• Türkçe
 • English
 • AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ’NDE LİSE EĞİTİMİ

  Plus Education& Career’in size sunduğu lise değişim programı ile ile Amerika’da okumak İngilizce’nizi geliştirmenin en iyi yollarından biridir. Burada derslerden sonra sayısız doğal güzelliği ve Amerika’nın kozmopolit kültürünü keşfe çıkabilir; ziyaretiniz sırasında Cadılar Bayramı, Şükran Günü ve Noel gibi kutlamalara katılabilirsiniz.

  Amerika’da Eğitim Sistemi

  Amerika’da liseler aşağıdaki şekilde gruplanmıştır;

  Public schools, (devlet okulları) bölgelere göre gruplandırmışlardır. Öğrenciler ikamet ettikleri bölgeye ve mahalleye göre okullara yerleştirilir. Bundan dolayı Amerika’da bir devlet okulundaki değişim programına katılmak isteyen öğrenciler sadece aile yanı konaklama seçeneğine sahiptir.

  Private schools,aile yanı konaklama seçeneği dışında yatılı okul ya da eğer okul bir üniversiteye bağlıysa ya da anlaşmalıysa üniversite yurdunda konaklama seçenekleri de bulunur. Eğitim açısından da daha kendilerine has müfredatlar izleyebilmektedirler.

  Sınıf başına düşen öğrenci sayısı da daha düşüktür. Özel okul öğrencilerinin genelde %98’i üniversitelere yerleştirilebilmektedirler.

  Sınav ve Not Sistemi

  Amerika’da notlar A, B, C, D ve F harfleriyle ifade edilir. Bunlardan en yüksek not A olup, en düşük not F’dir ve dersten kalındığını belirtir. Bu harflerin yüzlük sistemde karşılığı şöyledir: A = 90 ve üstü, B = 89 – 80, C = 79 – 70, D = 69 – 60, F = 59 ve altı.

  Türkiye’deki not sistemiyle karşılaştırınca her ne kadar Amerika’da bir dersten geçmek daha zor görünse de, sene sonu dersin ortalaması genelde tek bir sınava bağlı değildir.

  Her ne kadar bu da dersten derse değişim gösterebiliyor olsa da, genel uygulama ödevlerin, derse katılımın, dersteki genel tavrın, dönem boyunca yapılan küçük testlerin ve vize ve final sınavlarının genelinin oluşturduğu bir portfolyoya not verilmesidir. Türkiye’deki sistemin aksine öğrencinin notu daha az genel sınavlara dayanmaktadır.

  Ülke çapında yapılan tek sınav üniversite giriş sınavı olan SAT’tır. Bu sınavda matematik ve sözel yetenekler sınanır.

  Öğretim Yılı

  Öğretim yılı, okula göre Ağustos ortası, sonu ya da Eylül ortasında başlayabilir. Yıl sonu en erken Mayıs ortası ya da en geç Temmuz ortasını bulabilir. Çoğu özel okul iki dönemlik sistemi kullanır. (Güz dönemi = Eylül-Aralık, Bahar dönemi = Ocak-Temmuz) Bu sistemde genelde Aralık / Ocak aylarındaki bayramlar için 3-4 haftalık bir tatil dönemi olur. Bazı özel okullar ise üç dönemlik sistemi kullanır (Güz dönemi = Ağustos-Kasım, Kış dönemi = Kasım-Mart, Bahar dönemi = Mart-Temmuz). Genelde her dönem arası bir hafta ve Aralık / Ocak aylarında da 1-2 haftalık bir tatil olur.

  Dersler genelde 8:00’de başlayıp öğleden sonra 3:00’e kadar sürebilir. Her dersin süresi yaklaşık 45 dakikadır.

  Ana dersler

  Ana dersler okula göre değişse de genel olarak ana dersler şöyledir:

  İngilizce (yazı yazma ve kompozisyon, İngiliz Edebiyatı, Amerikan Edebiyatı)
  Tarih (dünya tarihi, ABD tarihi, Avrupa tarihi)
  Dil (İpanyolca, Fransızca ya da Almanca)
  Matematik (Geometri, Algebra I, Algebra II)
  Müzik / sanat (okulun koşullarına göre farklılık gösterir)
  Fen (Dünya, çevre bilimi, biyoloji, kimya)

  KISACA AMERİKA:

  Nüfusu:300 milyon
  İklim:Genelde ılıman, ancak Hawaii ve Florida tropik, Alaska arktik, Mississippi nehrinin batısı yarıkurak, ve güney batıda Great Basin bölgesi kuraktır; kuzeybatıda kış sıcaklıkları düşüktür
  Başkent:Washington DC
  Yönetim şekli:Anayasal sisteme dayalı federal demokrasi
  Para birimiAmerikan doları
  Din:%52 Protestan, %24 Katolik, %2Mormon %1 Yahudi, %1 Müslüman, Diğer %10, herhangi dine mensup olmayanlar %10
  Diller:Resmi dili İngilizce olmasına rağmen geniş bir azınlık grubu İspanyolca konuşmaktadır.
  Ulusal bayram:Bağımsızlık Günü, 4 Temmuz (1776)

  Özel Okullar

  Darlington School

  İngiliz ev sistemine uyarlanmış yaşam alanı ve yatılı öğrencileri günlük ailelerle eşleştiren Roma Ebeveyn Programı ile öğrencileri hem sosyalleştiren hem farklı kültürlerle birleştiren bir okuldur.

  Darlington Schoolda Futbol ve tenis üzerine senelik özel eğitim veren spor akademisi bulunur. İngiliz Dili, İngiliz Edebiyatı, Avrupa Tarihi, Dünya Tarihi, Amerikan Tarihi, Macro/Micro, Ekonomi, Psikoloji, Calculus (AB), Calculus (BC), İstatistik, Fransızca IV, Fransızca, İspanyolca, İspanyol Dili, İspanyol Edebiyatı, Kimya, Biyoloji, Fizik, Fizik B, Fizik C, Çevre Bilimi, Bilgisayar, Sanat Tarihi, Müzik Teorisi konularında denklik sınavına girilebilir.

  Darlington Schoolda Futbol ve tenis üzerine senelik özel eğitim veren spor akademisi bulunur. İngiliz Dili, İngiliz Edebiyatı, Avrupa Tarihi, Dünya Tarihi, Amerikan Tarihi, Macro/Micro, Ekonomi, Psikoloji, Calculus (AB), Calculus (BC), İstatistik, Fransızca IV, Fransızca, İspanyolca, İspanyol Dili, İspanyol Edebiyatı, Kimya, Biyoloji, Fizik, Fizik B, Fizik C, Çevre Bilimi, Bilgisayar, Sanat Tarihi, Müzik Teorisi konularında denklik sınavına girilebilir.

  Darlington School’da Post-AP İspanyolca, organik kimya, müzikal tiyatro, sinema, bando, tenis ve futbol, İspanyolca, Fransızca, Video Üretimi I, II, fotoröportaj, grafik tasarım, gazetecilik, bilgisayara giriş, ileri düzey web tasarımı, bilgisayar ve robotik, AP bilgisayar, drama, koro, orkestra ve daha pek çok farklı konuda eğitim verilir.

  Öğrenciler softball (G), cross country, futbol (B), yüzme ve dalış, tenis, güreş, lacrosse, golf, baseball (B), soccer, vücut geliştirme gibi sporlar üzerine ders alırken bunun yanında drama kulübü, yayın kulübü, koro ve daha pek çok kulüpte sosyaleşir. ve toplumsal faaliyetler üzerine çalışmalara katılırlar. Hafta sonları kampus ve kampus dışı gezilere yer verilir.

  Sınıflar 9-12

  Öğretmen-öğrenci oranı 1:14

  Sınıf mevcudu 14

  Yatılı/yatısız öğrenci oranı %35:%47

  Uluslar arası öğrenci oranı %9

  Fiyatlar 36,800 US$ senelik eğitim ücretidir. Ekstra olarak senelik 2500 US$ harcama yapılabilir.

  www.darlingtonschool.org

  St. Johnsbury Akademi

  60 milyon dolar harcanmış kampusü ve 2009’da yapılmış yeni yatakhanesi ile muhteşem bir yaşam alanı sunan St. Johnsbury Akademi, 219 farklı ders seçeneği, 60dan fazla kulüp aktivitesi ve spor faaliyetleri ile Vermont bölgesindeki en seçkin okullardan biridir.

  21 farklı ders için denklik sınavı vardır. Bu dersler, İngiliz Dili ve Kompozisyon, İngiliz Edebiyatı ve Kompozisyon, Amerikan Tarihi, Avrupa Tarihi, Amerikan Devleti ve Politikası,Psikoloji, Calculus AB, Calculus BC, İstatistik, Bilgisayar A: JAVA, Biyoloji, Kimya, Fizik C: Mekanik, Fizik C: Elektrik ve Manyetik, Çevre Bilimi, Sanat: Resim, Fransız Dili, İspanyol Dili, Japon Dili ve Kültürü, Müzik Teorisidir.

  STEM Engineering – Science, Technology, Engineering, Math-(fen, teknoloji, mühendislik, matematik) kursları, kariyer ve teknik eğitim programları, ikinci dil olarak İngilizce, psikoloji, çevre bilimi, İspanyolca, Fransızca, Japonca, Latince, Çince, Dijital Grafik ve Tasarım, Mimari İlustrasyon, Bilgisayar Sertifikası (A+ ve Network), Web Tasarımı üzerine eğitim verilir.

  Sanat alanında bünyesinde barındırdığı The Charles Hosmer Merkezi, sanat üzerine 40dan fazla ders sunar. Bunların arasında Oyunculuk, fotoğrafçılık, sahne tasarımı, çizim, resim, moda tasarımı, grafik tasarımı, baskı, seramik, modern dans ve popüler dans, kelt sanatları, heykel, koro, jazz band ve daha birçok alan bulunmaktadır.

  Global bir eğitim için The Colwell Center, St. Johnsbury Akademisini destekler. Uluslar arası alanda öğrencilerin profesyonellerle görüşebilmelerini sağlamak amacıyla Harvard Üniversitesine bağlı olan Weatherhead Merkezi ile birlikte çalışır.

  Amerikan Futbolu, Çim Hokeyi, Cross Country, Soccer, Basketbol, Güreş, Buz Hokeyi, Jimnastik, Kayak, Baseball, Lacrosse, Tenis, Frizbi gibi spor faaliyetlerinin yanında, 60dan fazla kulüp ve aktivite imkanı vardır. Bunların arasında tiyatro akademisi, bando, badmington, Çince, satranç, yaratıcı yazarlık, dans, çevre kulübü, matematik turnuvaları, ahşap işleme,yoga ve daha birçok kurs bulunmaktadır.

  Hafta sonları Boston (3saat), Montreal (2 saat), Burlington (1.5 saat) gibi yakın şehirlere geziler düzenlenir. Dağ bisikleti turları, camping, kayak, tiyatro, müze, alışveriş ve diğer kültürel aktiviteler ile öğrenciler sosyalleşir.

  Sınıflar 9-12

  Öğretmen/öğrenci oranı 1:8

  Sınıf mevcudu 12

  Yatılı/yatısız öğrenci oranı 1:3

  Öğrenci sayısı 1000

  Kız/erkek oranı 1:1

  Uluslar arası öğrenci oranı %18

  Fiyatlar

  Okulun senelik ücreti 39900 US$’dır, ortalama 100 US$ aylık kişisel harcamalar için ayrılabilir.

  Yaz Okulu ücreti 5400 US$’dır.

  www.stjohnburyacademy.org

  The Perkiomen School

  Perkiomen 1875 senesinde Pennsylvania’nın kırsal alanında kurulmuş, geleneksel görüntüsüyle ve mükemmel çevresiyle kişilere en güzel yerde gelişme ve öğrenme imkanı sunan, şehre sadece 1 saat uzaklıkta olan ve modern olanların hepsine sahip bir okuldur. Küçük bir okul için pek çok sayıda spor takımı, kulüpleri, toplulukları vardır. Öğrencilerini her şeyi denemeleri için teşvik eder ve böylece yeni yetenekler, ilgi alanları, tutkuları açığa çıkarılır.

  Multikültürel entegrasyon ve kültürlerarası anlaşmayı vurgulamak okulun en önemli amaçlarındandır. PERK, okulu zenginleştiren farklılıkları kutlarken, hem öğrencilere hem öğretmenlere ortak yanları görmeleri için destek verir.
  The Perkiomen School İngilizce, İspanyol Dili ve Edebiyatı, Latince, Kimya, Biyoloji, Fizik, Calculus, İstatistik, Bilgisayar, Amerikan Tarihi, Avrupa Tarihi, Amerikan Devleti ve Politikası, Sanat ve Sanat Tarihi dersleri için denklik sınavı yapar.

  İngilizce (ESL) I-V, Latince I-V, İspanyolca I-V, bilgisayarlı uygulama I- II, bilgisayar programcılığı, AP bilgisayar A, ileri düzey java dersleri verilirken, sanat alanında uygulamalı sanat stüdyosu, seramik, resim-çizim, fotoğrafçılık, dijital fotoğrafçılık, dijital tasarım, drama, müzik, koro, şov ekibi, küçük orkestra, orkestra, telli çalgılar ve diğerleri üzerine pek çok farklı eğitim verilir.

  Spor faaliyetleri arasında futbol, golf, soccer, cross country, çim hokeyi, yüzme, güreş, halter, lacrosse, softball, baseball gibi aktiveteler vardır. Bunlar üzerine profesyonel müsabakalara katılım sağlanır.

  Her haftasonu dört ile altı arası değişik aktivite yapılır. Alışveriş merkezlerine, sinema, tiyatrolara geziler düzenlenir. Perkiomen, Philadelphia’ya 1 saat, New York’a 2 saat, Washington’a 3 saattir. Buralara kültürel geziler düzenlenir, tarihi alanlar, müzeler gezilir, konserlere gidilir, restoranlarda yemek yenir ve profesyonel spor etkinliklerine katılım sağlanır.

  Sınıflar 5-12 ve Mezuniyet sonrası

  Öğretmen-öğrenci oranı 1:7

  Sınıf mevcudu 12

  Yatılı/yatısız öğrenci oranı 2:1

  Öğrenci Sayısı 273

  Erkek- kız oranı 4:3

  Uluslar arası öğrenci oranı %20

  Fiyatlar

  Okulun senelik ücreti 40900 US$’dır.

  Ekstra Harcamalar

  Başvuru Ücreti Amerika’da oturan öğrenciler için 50 US$, Amerika dışında oturan öğrenciler için 100 US$dır.

  Kitaplar için 400 US$ – 900 US$ arası bir harcama yapılır.

  1 senelik Sağlık Sigortası 1595 US$dır.

  www.perkiomen.org

  Kaliforniya Eyaleti Marymount College

  Kaliforniya’da Rancho Palos Verdes kentinde bulunan okul Los Angeles’ın merkezine 40 km uzakta Pasifik Okyanusu kıyısıyla öğrencilere okumaları için hoş bir ortam sunar. Hoş, ılıman bir iklim içerisinde olan Rancho Palos Verdes’te kışın ortalama sıcaklıklar 8-20 derece, yazın 10-21 derece arasındadır. 700’den fazla öğrenciye eğitim veren ve uzun yıllardır yurtdışı öğrencisi deneyimi olan Marymount College’dan mezun olan öğrencilerin %90’ı UCLA, USC, University of Michigan, Tulane ve Claremont College gibi seçkin üniversitelere yerleşmiştir. Ders müfredatları üniversite hayatına hazırlık amacıyla özel olarak hazırlanmışlardır. Okul bünyesinde bilgisayar laboratuvarları, kütüphaneler, bir Öğrenim Merkezi, cafe, Danışmanlık ve Transfer Merkezi, tenis kortu, yüzme havuzu ve bir de dinlenme odası barındırmaktadır.

  Konaklama için apartman tarzı öğrenci yurtları öğrencilere özel bir banyo ve mutfak sunmaktadır; ancak öğrenci tercih ederse başka bir ailenin yanında kalabilir. Okul öğrencilerin boş zamanlarında katılabilmeleri için Sinema Kampı, Futbol Kampı, Sörf Kampı, Kaliforniya gezileri ve İngilizce’sini yetersiz bulanlar için İngilizce kursları vermektedir.

  Bu okuldan mezun olanlar AA (Associate in Arts) ya da AS (Associate in Science) lisansıyla mezun olma şansına sahiptirler. Bu program, sanat ya da fen dallarındaki 4 senelik bi üniversite programının 2 senesini kapsar. Böylece öğrenci üniversiteye 2 yılını tamamlamış olarak başlar. Bazı üniversiteler bu düzeydeki öğrencileri başka şart olmaksızın üniversitelerine kabul ederler.

  Yıllık ücreti 24.052 $, dönemlik ücreti 12.026 $’dır. Yatılı okul ücreti 10.600 $dır. Sağlık sigortası, oryantasyon, bilişim sistemleri hizmetleri ek ücretlere tabidir. Ayrıca yurtdışından gelen öğrencilerden 400 $’lık bir depozito ücret istenmektedir.

  www.marymountpv.edu

  Citrus College

  Güney Kaliforniya’nın kalbinde konumlanmış her dönem yaklaşık 13.000 öğrenciye eğitim veren Citrus Koleji’in ilk iki yılı bir bakalorya programı sunulur, bununla öğrenciler Kaliforniya üniversitelerine ya da California State University’ye geçiş yapabilmektedirler. AA ve AS derecelerinin yanısıra okulda kozmotoloji, elektronik, hemşirelik, fotoğrafçılık ve diş hekimliği asistanlığı gibi pek çok alanda sertifika programları verilmektedir. Okul içerisinde bir dil laboratuvarı, bilgisayar laboratuvarı, kütüphane, Robert D. Haugh Performans Sanatları Merkezi, kafeterya, yüzme havuzu, spor salonu, tenis sahaları, golf sahası, çocuk bakım merkezi, video ve audio kayıt stüdyosu bulunmaktadır

  Öğrencilere konaklama olarak apartman şeklindeki yurtlar ya da bir aile önerilir. Okul ayrıca öğrencilere yoğun ya da yarı yoğun İngilizce kursları, Kaliforniya gezileri, golf kampı, kayak kampı ve bunun dışında öğrencilerin dersleriyle alakalı başka geziler sunmaktadır.

  www.citruscollege.edu

  MiraCosta College

  Ünlü tatil bölgesi San Diego’da olan okul, Güney Kaliforniya kıyısından sadece bir kaç kilometre ötede bir tepenin üzerinde konumlanmıştır. Her yıl yaklaşık 10.000 öğrenciye çok yönlü akademik programlar çerçevesinde eğitim veren MiraCosta Koleji San Diego’da değişim programında en fazla öğrenci alışverişi yapan okuldur.

  Öğrencilerin kullanımına açık 1.000’den fazla bilgisayarı, hem Oceanside hem San Elijo kampüsünde birer kütüphanesi ve bilgi merkezi, Oceanside kampüsünde bir dinlenme odası, istenilen her konuda ücretsiz özel ders, 1.500 öğrencinin katıldığı Service Learning projesi ve bunların yanısıra öğrencilere Kaliforniya bölgesi gezileri, sörf kampı, hızlandırılmış ya da yarı hızlandırılmış İngilizce kursları ve derslere bağlı özel geziler okulun sunduğu programlar arasındadır.

  Okul aynı zamanda her hafta öğlenleri “Kolej Saati” yapmakta, pek çok kültürel aktivite düzenlenmekte, canlı performans için sanatçılar getirilmektedir. Ayrıca okul kampüsleri içerisinde 30’dan fazla öğrenci kulübü bulunur. Okulun kadın ve erkekler için futbol, basketbol ve sörf takımları vardır.
  Konaklama olarak aile yanı konaklama seçeneği sunulur.

  www.miracosta.edu

  Quarry Lane School

  1991 yılında kurulmuş okul %15’i yurtdışından gelen 300 kadar öğrenciye eğitim vermektedir. Anaokuldan başlayarak liseye kadar eğitim vermektedir. Sınıf başına yaklaşık 17 öğrenci düşmektedir. Kaliforniya Eyaleti’nin Dublin şehrindedir. ESL ve IB programlarına üyedir. Quarry Lane School’un üniversite başarısı %90-%95 arasında değişim göstermektedir. Konaklama seçeneği olarak aile yanı konaklama sunulmaktadır.
  9. ve 12. sınıf arası öğrencilerin yıllık öğretim ücretleri 19.383 $’dır. Öğrencilerin yılın üç farklı döneminde 1.500’er $ depozito ödemeleri gerekmektedir ve okula başvuru için ayrıca 150 $’lık bir ücret ödemek gerekmektedir.

  www.quarrylaneschool.org

  Arizona Eyaleti Verde Valley School

  Arizona Eyaleti’nde bulunan Verde Valley okulu 1948 yılında dünyanın çeşitli ülkelerinden öğrencileri bir araya getirip okutmak amacıyla kurulmuştur. Hem yatılı okul hem de gündüz okulu olarak hizmet vermektedir. Okulda okuyan yaklaşık 130 öğrenciden %48’i Amerika dışından gelen öğrencilerdir. Sınıflar ortalama 11 kişiden oluşmaktadır.

  Verde Valley School ayrıca International Baccalaureate Program‘ını (Uluslararası Lisans Programı) sunmaktadır. IB Programı öğrencilere yaratıcı, evrensel ve bağımsız düşünmeyi öğretmeyi hedeflemiş iki senelik zorlu bir programdır, ancak öğrenciye hayatının ileriki aşamalarında pek çok kapıyı açacak bir fırsat sunar.

  IB Diploma Programı çerçevesinde eğitim görenler, Oxford ve Harvard’ın da dahil olduğu dünya üzerindeki pek çok prestij sahibi üniversite tarafından tanınan IB lise diplomasını kazanırlar. 11. ve 12. sınıflarda öğrenciler altı ders grubundan seçecekleri altı ders seçerler. Bu derslerden üç tanesi standart seviyede okunurken, diğer üç ders üst seviyede görülür.

  Bu derslerin yanısıra öğrencinin programı tamamlaması için bitirmesi gereken üç koşul daha vardır; bunlar öğrencinin ilgili olduğu konuyla ilgili akademik bir makale yazımı, Theory of Knowledge (TOK) yani Bilgi Teorisi dersinin ve Creativity, Action, Service (CAS) yani Yaratıcılık, Aksiyon, Hizmet programının tamamlanmasıdır. Bunlar tamamlandığında öğrenci IB Diploması’nı almaya hak kazanmış olur. IB Diplomasına sahip olan öğrencilere ayrıca pek çok üniversite burs vermektedir. Konaklama seçeneği aile yanı konaklamadır.

  Program’ını (Uluslararası Lisans Programı) sunmaktadır. IB Programı öğrencilere yaratıcı, evrensel ve bağımsız düşünmeyi öğretmeyi hedeflemiş iki senelik zorlu bir programdır, ancak öğrenciye hayatının ileriki aşamalarında pek çok kapıyı açacak bir fırsat sunar.

  IB Diploma Programı çerçevesinde eğitim görenler, Oxford ve Harvard’ın da dahil olduğu dünya üzerindeki pek çok prestij sahibi üniversite tarafından tanınan IB lise diplomasını kazanırlar. 11. ve 12. sınıflarda öğrenciler altı ders grubundan seçecekleri altı ders seçerler. Bu derslerden üç tanesi standart seviyede okunurken, diğer üç ders üst seviyede görülür. Bu derslerin yanısıra öğrencinin programı tamamlaması için bitirmesi gereken üç koşul daha vardır; bunlar öğrencinin ilgili olduğu konuyla ilgili akademik bir makale yazımı, Theory of Knowledge (TOK) yani

  Bilgi Teorisi dersinin ve Creativity, Action, Service (CAS) yani Yaratıcılık, Aksiyon, Hizmet programının tamamlanmasıdır. Bunlar tamamlandığında öğrenci IB Diploması’nı almaya hak kazanmış olur. IB Diplomasına sahip olan öğrencilere ayrıca pek çok üniversite burs vermektedir. Konaklama seçeneği aile yanı konaklamadır.

  Yatılı öğrencilerin konaklama ücreti ile beraber her şey dahil toplam ücretleri yıllık 39.900 $, gündüz okulu öğrencilerinin ücreti yıllık 21.500 $’dır.

  www.vvsaz.org

  New Mexico Eyaleti Desert Academy

  New Mexico Eyaleti’nin başkenti Santa Fe’de 1993’te kurulmuş bir lisedir. %5’i yurtdışından gelen 160 öğrenci barındırmaktadır. Okulda mevsimlik basketbol, voleybol, futbol, atletizm ve golf takımları vardır. IB ve ESL programlarına üyedir. Üniversite başarısı %95’tir. En düşük SLEP (Secondary English Proficiency) notu 55’tir. Sınıflar ortalama 11’er öğrenciden oluşur. 6-12. sınıflar bulunur. Kocaklama seçeneği olarak aile yanı konaklama sunulmaktadır.
  Başvuru ücreti 50 $, istenilen yıllık depozito ise 1000 $ olup yıllık öğretim ücreti 14.600$’dır.

  www.desertacademy.org

  Massachusetts Eyaleti Boston Commons

  Harvard gibi pek çok ünlü üniversiteye ev sahipliği yapan ve Amerika’nın üniversite şehri olarak bilinen Boston’da konumlanmış okul, yaklaşık 100 öğrenciye eğitim vermektedir. Küçük ve konsantre bir okul olan Boston Commons, kütüphane, bilgisayar laboratuvarı ve öğrenciler için lounge vardır, üstelik süper hızlandırılmış, hızlandırılmış veya yarı hızlandırılmış seçenekli İngilizce kursları, iş İngilizcesi kursu, istenildiği takdirde herhangi bir alanda özel ders, Boston turu ve okul gezileri sunmaktadır.

  Dört mevsimin de belirgin bir şekilde yaşandığı Boston’da ilkbahar ve sonbahar mevsimlerinde sıcaklık 6 – 12 derece civarlarında, yazları 15-28 derece civarlarındadır; kışlar ise soğuk ve karlı geçer. Konaklamayla ilgili olarak bir ailenin yanında ya da International Guest House (Uluslararası Misafir Evi)’nde kalınabilir. Yazları için alternatif olarak Fisher College ya da Suffolk Üniversitesi’nin öğrenci yurtları yurtdışından gelen öğrencilerin hizmetine sunulur.

  Newman School

  1945 yılında kurulan okul, Amerika’nın üniversite şehri olarak bilinen Boston şehrinde bulunmaktadır. Boston ayrıca New York ve Providence şehirlerine oldukça yakındır. Newman School, %15’i yurtdışından olmak üzere 220 öğrenciye eğitim vermektedir. 9.-12. sınıflar bulunmaktadır; sınıf başına yaklaşık 15’er öğrenci düşmektedir.

  Üniversite başarı oranı %90’dır, kazanılan üniversiteler arasında Harvard, Boston Üniversitesi, Boston Koleji, Connecticut Koleji, Michigan Üniversitesi ve Güney Kaliforniya Üniversitesi gibi okullar bulunmaktadır. Konaklama seçeneği aile yanı konaklamadır.

  Yıllık öğretim ücreti uluslararası öğrenciler için 23 500 $’dır. Ek ücret yoktur, ancak öğrencilerin kendi kitaplarını almaları beklenmektedir.

  www.newmanboston.org

  Chapel Hill-Chauncy Hall School

  Waltham kentinde bulunan okul Boston’dan yaklaşık 16 km uzaklıktadır. Sınıflar yaklaşık 5 kişiliktir. Öğretimde yenilikçi tarzlara kucak açan okul, özellikle 9. sınıflar için geliştirdiği programla öğrencilerin yeteneklerini ve potansiyellerini belirleyerek ileriki yıllarında öğrenciler için en uygun programlara öğrencileri yönlendirir.

  Özel Öğrenim Merkezi programıyla öğrencilerin bağımsız öğreniciler olmalarını sağlayarak öğrenciler araştırmaya yönlendirirlirler. Güzel sanatlar programı özellikle bu alanda kariyer düşünen öğrencileri destekler. Chapel Hill-Chauncy Hall School şu ana kadar Boston University, Rochester Institute of Technology, University of Michigan, Savannah College of Art & Design gibi pek çok okula öğrenci yerleştirmiştir.
  Okulda yaklaşık 180 öğrenci bulunur, bunlardan %45’i yatılı öğrencidir.

  Konaklama seçeneği olarak yatılı okul ya da aile yanı konaklama seçeneği bulunur. Gündüz okulu öğrencileri için yıllık öğrenim ücreti 31.900 $, yatılı öğrenciler için ise yıllık 42.600 $’dır.

  www.chch.org

  Lawrence Academy

  Grouton kentinde bulunan Lawrence Academy, Boston’dan yarım saat, Ney York’tan ise iki saat uzaklıktadır. 1793’te kurulmuş okul, 40 hektarlık bir kampüse sahiptir. Sınıflarda 8-16 arası öğrenci bulunur. Okul toplam 390 öğrenciye eğitim vermektedir. Öğrencilerini Boston University, Carnegie Mellon University, George Washington University, Tufts University, University of Chicago gibi üniversitelere yerleştiren okulun üniversite başarısı %99 oranındadır.
  Gündüz okulu öğrencileri için öğretim ücreti yıllık 35.575 $, yatılı okul ücreti yıllık 46.200 $’dır.

  www.lacademy.edu

  Maine Eyaleti George Stevens Academy

  1803 yılında kurulmuş George Stevens Academy öğrencilerine eğitim konusunda 200 senelik bir birikimin meyveleini sunmaktadır. Amerika’nın kuzey doğusunda yer alan Maine Eyaleti’nin Blue Hill kentinde yer alır. Blue Hill geleneksel olarak tekne yapımı ve balıkçılıkla ünlü olup ressamlar, yazarlar, heykeltraşlar ve müzisyenler tarafından beğenilen kültür açısından gelişmiş bir kenttir. Burada kampçılık, balıkçılık, yürüyüş, bisiklet ve kanoya binme gibi pek çok dış mekan sporu yapabilirsiniz. Maine’in en büyük alışveriş bölgesi olan Bangor’a sadece 1 saat uzakta olup, alternatif olarak sadece 20 dk uzakta olan Ellsworth’te sinema, tiyatro, bowling ve yüzme havuzu gibi eğlenceler bulabilirsiniz.

  George Stevens Academy’de bugün yaklaşık 310 öğrenci okumaktadır. Sınıf başına yaklaşık 15’er öğrenci düşmektedir. Öğrenciler 9-12. sınıflar arasındadır. Üniversite başarısı %75’tir. Konaklama seçeneği olarak aile yanı konaklamanın yanısıra bir de yurt seçeneği bulunmaktadır.

  www.georgestevensacademy.org

  Washington Academy

  1792’de kurulmuş Washington Academy bugün 400’den fazla öğrenciye 200 yıllık eğitim ve öğretim tecrübesini aktarmaktadır. Maine Eyaleti’nin East Machias şehrinde bulunur, doğu kıyısına yaklaşık 3,5 km uzaklıktadır. Washington Academy’de 25 farklı ülkeden öğrenciler okumaktadır.

  Başlangıç, ortalama ve ileri seviyede ESL kursları mevcuttur, dilenirse yazın 4 haftalık bir İngilizce programına katılınabilir. Sınıf başına yaklaşık 14 öğrenci düşmektedir. 9. – 12. sınıflar bulunur. Mandarin Çincesi’nden kıyı ekolojisine kadar 100’den fazla ders seçeneği vardır.

  Washington Academy öğrencilerinin %75’i üniversiteyi kazanır, pek çok öğrenci de üniversiteye girmeden iş imkanları bulur. Hem kız hem de erkek öğrenciler için yurtlar vardır. İstenildiği takdirde aile yanı konaklama seçeneği de mevcuttur.

  Yatılı okul öğrencileri yıllık öğretim ücreti 32.500 $’dır. Bunun yanısıra depozito, sağlık sigortası ve teknoloji birimlerinden yararlanmak için 3.250 $’lık ek ücret ödenmesi gerekmektedir.

  www.washingtonacademy.org

  Hebron Academy

  White Dağlarının eteklerinde 600 hektarlık bir alana yayılmış Hebron kampüsü, 3 dağ ve 2 gölü içinde barındırır. Bu yüzden pek çok spor etkinliği için alanı olan okulun öğrenciler için açıkhava sporları programları da bulunur. Tecrübeli kadrosu ve seçkin eğitimiyle de üniversite yerleştirme başarısı yüksek bir okuldur.

  www.hebronacademy.org

  Colorado Eyaleti Colorado Springs School

  1961 yılında kurulmuş olan okul, bugün %11’inin Amerika dışından olduğu 400 kadar öğrenci barındırmaktadır. Okul öncesi eğitimden liseye kadar her yaşta öğrenciye eğitim vermektedir. Sınıflardaki yaklaşık öğrenci sayısı 15’dir. Üniversite giriş başarısı %99’dur.

  Colorado Eyaleti’ne bağlı Colorado Springs şehrinde bulunur. Denver’a yaklaşık 120 km uzaklıktadır. Konaklama seçeneği olarak aile yanı konaklama sunulmaktadır.
  9-12. sınıf öğrencileri için yıllık öğretim ücreti, ek ücretler hariç, 16.900 $’dır.

  www.css.org

  Michigan Eyaleti Cranbrook School

  Amerika Birleşik Devletleri Eğitim Bakanlığı tarafından “Örnek Okul” ünvanı almış Cranbrook Okulları, 127 hektarlık bir alanda konumlanmış, Amerikan mimarisinin baş yapıtlarından kabul edilen bir yapıdır.

  Uluslararası öğrencileri için destek programları bulunan okulda ortaöğrenimde 510 öğrencisi bulunmaktadır. Pek çok mezununu Harvard, Brown, Cornell, Michigan, Princeton, MIT, Colgate, Chicago ve Duke gibi üniversitelere yerleştirmiş Cranbrook Okulu, başvuru açısından rekabetin büyük olduğu bir okuldur.
  Gündüz okulu öğrencileri için dönemlik ücret 25,850 $, yatılı okul öğrencileri için 35,450 $’dır.

  www.schools.cranbrook.edu

  Maryland Eyaleti Gunston Day School

  Maryland Eyaleti’nin Centreville kendinde bulunan okul 1911 yılında kurulmuştur ve bugün 141 öğrenciye eğitim veren bir gündüz okuludur. Sınıf başına yaklaşık 8 öğrenci düşer. 9, 10, 11 ve 12. sınıflar bulunur. ESL programına üyedir.

  Üniversite başarısı %100’dür. Doğu kıyısının en güzel yerlerinden birinde olan okul, Easton ve Annapolis şehirlerine yarımşar saat uzaklıktadır. Konaklama seçeneği olarak aile yanı konaklama seçeneği sunulmaktadır.
  Yıllık öğretim ücreti 21.730 $’dır.

  www.gunstondayschool.org

  Pennsylvania Eyaleti George School

  Güvenli kentsel bir alanda bulunan 107 hektarlık alanın ortasındaki kampüs, Philadelphia, New Jersey ve New York şehirlerine sadece 1.5 saat uzaklıktadır. IB programı ve Advanced Placement sınavı için öğrencileri hazırlamak üzerine yoğunlaşır.10 oyun sahası, 14 tenis kortu, 2 binicilik alanı, yüzme havuzu, sanat merkezi, bilim merkezi, dans stüdyosu ve spor salonunu içinde barındırmaktadır.

  Atletik ve çeşitli spor alanlarına kuvvetle yoğunlaşmaktadır. Öğrencilerin %99’u Boston, Cornell, John Hopkins, Harvard ve New York üniversiteleri gib seçkin üniversitelere yerleştirilebilmektedir.
  Gündüz okulu öğrencilerinin yıllık öğretim ücretleri 30.240 $, yatılı okul öğrencilerinin yıllık ücreti ise 40.870 $’dır.

  www.georgeschool.org

  Alabama Eyaleti Indian Springs School

  İçinde gölü ve geniş bahçeleri bulunan 150 hektarlık bir alana yayılmış Indian Spring School, öğrencilerine bireysel özgürlük ve sorumluluk konularında geliştirmeye büyük önem verir. Öğrencilerin yarısından fazlası ülke genelindeki gönüllü çalışmalara katılır.

  Kendinden emin ve inisiyatif sahibi öğrenciler yetiştiren Indian Springs School’un üniversite yerleştirme oranı %100’dür. Bunlar arasında Harvard, Princeton, Yale, MIT ve Pennsylvania Üniversitesi gibi üniversiteler bulunur.
  Gündüz öğrencileri için yıllık öğretim ücreti 16.960 $’dır (bu ücrete öğle yemekleri dahildir), yatılı okul öğrencileri için ise öğretim ücreti 31.560$’dır. Ek masraflar bu ücretlere dahil değildir.

  www.indiansprings.org

  Los Angeles Bölgesi Devlet Okulları

  Bir dönem (5 ay) ya da tüm bir akademik yıl boyunca (10 ay) Los Angeles’ta bir devlet lisesinde okuyup orada kaldığınız süre boyunca bir ailenin yanında kalabilir, gerçek bir Amerika tecrübesi yaşayabilirsiniz. Özel okullara nazaran burada okullar daha kalabalıktır ve tekrar özel okulların aksine her türlü insanla tanışma fırsatı vardır.

  Los Angeles, Kaliforniya eyaletine bağlı ve batı kıyısının en büyük şehridir. Yumuşak havası, plajları, alışveriş merkezleri, park ve müzeleri ve tabii ki Hollywood’la öğrenciye eşsiz bir tecrübe sunacaktır. İklimi sebebiyle her türlü spor türü için elverişli olsa da özellikle basketbol, voleybol, sörf ve skateboard Los Angeles’taki ‘yerel’ sporlardır diyebiliriz.

  Disneyland, California Adventure ve Universal Stüdyolarıyla pek çok eğlence merkezi bu şehirdedir. Bu program kapsamında konaklama ya da kontenjan konusunda eksiklik olmadığı sürece Los Angeles Bölgesi’ndeki her devlet lisesini ziyaret edebilirsiniz. Program kapsamındaki bazı okullar aşağıda verilmiştir.

  Northridge Academy High School

  1.000 öğrenci barındırmaktadır. California State University ile anlaşmalıdır ve Northridge ve Pierce Kolejleri’nden lise kredisiyle ders alınabilmektedir. İleri seviye programlarına yerleştirme seçeneği sunar ve öğrencileri üniversitelere yerleştirme programıyla Kaliforniya eyaletindeki üniversitelere hazırlar.

  www.lausd.k12.ca.us

  Canoga Park High School

  San Fernando vadisindeki en eski okul olan 1915 yılında kurulmuş Canoga High School, bugün 2.000 öğrenciye eğitim vermektedir. AVID üniversiteye hazırlık programına üyedir. Ziraat, ekoloji, veterinerlik, sahne sanatları, sağlık kariyeri ve kariyer teknolojileri akademileri mevcuttur. Bünyesinde spor kulüpleriyle beraber 42 kulüp barındırmaktadır.

  www.canogaparkhs.org

  Cleveland High School

  Bünyesinde 4.000 öğrenci barındırmaktadır. 2005 yılında Kaliforniya’daki Seçkin Okul ödülünü almıştır. Ders dışı pek çok kulübün yanısıra fen ve teknoloji, gelişmiş bilimler, bilimlerarası branşlar, medya, multikültür, Humanities Magnet insanbilimleri akademilerini bünyesinde bulundurmaktadır. AVID üniversiteye hazırlık programına üyedir.

  www.clevelandhs.org

  Reseda High School

  2.500 öğreciye eğitim vermektedir. Robotbilimi, insanbilimleri, kent bilimi, çok dilli öğretmenler akademileri, akademik dekatlon takımı, sağlık birimleri, kalkulus kursları ve fen fuarları bulunmaktadır.
  Web Sitesi:www.resedahighschool.net

  Alexander Hamilton High School

  2.100 öğrenciye eğitim vermektedir. Alexander Hamilton Lisesi Müzik Akademisi, Humanities Magnet, uluslararası bilimler, BIT Ticaret ve Etkileşim Teknolojileri (Business & Interactive Technology), MSM Matematik Fen Medikal, CCP Üniversite ve Kariyer Yolları (College and Career Pathways), CA İletişim Sanatları (Communication Arts) akademilerini içinde barındırmaktadır. Ayrıca bir okul gazetesi ve çeşitli ödüller kazanmış spor takımları vardır.

  www.hamiltonhighschool.net

  Jefferson High School

  2.000 öğrenciyi barındırmaktadır. Ticaret ve İletişim Akademisi, Yaratıcı Sanatlar ve İfade Gücü, Aktif Liderlik aracılığıyla Global Bakışaçısı, Öğretmenliğe Hazırlık Akademisi gibi küçük öğrenme kulüpleri vardır.

  www.lausd.k12.ca.us

  Foothill ve De Anza Kolejleri

  Foothill ve De Anza Kolejleri 50 yıldır Silicon Valey’de hizmet vermektedir. Öğrenci başarısı odaklı eğitim veren kolej, öğrencilerin kariyer hedeflerini gerçekleştirmelerine izin veren mükemmeliyetçilik, yenilikçilik ve fırsatçılık üzerine kurulu dinamik eğitim anlayışı sunmaktadır.

  2011 yılında Kolejden mezun olan 119 uluslararası öğrenci UC Berkeley’e kabul edilmiştir. 2010 yılında ise okuldan mezun olan 154 uluslararası öğrenci UCLA ve UC Berkeley okullarına kabul edilmiştir. Ayrıca USC (Southern California Üniversitesi), UC San Diego, UCLA, Santa Clara Üniversitesi, Harvard, Indiana Bloomington Üniversitesi, Purdue, Smith Koleji, Denver Üniversitesi, Michigan Üniversitesi, John Hopkins, Illinois Üniversitesi, Minnesota Üniversitesi ve daha bir çok okulda öğrencileri kabul gören kolej, kaliteli ve öğrenci odaklı eğitim anlayışıyla tanınmaktadır.

  Musicians Institute

  Musicians Institute, müzik ve müzikle ilgili olan Ses Mühendisliği, Sahne Sanatları ve Müzik Endüstrisi gibi bölümlerin bulunduğu mezuniyetle beraber lisans diploması alabileceğiniz bir müzik enstitüsüdür. Okulda sertifikalı ve sertifikasız, müzikle ilgili birçok alanda kurslarda verilmektedir.

  Kaliforniya, Amerika’da özel bir işletme olarak eğitim veren enstitü, Los Angeles City College’la anlaşmalı olarak öğrencilerine bu kolejde matematik, fen ve sosyal içerikli dersleri almalarına imkan sağlamaktadır. Enstitü uluslararası öğrencilerden TOEFL sınavına girmelerini istememektedir, fakat bütün dersler İngilizce işleneceğinden dolayı yeterli düzeyde İngilizcesi bulunan öğrenciler tercih edilmektedir.

  Farklı burs seçenekleri bulunan Enstitü’de gelir düzeyi, başarı gibi kriterlere göre öğrencilere burs imkanları tanınmaktadır.

  Amerika’da bir devlet lisesinde okuyabilmeniz için gerekli koşullar nelerdir?

  Secondary Level English Proficiency (SLEP) sınavından 45 ya da üzeri puan almak
  Ortalama bir not ortalamasına sahip olmak
  15 – 18 yaş aralığında olmak
  9, 10, 11 veya 12. sınıfta olmak
  Sınırlandırmalar nelerdir?
  12. sınıfta okuyan öğrencilerin mezun olabilmeleri için bütün derslerini tamamlaması gerekmektedir.
  Program 1 yıldan fazla bir süreye uzayamaz.

  AVID PROGRAMI NEDİR?

  AVID Programı, performansı ortalama ya da ortalamanın altında olan öğrencilere derslerinde yardımcı olmak için kurulmuş bir programdır. Bu program derslerde zorlanan öğrencilere yoğun ders programlarıyla başa çıkmalarını öğretir, okul aktivitelerine katılmaları için öğrencileri yüreklendirir ve onların başarılı üniversitelere yerleşmelerini hedefler.
  Program çerçevesinde öğrenciler daha hızlı okumayı, okuduklarını daha iyi anlamayı, daha etkili not almayı ve zamanlarını daha iyi kullanmayı öğrenirler. Öğrencilerin bu programa katılabilmeleri için gerekli olan koşullar not ortalamalarının 4 üzerinden 2.0 – 3.5 arasında olmaları, öğretmenler ya da okul yönetimi tarafından tavsiye edilmiş olmaları ve kendilerini geliştirme konusunda istekli olmalarıdır.