemleri sınavlar ve müfredat açısından farklılık gösterebilmektedir.

  GCSE

  General Certificate of Secondary Education, yani Ortaöğretim Genel Sertifikası, İngiltere, Galler ve Kuzey İrlanda’da 15-16 yaşlarındaki ortaöğretim öğrencilerinin bir kaç farklı alanda aldığı akademik bir kalifikasyondur. Ancak herkes bu ülkelerdeki herhangi bir eğitim kurumundan istedikleri zaman başvurabilirler.

  GCSE zorunlu bir sınav değildir, ancak 14-16 yaş arası öğrenciler arasında geçerliliği olan en yaygın belgedir. Birden fazla GCSE de alınabilir. IB (Uluslararası Bakalorya) ya da GCE Advanced Level (GCE İleri Seviyesi – A Level) öğrencileri için bu belge istenebilmektedir.

  Sertifikanın hangi alanda alınacağı genelde öğrenci tarafından 9. sınıfta (13-14 yaş) karar verilir. Çoğu okulda seçilen alanlarda okumaya 10. sınıfta (14-15 yaş) başlanır; sınavlara ise 11. sınıfta (15-16 yaş) girilir. Kuzey İrlanda’da bu yaş grupları bir sınıf yüksektir, yani diğer yerlerdeki 9. sınıflar onlarda 10. sınıftır vs.

  Sertifika için kaç alanda ders alınacağı da değişkendir. Genelde 8-10 ders alınır, ancak daha az ya da daha fazla alanda sınava girilebilir. Devlet okullarındaki tek zorunluluk İngilizce, matematik, fen, din bilimi, beden eğitimi derslerinin 10 ve 11.sınıflarda (Kuzey İrlanda’da 11 ve 12) alınmış olmasıdır.

  İngiltere ve Kuzey İrlanda’da bir de bilgi iletişim teknolojileri (ICT) ve vatandaşlık dersleri zorunludur. Galler’de bir de Galce birinci ya da ikinci dil olarak okunmak zorundadır. Ancak hiçbir dersten sınava girmek zorunlu değildir, ancak genelde en azından İngilizce, matematik ve fen GCSE seviyesinde okunur. Seçmeli diğer dersler okula göre çeşitlilik gösterir.

  Sınavdaki not sistemi A*(yıldızlı A), A, B, C, D, E, F ve G şeklindedir. Ancak genelde sadece C’ye kadar olan notlar iş hayatında geçerlidir. Bir dersten kalanlara U verilir ve ders sertifikalarına dahil edilmez. Dersin bir kısmının okunmadığını ya da dersi geçmek için önemli bir materyalin eksik olduğunu belirtmek için X notu da verilebilir.

  IGCSE

  International General Certificate of Secondary Education,yani Uluslararası Ortaöğretim Genel Sertifikası, İngiltere’deki GCSE’ye benzeyen, ancak uluslararası geçerliliği olan bir sertifikadır.

  Cambridge Üniversitesi Uluslararası Sınavlar tarafından yapılmaktadır. Bu sınav IB Diploma programı ve A Level eğitim programı gibi programlar için öğrencinin önünü açmaktadır.

  Standart Grade

  Standart Grade ya da İskoçya Galcesindeki adıyla An Ìre Choitchinne, İskoçya’da GCSE’nin yerine verilen sertifikadır. Ortaöğretimin 3. ve 4. yıllarında sınavlarına girilir. Kasım ayı civarlarında bir ‘başlangıç’ sınavına, yani Prelimenary Exam’e girilir, esas önemli sınav ise Mayıs ayında yapılır.

  Üç alt aşama vardır, bunlar: Temel Seviye (Foundation Level / Bun Ìre), Genel Seviye (General Level / Meadhan Ìre) ve Kredi Seviyesi (Credit Level / Sàr Ìre) olarak adlandırılır. Öğrenci genelde bir oturumda Genel ve Temel seviyeyi, ya da Genel ve Kredi seviyelerini bir arada almaya çalışır.

  Notlar en iyisi 1 olmak üzere, 1’den 7’ye kadar rakamlar halinde verilir. National Qualification (yani Ulusal Kalifikasyon, kısaca NQ) ve Scottish Credit and Qualifications Framework (İskoç Kredi ve Kalifikasyon Çerçevesi, kısaca SCQF)’e göre notların karşılıkları aşağıdaki gibidir:

  Seviye Not NQ Sınavı SCQF Seviyesi
  Kredi Seviyesi 1 ve 2 Intermediate 2 SCQF 5
  Genel Seviye 3 ve 4 Intermediate 1 SCQF 4
  Temel Seviye 5 and 6 Access 3 SCQF 3
  Ders verilemedi 7 Girilemez Girilemez

  Standart Grade için alınması gereken dersler şöyledir: İngilizce; matematik; fen (kimya, biyoloji, fizik ve genel fen’den en az bir tanesi); sosyal bilimler (tarih, coğrafya ve modern çalışmalar’dan en az bir tanesi); beden eğitimi; din, felsefe ve ahlak dersi; sosyal ve kişisel gelişim dersi. Bu dersler verildikten sonra öğrenci okula göre farklılık gösteren pek çok ders arasından seçim yapabilir.

  Yatılı Özel Okullar

  Alexanders International

  Alexanders dünyanın her yerinden 11-17 yaş aralığındaki öğrencileri alan bir yatılı okuldur. Suffolk kıyısında, Bawdsey Manor Estate’te bulunmaktadır. Alexanders SKOLA okul gruplarına üyedir ve İngilizce öğretmek konusunda British Council tarafından onaylanmıştır. Alexanders, öğrencilerin performanslarını birinci elden izler, ayrıca İngilizce’yi ikinci dil olarak konuşan öğrenciler konusunda tecrübeli öğretmenlerle çalışır.

  Alexanders öğrencilerinin İngilizce dil sınavları, IGCSE ve GCSE sınavlarından yüksek başarı alması için özel bir eğitim politikası izler. Program öğrencinin ihtiyacına göre 1, 2 ya da 3 dönem sürebilir. Ayrıca bir dizi kısa dönemli kurslar ve kapsamlı bir yaz programı öğrencilere sunulmaktadır.

  Yurtdışından gelen öğrenciler ile ilgilenmekle Head of Boarding and Pastoral Staff sorumludur. Öğrenciler kampüste ayrı hanelere yerleştirilir, öğünlerini yemekhanede yetkililerle beraber yerler. Yemekler sağlıklı ve çok seçeneklidir. Haftasonları ve akşamları spor, aktiviteler ve eğitim amaçlı geziler düzenlenir.

  Okul kayıt ücreti 90 £, okul ve yatakhane ücreti dönem başı 6.900 £’dur.

  www.alexandersschool.com

  Ardingly College

  Sussex kırsal kesiminin kalbinde yer alan Ardingly Koleji, Gatwick Havaalanından 20 dakika, trenle de Londra’ya 45 dakika uzaklığındadır. Karma bir yatılı okul olan Ardingly Koleji gelenek ve yeniliğin renkli bir karışımını oluşturmaktadır.

  Ardingly öğrencileri, GCSE, A Level ve IB Diplomasından mükemmel sonuçlar alırlar. Ardingly öğrencilerine geniş kapsamlı akademik alanlar sunar, ve öğrencilerin ilgi ve yeteneği neyse, onların potansiyellerinden sonuna kadar yararlanmalarını sağlar.

  9. sınıfta öğrencilere 17 seçmeli derslere misafir olarak katılmaları fırsatını sunar, böylece öğrenci sene sonunda GCSE için en uygun ders kombinasyonunu seçebilir. 12. sınıfta öğrenciler daha geleneksel ve daha uzmanlaşmış AS ve A2 (A Seviyesi) kurslarından seçebilirler ya fda IB programına yoğunlaşabilirler.

  Öğrencilerin yarısından çoğu yoğun ama dengeli bir ders programı sunan ve Birleşik Krallık’larda ya da başka ülkelerdeki pek çok üniversite tarafından tanınan IB programını seçerler.

  Okul kayıt ücreti 100 £’dur. Bunun yanısıra yurtdışından gelen öğrencilerden bir dönemlik ücret kadar depozito alınmaktadır. Yatılı okul öğrencileri ücreti dönem başı 8.405 £, gündüz okulu öğrencileri dönem ücreti 6.150 £’dur.

  www.ardingly.com

  Buckswood School

  Buckswood Yatılı Okulu, Güney İngiltere’de bir deniz kenarı kasabası olan Hastings’de, 17. yüzyıldan kalma bir malikanenin etrafına kurulmuş geniş bir kampüse sahiptir.10-19 yaş arası 190 öğrenciden oluşur; bunların yaklaşık yarısı İngiliz, geri kalan yarısı 25 farklı millettendir.

  Okulun çok büyük olmaması, hem öğrenciler için bir ev hissi yaratmaktadır, hem de eğitimin olabildiğince bireysel olmasını kolaylaştırmaktadır.

  Spor ve aktiviteler Buckwood Okulu’nda büyük yer tutmaktadır. Okulda yüzme havuzu, geniş spor sahaları, binicilik dersleri, 4-delikle golf kursu ve tenis sahası bulunmaktadır.

  Okul kayıt ücreti 60 £, dönemlik yatılı öğretim masrafı 6.930 £’dur.

  www.buckswood.co.uk

  Cobham Hall School

  Cobham Hall Yatılı Kız Okulu, 16. yüzyıldan kalma bir malikanenin içinde, İngiliz geleneğini 21. yüzyıl vizyonuyla birleştirerek öğrencilere heyecan verici olanaklar sunar.

  Geleneksel dersler yüksek akademik standartlarla öğretilir, ve bunun yanında geniş bir seçmeli ders ve aktivite seçeneği öğrencilere sunulmaktadır. Spor, müzik, tiyatro ve pek çok açıkhava sporu buna dahildir. Öğrenciler aktivitelere katılmaları için yüreklendirilir.

  Uluslararası bir okul olan Cobham Hall Okulu, Avrupa, Afrika, Kuzey Amerika ve Asya-Pasifik’teki okulları birbirlerine bağlamayı hedefleyen Round Square organizasyonuna üyedir. Demokrasi, çevre, macera, liderlik ve uluslararası bilinç Round Square çerçevesinde öğretilen değerlerdir.

  Cobham Hall Okulu öğrencileri, sürekli ufuklarını genişletip kendilerini geliştirmeyi ve bunu yaparken de en yüksek akademik başarıyı hedeflemektedirler.

  www.cobhamhall.com

  Dover College

  1871 yılında kurulmuş Dover Koleji, Kent’in güneydoğusunda olan Dover’ın kalbinde 12. yüzyıldan kalmış bir manastırda konumlanmış küçük, dinamik bir karma yatılı okuldur. Öğrenciler hala manastırın şapelini ve yemekhanesini kullanmaktadırlar.

  Okulda 11-18 yaş aralığında olan yaklaşık 350 öğrenci bulunmaktadır. Sınıflar küçüktür ve böylece öğrencilere ideal bir çalışma ortamı sunar. Öğrencilerin %30’u yurtdışından gelmektedir. 7, 8, ve 9. sınıftaki öğrenciler çok çeşitli dersler görürler. 10, 11. sınıftaki öğrenciler genelde, yeteneklerine bağlı olarak, en az 6 en fazla 10 GCSE dersi alırlar.

  Bu aşamadaki müfredat esnektir ve öğrencilerin kendi ihtiyaçları ve ilgileri doğrultusunda bir program oluşturmasını sağlar. 12. sınıf ve sonrası için 20’den fazla ders arasından onları üniversiteye hazırlayacak isteklerine bağlı AS/A Level dersleri seçerler.

  Öğrenim ücretleri 13 yaş üstü öğrenciler için dönemlik 3995 £, yatılı konaklama ücretleri 13 yaş üstü öğrenciler için 8232 £’dur.

  www.dovercollege.org.uk

  Ellesmere College

  1884’te kurulmuş North Shropshire kırsal alanında bulunan karma bir yatılı okul olan Ellesmere Koleji, yüksek kalitede bir ders sınıfı eğitiminin yanısıra müfredat dışı sanatsal, atletik ve açık mekan aktivitelerine de yer vermektedir. Yaklaşık 500 öğrenciden 170’ten fazlası yatılı öğrenci, %8 kadarı da yabancı öğrencidir.

  Okulda dört erkek, iki kız yurdu bulunmaktadır. Yurtlarda her öğrenci için çalışma alanı, dinlenme odası ve hatta bir yurtta sauna bulunmaktadır.

  Öğrencilerin boş zamanlarında katılabilecekleri pek çok kulüp, bir sanat merkezi ve süreklii değişen aktiviteler vardır. Bu aktiviteler genelde bir kaç gün boyunca sürmektedir.

  Ellesmere Koleji’nde okumak son derece esnektir, öğrencilerin hem okullarında üstün bir başarı sağlayıp, hem de sosyal alanda kendini geliştirmesi ve rahat olabilmesi hedeflenmektedir.

  Okul kayıt ücreti 50 £, garanti depozitosu 200 £’dur. Yurtdışından programa katılan öğrenciler ayrıca bir dönemlik ücreti sonra geri verilmek üzere depozito olarak yatırmalıdır.

  13 yaş üstü yatılı okul öğrencilerinin dönemlik ücreti 7830 £, gündüz okulu öğrencilerinin dönemlik ücreti ise 4815 £’dur. İngilizcesi yetersiz öğrenciler için verilen İngilizce dersleri ek ücrete tabidir.

  www.ellesmere.com

  Kent College

  Kent Koleji’nde ayrıca bir Uluslararası Çalışma Merkezi bulunmaktadır. Burada öğrenciler özel dil hocalarıyla sözlü ya da yazılı İngilizcelerini eğer yetersiz buluyorlarsa geliştirebilirler.

  Okulun akademik başarısı yüksek, sanatsal alanda ve spor alanında olan faaliyetleri aktiftir. Her öğrenciye derslerinde birebir yardımcı olunmaktadır.

  Yatılı okul öğrenci ücretleri dönemlik 9.452 £, gündüz öğrencilerinin dönemlik ücreti 5.957 £’dur.

  http://kentcollege.com/

  King Edward’s School

  Surrey’de bir kenar kasabası olan Witley’de bulunan King Edward’s Okulu’nda yaklaşık 480 öğrenci bulunur. Bunlardan 300 kadarı yatılı öğrenci, yaklaşık %20’si de İngiltere dışında 30 farklı ülkeden gelmektedir. Okul sonrası pek çok aktivite bulunmaktadır. Okul ayrıca 12. sınıf öğrencilerine IB programını da sunmaktadır. 1553 yılında kurulmuş okul, öğrencilerine yüzyıllardan beri devam eden eğitim tecrübesini aktarmaktadır.

  Okul kayıt ücreti 100 £ olup yurtdışından gelen öğrencilerin 7.760 £’luk bir depozito ücreti ödemeleri gerekmektedir. Yatılı okul öğrencileri için dönemlik ücret 7.760 £, gündüz okulu öğrencileri için dönemlik ücret 5.575 £’dur.

  King’s School

  Rochester’da bulunan King’s School, dünyadaki en eski koro okulu ve ülkedeki ikinci en eski okuldur. Rochester Katedrali’nin komşusu ve ülkedeki en güzel Norman kalelerinden biri olan okul, Georgian ya da Victorian binalarla ilgili pek çok listenin başında bulunmaktadır. Londra’ya arabayla bir saatten biraz fazla uzaktadır.

  King’s Okulu, 25 metrelik kapalı yüzme havuzu, son sınıflar için özel ders çalışma ve kendine ait bilgisayar laboratuvarlı merkezi ve David Dann Müzik Odası ile geçen yüzyıl sırasında inşa edilip tasarlanmıştır. Fiber optik ve bakır kablolardan oluşan yeni sistemiyle intranet, internet ve telefon sistemlerini yeniden tasarlamış, kampüsün her yerine kurmuştur.

  King’s Okulu’nda kızlı erkekli 3-18 yaş arası 700’den fazla öğrenci bulunmaktadır. Bunlardan 50’si yatılı öğrenci, %9 kadarı da yabancı öğrencidir. Neredeyse bütün öğrenciler üniversiteye başlamadan önce A Level’a ulaşırlar. Yatılı okul öğrencileri için dönemlik ücret 9.350 £, gündüz okulu öğrencileri için 6.910 £’dur.

  www.kings-school.co.uk

  Lancing College

  Lancing College, İngiltere’nin güney kıyısında, Brighton’dan 20 dakikalık mesafe uzaklığında konumlanmıştır. 150 yıl önce kurulmuş ve bugün %15’i uluslararası değişim öğrencileri olmak üzere 13-18 yaş arası 450 öğrenciye eğitim vermektedir.

  13 yaşındaki öğrenciler için ilk yılın müfredat öğrenciye dengeli ve geniş bir eğitim verir. Ondan sonra Lancing Koleji öğrenciye geleneksel GCSE programını ve ardından da üniversite girişi için A Level programını sunar. Neredeyse her öğrenci üniversiteye girer ve her sene bunlar arasında Oxford ve Cambridge’in de bulunduğu aşağı yukarı 12 farklı üniversite kazanılır.

  Yatılı okul öğrencilerin dönemlik ücreti 8.925 £, gündüz okulu öğrencilerinin dönemlik ücreti 6.235 £’dur.

  www.lancingcollege.co.uk

  Newlands School

  Newlands Okulu 7-18 yaş arası öğrencilere kalifiye bir eğitim sunan karma bir okuldur. Brighton ve Eastbourne yakınlarında olan East Sussex’te, inanılmaz bir doğal güzelliğin ortasında olan Newlands, her bireyin yeteneklerini geliştimesi konusunda yüreklendirildiği küçük bir okuldur.

  Küçük sınıflarda etkili öğrenimi sağlayarak akademik başırısını diğer okullardan kayda değer şekilde yüksek tutan Newlands Okulu, her öğrencini potansiyallerini sonuna kadar kullanması için öğrenciyi yakından izler ve destekler. Müfredat geniş ve çok yönlü tutularak ders dışında da pek çok aktivite sunulmaktadır.

  Yatılı okul öğrencilerin dönemlik ücreti 7.500 £, gündüz okulu öğrencilerinin dönemlik ücreti 3.338 £’dur.

  www.newlands-school.com

  Royal Wolverhampton

  Royal Wolverhampton Okulu Birmingham’dan yarım saat, Londra’dan da araba ya da trenle iki saat uzaklıktadır. 1850’de kurulan okulun hamisi Ana Kraliçe Elizabeth’tir. Okula öğrenciler 10 yaşından itibaren kabul edilmeye başlanır. Okul öğrencilerini sınavla kabul etmektedir.

  Hem A Level hem de GCSE sınavlarından mükemmel sonuçlar çıkaran Royal Wolverhampton, yıllardan beri kendini sürekli geliştirmiş ve güçlü bir okul haline getirmiştir. 2001 yılında öğrencilerin yarısından fazlası ülke ortalamasının üzerinde sonuçlar çıkartmıştır.

  Yine aynı yıl okul, Oxford ve Cambridge üniversitelerine 3 öğrenci vermiştir. Okulun münazara takımı Oxford ulusal finallerine geçmiş, 16 yaş altı basketbol takımı ise ulusal çeyrek finale katılmıştır.

  Okulun geleneksel dış görünümünün altında tamamen donatılmış bir oukl bulunmaktadır. 25 metrelik ısıtmalı bir kapalı havuz, dans stüdyosu; konferans salonu; kafe; 3 bilgi teknolojileri odası; sanat, zanaat ve dizayn merkezi; kütüphane; tiyatro ve son teknolojilerle donatılmış bir müzik odası vardır. Yeni 12. sınıf merkezi bir internet cafe olarak tasarlanmıştır.

  Yatılı okul öğrencilerin dönemlik ücreti 7.695 £, gündüz okulu öğrencilerinin dönemlik ücreti 3.870 £’dur

  www.newlands-school.com

  Seaford College

  West Sussex’in kalbinde 160 hektarlık bir alana yayılmış Seaford Koleji, 10-18 yaş arası 430 öğrenciye eğitim vermektedir. Bunlardan 120’si yatılı öğrenci, %10’u da yurtdışından okumaya gelmiş öğrencilerdir.

  Okul geniş enstrüman seçenekleriyle ileri müzik, sanat ve tasarım eğitimiyle nam salmıştır. Pek çok farklı spor aktivitesinin yapıldığı okul her hava koşuluna okul bir hokey sahasına, golf alanına, yüzme havuzuna, geniş bir spor salonuna, tenis kortuna ve ayrıca herhangi başka sporlar için geniş bir açıkhava alanına sahiptir.

  Okul kayıt ücreti 200 £ olup, yurtdışından gelen öğrencilerin depozito olarak bir dönemlik ücret yatırmaları gerekmektedir. Yatılı okul öğrencilerin dönemlik ücreti 7.750 £, gündüz okulu öğrencilerinin dönemlik ücreti 4.950 £’dur

  www.seaford.org

  St Edmund’s School

  University of Kent’e komşu olan St Edmund’s, Caterbury’nin tarihi ve kozmopolit şehrinin tam ortasındadır. Londra sadece bir saat uzaklıktadır. 25 hektarlık bir alana kurulu olan okul spor, müzik ve sanat alanında nam salmıştır.

  Eğitim küçük sınıflarda ve öğrenciyle bireysel olarak ilgilenmeye dayanarak verilir. Müfredatı ulusal beklentilerin çok ötesindedir. Okuldaki en yüksek puanlar GCSE ve A Level sınavlarındaki ortalamayı neredeyse üçe katlamaktadır.

  Yatılı okul öğrencilerin dönemlik ücreti 8.300 £, gündüz okulu öğrencilerinin dönemlik ücreti 5.333 £’dur.

  www.stedmunds.org.uk

  Woodbridge School

  Yaklaşık 400 yıl önce kurulmuş Woodbridge School, tarihi Woodbridge şehrinin kıyısında 18 hektarlık güvenli ve müstakil bir alandadır. Londra, Cambridge ve Norwich bölgelerine tren bağlantısı olan merkezi bir bölgededir. 4-18 yaş arası 975 öğrenciye eğitim vermektedir. Yatılı öğrencileri kabul yaşı 13-18 yaş arasıdır.

  Okulun yurdu bir karı ve koca tarafından yönetilmektedir. Yatılı öğrenci kontenjanı 50’dir; ancak tecrübe, bu sayıda yatılı öğrencinin, özellikle evli bir çift tarafından yönetildikleri takdirde, daha ailevi bir ortam oluştuğunu göstermektedir. Okulda pek çok farklı milletten yatılı öğrenci bulunmaktadır.

  Okul akademik başarısıyla özellikle gurur duymaktadır: öğrencilerin %99’u üniversiteyi kazanmaktadır. Müzik eğitimi olağanüstü bir standarttadır. Woodbridge Okulu’nun Ulusal Gençlik Korosu’nda Britanya’daki tüm okullardan daha fazla öğrencisi bulunmaktadır.

  Satranç her öğrenciye sunulur ve bazı öğrenciler uluslararası yarışmalara katılmaktadır. Okulun yeni açılmış 350 koltuklu Steckford Tiyatrosu’nda dans ve tiyatro eğitimi verilmektedir. Aynı zamanda rugby, hokey, kriket, tennis, atletik, basketbol, yelkencilik, eskrim, binicilik, okçuluk, bedminton ve yüzme dersleri verilmektedir.

  Öğretim kayıt ücreti 50 £, okula kabul ücreti 300 £’dur. 7-9. sınıf gündüz okulu öğrencileri için dönemlik ücret 3.940 £, 10. sınıf ve üstü için gündüz okulu dönemlik ücreti 4.152 £’dur. Her yaştan yatılı okul öğrencileri için dönemlik ücret 7.336 £’dır.

  www.seckford-foundation.org.uk

  Wycliffe College

  1882 yılında kurulmuş ve Cotswold kıyısında 24 hektarlık bir alana yayılmıştır. İlk ve ortaöğretim, gündüz okulu ve yatılı okul karışımından oluşan yaklaşık 400 öğrenci okutmaktadır.

  Bireysel bir öğretimi hedefleyen Wycliffe’te, pek çok öğrenci GCSE ve A Level sınavlarında tüm derslerden A almıştır. Pekçok Oxford ve Cambridge başarısına imza atmış okul, özellikle prestijli öğrencilere ulusal ödüller bile kazandırmıştır.

  Okul ayrıca geniş spor ve ders dışı aktivite seçeneklerine sahiptir. Okul ayrıca yurtdışından gelen öğrencilere yardımcı olması için yepyeni bir İngilizce merkezi açmıştır.

  Yurtdışından gelen öğrencilerin 8.000 £’luk bir depozito ödemeleri gerekmektedir. 9. sınıf gündüz okulu öğrencileri dönemlik ücreti 4.840 £, 10. sınıf ve üstü öğrenciler için gündüz okulu dönemlik ücreti 5.290 £’dur. 9-11. sınıf yatılı okul öğrencileri dönemlik ücreti 7.975 £, daha büyük öğrenciler için yatılı okul dönemlik ücreti 8.070 £’dur.

  www.seckford-foundation.org.uk

  Bellerby’s College

  120’den fazla sayıda ülkeden gelen öğrencileri ağırlayan Bellerby’s College, şu ana kadar Britanya’daki tüm üniversitelere mezun vermiştir. Bellerby’s öğrencilerine yoğun akademik bir çalışma, profesyonel bir İngilizce eğitimi, dinamik bir öğretmen kadrosu sunar ve üniversite seçiminde de öğrenciye tam destek verir.

  A Level öğrencileri Oxford ve Cambridge üniversiteleri ve tıp okulları için özel olarak eğitilir, ayrıca Cambridge Üniversitesi’nin Bellerby’s A Level öğrencilerine ayrılmış 3 kontenjanı bulunmaktadır. A Level öğrencilerinin %60’ı İngiltere’nin en iyi 20 üniversitesini kazanmıştır, okul genelindeki öğrencilerin %53’ü ise İngiltere’nin en iyi 30 üniversitelerini kazanmıştır.

  Brighton kampüsü için ücretler çeşitli programlar için farklılık göstermekle beraber 3.760 £’dan başlayarak 5.670 £’a kadar çıkar. Konaklama seçenekleri de çeşitlidir, standart, başka bir öğrenciyle beraber aile yanı konaklama en ucuz seçenek olup 1.260 £’dur, bununla beraber öğrenci yurdunun suit odasında tek kişi kalmak 3.590 £’la en yüksek ücretli seçenektir.

  Bunların yanısıra tek başına aile yanı konaklama, tek kişi ya da başka bir öğrenciyle beraber ‘plus’ programında aile yanı konaklama, standart öğrenci yurdunda paylaşılan ya da tek kişilik oda gibi seçenekler de bulunur.

  Cambridge, Londra ve Oxford kampüsleri için öğretim ücretleri GCSE programı için dönemlik 5.400 £, A Level için 5.670 £’dur. Konaklama seçenekleri Brighton kampüsündeki gibi olup ücretleri 1.490 £ ile 3.110 £ arasında değişmektedir.

  www.bellerbys.com/english

  Fettes College

  1870’te kurulmuş Fettes Koleji, Edinburgh’un merkezinden yaklaşık bir buçuk kilometre uzakta 40 hektarlık bir alana yayılmıştır. Edinburgh Havaalanına ve tren istasyonuna da 20 dakika uzaklıktadır.

  Her öğretmene 8 öğrencinin düştüğü, bireysel öğrenime önem veren, bilişim teknolojilerindeki son gelişmelerle donatılmış sınıflar ve kampüs genelinde kablosuz internet bağlantısı sunan Fettes Koleji, İskoçya’daki en iyi okuldur. A level ve GCSE sınavlarından alınan sonuçlar İskoçya’daki en iyi sonuçlar olup, son on yılda Oxford ve Cambridge üniversitelerine verdiği öğrenci sayısı İskoçya’daki tüm okullardan fazladır.

  İskoçya’nın popüler üniversitelerinden olan St Andrews, Edinburgh, Glasgow ve Aberdeen üniversitelerine ve İngiltere’de Durhami Bath, Bristol ve UCL üniversitelerine öğrenci vermiştir. Bunun yanısıra Fettes mezunları North Carolina Üniversitesi’ne gidebilmek için prestijli Morehead Bursu’nu kazanmışlardır.

  Fettes Koleji aynı zamanda çeşitli spor dallarında da büyük başarılar göstermiştir. Pek çok öğrencimiz şu an ulusal ve yerel takımlarda oynamaktadır ve Fettes bugün de İskoçya için pek çok oyuncu yetiştirerek rugby geleneğini sürdürmekten gurur duymaktadır. Kız hokey ve lacrosse takımları İskoçya’daki en iyilerdendir ve eski ulusal eskrim koçu tarafından yetiştirilen mükemmel bir eskrim takımı da bulunmaktadır.

  Fettes’te bulunan müfredat dışı diğer aktiviteler de tırmanış, kayak, kano sporu, bisiklet, yelkencilik olarak sıralanabilir. Fettes aynı zamanda sanat aktiviteleri açısından zengindir. Resim öğrencilerinin eserleri Fettes Galeri’sinde sergilenirken Edinburgh’ta halka açık çeşitli salonlarda öğrenciler konserler vermiştir.

  Geçmişte sanat alanındaki A Level performansı da diğer İskoç özel okullarıyla karşılaştırılamazdır. Ayrıca öğrencilerin öğrenebileceği müzik enstrümanları sayısı ve performans olanakları çok geniştir.

  Fettes Koleji 13-18 yaş arası öğrencilerin eğitim gördüğü karma bir yatılı okuldur. 35 farklı ülkeden uluslararası öğrenciler tarafından ziyaret edilmektedir. Ayrıca İngilizcesi yetersiz olanlar için yazın hızlandırılmış dil kursu programı da mevcuttur.

  Fettes Koleji 13-18 yaş arası öğrencilerin eğitim gördüğü karma bir yatılı okuldur. 35 farklı ülkeden uluslararası öğrenciler tarafından ziyaret edilmektedir. Ayrıca İngilizcesi yetersiz olanlar için yazın hızlandırılmış dil kursu programı da mevcuttur.

  www.fettes.com

  Queen Ethelburga’s College

  Birleşik Krallık’taki en iyi özel okullardan biri olan Queen Ethelburga Koleji, 11-21 yaş arası kız ve erkek çocuklara günlük, haftalık ya da tamamen yatılı eğitim sunmaktadır.

  A Level sınavlarını öğrencilerin %99,6’sı geçmektedir ve GCSE başarısı da ortalamanın üstündedir. Öğrencilerin %98’i Oxford ve Cambridge’in de içinde bulunduğu seçkin üniversitelere yerleşmektedir. Öğrencilerin %77’si A ve B notlarıyla derslerinden geçmektedir.

  Okulun öğrnecilere suınduğu aktiviteler ve kulüpler son derece geniş kapsamlıdır. Bunların arasında: Rugby, Futbol, Kriket, Basketbol, Hokey, Atletik, Tenis, Voleybol, Yüzme, Fitness, Dans, Bale, Modern Dans, Drama, Judo, Kendini Savunma, Okçuluk, Eskrim, Karate, Trambolin, Golf, Edinburgh Dükü Ödülü, Yoga, Japonca, Çince, Masa Tenisi, Film ve Medya, Sanat ve Zanaat, Frizbi, Devlet ve Poltika, Scrabble, Satranç, Ses ve Işık Mühendisliği, Koro, Enstrümantal Müzik, Ses ve Müzik Kompozisyonu gibi aktiviteler bulunmaktadır.

  Yatılı bir okul olan Queen Ethelburga’s Koleji, yurtta konaklamak isteyen öğrencilere sıcak ve ilgi dolu bir ortam sunar. Her katta öğrencilerin boş vakitlerini geçirebilecekleri lobi şeklinde mutfaklar, çanak anten TV ve DVD player ve müzik merkezi bulunmaktadır.

  Öğrenciler tavşan, hamster ya da balık gibi küçük ev hayvanları getirebilirler (ancak yılan, örümcek gibi hayvanlara izin verilmez). Her haftasonu yatılı öğrenciler için aktiviteler, dışarı çıkıp sinema, buz pateni, gezilere ve parklara gitme seçenekleri bulunur. Her türlü yaş grubuna hitaben eğlence seçeneği vardır.

  Her odada öğrenciye özel (zaman kısıtlamalı) televizyon ve dvd player, müzik seti, telefon, çay/kahve tesisatı, vantilatör, banyo, buzdolabı, saç kurutma makinesi, ütü masası, giysi asacağı, ayarlanabilir merkezi ısıtma, yangın çıkışı, raflar, dolaplar, duvar saati, masa lambası, ayna ve poster vb şeyler için öğrenciye ait pano bulunur.

  8-11. sınıf gündüz okulu öğrencileri için dönemlik ücret 2.895 £, 12. sınıf gündüz okulu öğrencileri için 3.185 £, 13. sınıf öğrencileri için 2.185 £’dur. Yatılı sınıf öğrencileri için 8-10. sınıf dönemlik ücretleri 9.995 £, 11. sınıf ve üstü için 10.995 £’dur.

  www.queenethelburgas.edu